Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Výtvarník Peter Kalmus sa postavil pred sudcu Okresného sudu Košice I v prípade údajného odstránenia štyroch kosákov z Pomníka obetiam II. svetovej vojny na Námestí osloboditeľov už druhýkrát.
Podľa obžaloby sa mal košický výtvarník dopustiť prečinu výtržníctva, pretože pamätník v centre mesta je národnou kultúrnou pamiatkou.
Škoda, ktorá vznikla mestskému podniku Správa mestskej zelene, bola vyčíslená na necelých 60 eur.
Trvá na nevine, miznutie kosákov schvaľuje
Vo štvrtok si samosudca Ladislav Bujňák vypočul obžalovaného Kalmusa, ktorý na prvom pojednávaní na súde odmietol vypovedať pre neprítomnosť svojho advokáta Daniela Lipšica.
Výtvarník popiera, že by sa nejakým spôsobom podieľal na odstraňovaní komunistických symbolov.

Po pojednávaní však doplnil, že hoci nebol v tomto ohľade aktívny, s odkosákovaním pamätníka súhlasí.
Svoj názor na túto vec dal do súvisu aj s jeho aktivitami po Nežnej revolúcii, kedy mal byť členom tímu umelcov, ktorí si dali za cieľ „deboľševizovať“ mesto.
„Všetky pomníky a sochy Gottwaldov alebo Leninov boli vtedy národnými kultúrnymi pamiatkami a boli nakoniec odstránené. Taktiež zmizli komunistické názvy ulíc, tried, námestí,“ uviedol výtvarník, ktorý si myslí, že podobne by mali skončiť i kontroverzné symboly v centre.
Cestu z krčmy zaznamenala kamera
Kalmusove tvrdenia, že symboly neodstránil, podporil svojou výpoveďou aj aktivista Ľuboš Lorenz, ktorý bol 20. augusta 2016 s Kalmusom v centre.
„Išli sme z krčmy a zastavili sme sa pri pomníku. Bol som priamo pri ňom a nikto tam nič neosekával. Ak by sa niečo také dialo, určite by som to videl. Po chvíli sme sa rozišli a každý šiel svojím smerom. O pár minút som sa prostredníctvom telefónu dozvedel, že Petra Kalmusa tam zastavila hliadka, ktorá tvrdila, že osekával dole symboly kosáka a kladiva. Tie, ako ani nástroje, u neho samozrejme nenašli,“ opísal dianie spred roka a pol.

Okrem neho predstúpil pred súd aj jediný svedok obžaloby František Pinčák, ktorý na údajné dianie pri pamätníku na námestí upozornil mestskú políciu, pričom ako páchateľa identifikoval Kalmusa.
Pinčák podobne ako dvojica umelcov strávil večer v krčme, pričom aj on odišiel z podniku asi polhodinu pred polnocou.
„Prechádzal som cez križovatku na Námestí osloboditeľov, kde som si všimol, že pri pomníku ho nejaký pán osekáva. Zavolal som mestskú políciu a šiel som domov. Toho pána, čo to robil, som spoznal,“ povedal svedok, ukazujúc na Kalmusa.
Pinčák doplnil, že celú akciu sledoval zo vzdialenosti asi 10 metrov.
Na pojednávaní bol prehraný aj obrazový záznam z bezpečnostnej kamery mestskej polície z námestia, ktorý zachytil dianie pri pamätníku počas inkriminovanej noci.
Podľa Lipšica záznam iba potvrdil výpoveď jeho klienta, pričom dodal, že svedka obžaloby Pinčáka, ktorý mal celú situáciu sledovať asi z 10 metrov, kamera ani raz nezachytila.
Prísť má i šéfka pamiatkarov

Právny zástupca obžalovaného ešte pripomenul, že v celom prípade nie sú naplnené zákonné znaky trestného činu uvedené v žalobe, pretože odstránené kosáky a kladivá nie sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky a preto ich pamiatkový zákon nechráni.
Korzáru túto informáciu potvrdil Krajský pamiatkový úrad v Košiciach ešte v auguste.
Na ďalšom pojednávaní v marci si chce sudca vypočuť riaditeľku košických pamiatkarov.
Obhajoba má ďalej zabezpečiť správu hydrometeorologického ústavu o poveternostných podmienkach v čase žalovaného skutku s cieľom posúdiť, či svedok obžaloby mohol v danom čase rozpoznať páchateľa na vzdialenosť zhruba desať metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári