Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Otvorenie mestskej jedálne
Túžba verejnosti sa konečne naplnila. Aj v Košiciach totiž otvorila svoje brány mestská jedáleň, ktorej úlohou je zabezpečiť pre niekoľko stoviek ľudí v meste dennú stravu v podobe lacného obeda a večere.
Takmer zabúdame na nesmiernu drahotu, ktorá nás v týchto časoch sužuje, keď si predstavíme, že štyri deci dobrej polievky s prívarkom a cestovinami, nás vyjde na 2 koruny 20 halierov. A že je tomu skutočne tak, sa môže každý sám presvedčiť, ak zavíta do budovy Korzó Mozgó, kde bola otvorená nová mestská jedáleň. V ponuke je nielen obed, ale aj večera, a to za korunu a 50 halierov.
Miestnosti jedálne, ktoré spolu s kuchyňou mesto primerane k tomuto účelu prispôsobilo, sú umiestnené na prízemí smerom do dvora. Napriek priestorovej kapacite pre 120 až 130 ľudí, je pravdepodobné, že jedáleň bude malá, keďže pre nízke ceny ju navštívia húfy Košičanov.
Novú jedáleň slávnostne otvorili včera za prítomnosti mešťanostu dr. Bélu Blanára. V sprievode košického mešťanostu boli prítomní: zástupca mešťanostu Edgár Kriebel, poslanci dr. Lajos Körmendy-Ékes, Kálmán Varga, Gustáv Bauer, hlavný právny zástupca mesta Sándor Grósz, hlavný mestský inžinier Richard Rössler, hlavný notár János Göntzy, podnotár a vedúci aprovizačnej komisie Lajos Barts, ďalej Gyula Kruzsinszky hlavný dozorca mestských stavieb, ktorý priamo viedol rekonštrukčné práce.
Oficiáli mesta ochutnali dennú ponuku jedál, s ktorou boli nadmieru spokojní, tak po stránke veľkosti porcií ako aj chutí. Obed pozostával z ragú a hubovej polievky, fazuľového prívarku a pečených makových cestovín. Na večeru servírovali fazuľový prívarok s pečienkou. Návštevníkov bolo toľko, že ich ledva dokázali obslúžiť.
Vychádzajúc z prvého dňa je nad slnko jasné, že nové, doteraz chýbajúce sociálne zariadenie, nadmieru splnilo svoj účel, keďže zabezpečuje v týchto ťažkých časoch pre mnohých ľudí dennodenné prežitie. Kto nechce obedovať priamo na mieste, môže si stravu odniesť domov vo vlastných nádobách.
(Felsőmagyarország, 29. januára 1918)
Otázka košického konzervatória
V kultúrnom živote Košíc bolo badať pre blízkosť frontu počas prvého roku vojny určitú stagnáciu. Odkedy zdĺhavá vojna vniesla do nášho hospodárskeho a spoločenského života novú dynamickejšiu vlnu, aj v Košiciach je opäť na vzostupe starý kultúrny a predovšetkým hudobný život. Tento vývoj však brzdí nedostatok pedagógov a primeraných miestností. Stratou jedinej skutočnej koncertnej sály mesta v hoteli Schalkház, ktorá bola adaptovaná pre účely kina, reálne hrozí úplne prerušenie ušľachtilého a výchovného hudobného kultu. A že záujem o hudbu ako takú je stále veľký, potvrdzuje vzrastajúca návštevnosť mestskej hudobnej školy.
S cieľom eliminácie týchto negatívnych javov rada hudobnej školy predložila mestským poslancom žiadosť, aby vykonala potrebné kroky smerom k uhorskej vláde vo veci poštátnenia mestskej hudobnej školy a jej následnú transformáciu v konzervatórium. Autormi žiadosti boli predseda rady mestskej hudobnej školy prepošt Lajos Konrády a učiteľ reálky Zoltán Kiss.
Žiadatelia argumentujú nevídaným rozmachom košickej hudobnej školy za posledných 10 rokov a zdôrazňujú nevyhnutnosť ďalšieho rozvoja vzdelávacej inštitúcie, ktorá výraznou mierou prispieva k celkovému rozvoju kultúry Košíc ako metropoly Horného Uhorska.
(Felsőmagyarország, 29. január 1918)
Pašeráci potravín zadržaní
Košickej železničnej polícii sa dnes nadránom podarilo zadržať 25 žien s 20 až 40 kg nákladom fazule a jačmeňa. Zámerom pašeráčok bolo dostať uvedený tovar z Košíc na Liptov. Fazuľu i jačmeň polícia zabavila, osoby zadržala a spustila vyšetrovanie s cieľom vypátrať zdroj.
(Felsőmagyarország, 31. január 1918)
Otrava uhoľnatým plynom
Dnes ráno v dome na Kölcseyho ulici č. 19 (dnes zaniknutá ulica) našli ležať v bezvedomí 78-ročnú ženu Jána Lőrincza a jej opatrovateľku Annu Marczák. Polícia zistila, že došlo k otrave uhoľnatým plynom, ktorý sa do ovzdušia dostal počas kúrenia. Našťastie zásah prišiel veľmi skoro a tak stav oboch je síce ťažký, ale nie životu nebezpečný.
(Kassai Ujság, 1. februára 1918)
Bombardovanie Paríža
Podľa oficiálnych francúzskych hlásení sa nad severnými francúzskymi líniami objavili štyri letecké flotily. Lietadlá smerovali na Paríž. Kvôli dobrej viditeľnosti sa k metropole blížili vo veľkej výške. Ešte predtým zasiahli bombami niekoľko susedných obcí. Dosiahnutím pravého brehu Seiny sa svojho bombového nákladu zbavili v priebehu okamžiku. Nálet bol nečakane presný a vyžiadal si mnoho obetí, hlavne žien a detí. Bomby zasiahli dve nemocnice a mnoho domov bolo zapálených a poškodených. Bilancia náletu: 33 mŕtvych a 134 zranených.
(Kassai Ujság, 3.-5. februára 1918)
Otvorili školy
Nútene predĺžené prázdniny, o ktorých sme sa už viackrát zmienili, a ktoré boli o mesiac dlhšie než inokedy, sa dnešným dňom skončili. Vo väčšine škôl sa konečne začalo s riadnym vyučovaním.
(Kassai Ujság, 5. februára 1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári