KOŠICE. Po troch rokoch mohli Furčania v sobotu predpoludním opäť vidieť na ceste trolejbus. Bola to Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 2003, ktorá sa dostala do prevádzky v roku 1999.
Ako informovala hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaela Karaffová, trolejbus absolvoval jazdnú skúšku po trase z garáže na Hornádskej ulici cez Furču na Lingov a späť.
„Dôvodom prejazdu bola kontrola technického stavu trolejového vedenia,“ spresnila Karaffová.
Súvisí to s nedávnou rekonštrukciou mosta pri Pošte 22 na Triede arm. gen. L. Svobodu, v rámci ktorej sa menili aj stožiare, na ktorých bolo zavesené trakčné vedenie.
Naposledy odviezol trolejbus cestujúcich cez sídlisko, týčiace sa nad centrom Košíc, na konci januára 2015.
DPMK odstavil túto ekologickú dopravu počas obnovy električkovej trate Námestie Maratóna mieru – Staničné námestie a doteraz ju neobnovil.

Odvtedy sa až do soboty objavil trolejbus v košických uliciach už len jediný raz – 15. decembra 2015.
Škoda 14 TrM s evidenčným číslom 2002 vyrazila z garáže na Hornádskej, popri hypermarkete Tesco prešla pomaly cez Mier, Námestie osloboditeľov na KVP a späť. Mala preveriť, či sú v poriadku nové kríženia električkových a trolejbusových vedení pred vydaním kolaudačného rozhodnutia na zmodernizovanú trať.
DPMK: Nie je to zrušenie, iba utlmenie
Dopravca neustále odmieta kritiku časti verejnosti, že zrušil trolejbusy. Opakuje, že ide len o utlmenie.
„Ďalší rozvoj tejto trakcie je možný iba v prípade, ak na nevyhnutné investície budeme môcť čerpať fondy EÚ. Tie potrebujeme nielen na nákup nových vozidiel, ale aj rekonštrukciu a modernizáciu trakčnej siete, napájacích a spätných káblov, stožiarov aj modernizáciu meniarní, ktoré boli spustené do prevádzky v roku 1993 a sú fyzicky a morálne zastarané,“ tvrdila nám Karaffová pred rokom.

Argument o zastaranosti zariadení spochybnil pred časom v rozhovore pre Korzár niekdajší dlhoročný riaditeľ DPMK Igor Reiprich, za ktorého éry sa trolejbusy stali súčasťou košickej MHD.
Napriek odstaveným trolejbusom musí DPMK platiť ročne okolo 23-tisíc eur za elektrickú energiu v trolejových vedeniach.
„Po vypnutí napätia by došlo nielen k znehodnoteniu použitej elektrickej technológie, ale hlavne k nasávaniu vlhkosti do napájacích káblov, čo by spôsobilo podstatné zhoršenie ich vlastností a znehodnotenie. Zároveň sa tým zabraňuje aj rozkradnutiu farebných kovov, lebo strhnutie vedenia by bez napájania nebolo signalizované na dispečing,“ informoval vlani v apríli primátor Richard Raši (Smer).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári