KOŠICE. Lyžiarska polícia, ktorá by mala dohliadať na udržiavanie poriadku na lyžiarských svahoch, začala fungovať aj na Jahodnej pri Košiciach.
Znalci pomerov na svahoch v košickom okolí vedia, že v čase návalu je situácia v lyžiarskych strediskách neúnosná.
Odhliadnuc od katastofálnych podmienok na parkovanie, keďže kapacita parkovísk nestačí, sa kopil jeden problém za druhým aj pri samotnom lyžovaní. Čakaním na vlek počnúc a spúšťaním sa dole končiac.
„Ak sme chceli byť trendoví a vyrovnať sa špičkovým lyžiarskym strediskám v Alpách, na Kaukaze či v Himalájach, museli sme myslieť aj na bezpečnosť našich klientov,“ vysvetlil nám počiatky myšlienky zriadiť Lyžiarsku políciu Zoltán Skipas, hovorca šéfa strediska na Jahodnej.
Dodal, že pohár trpezlivosti pretiekol koncom minulého roka, keď 30. decembra zaznamenali rekordných 26 sťažností na správanie lyžiarov za jeden deň.
„Expresne rýchlo sme vyhlásili výberové konanie, vyhodnotili doručené ponuky a pozvali si najlepších 30 uchádzačov. Tí prešli nielen testami fyzickej zdatnosti a lyžiarskými skúškami, ale preverili sme si aj ich jazykové schopnosti, základy práva a psychológie. Tucet najlepších rozdelíme do štyroch skupín, ktoré sa budú obdeň na svahu striedať.“
Aby boli policajti ľahko rozoznateľní, majú oblečené tmavomodré lyžiarske uniformy. Vpredu i vzadu na nej majú veľký nápis POLICE, aby mu rozumeli aj zahraniční lyžiari.
Na hlavách majú prilby s kamerou so záznamom.
Okrem toho patrí do ich výbavy prístroj na meranie alkoholu v dychu, diaľkový merač rýchlosti, elektrický paralyzér a putá na prípadné spacifikovanie neprispôsobivého lyžiara.
„Náplň práce policajtov na lyžiach je dohliadať na slušné správanie lyžiarov,“ zhrnul ju Skipas do jednej vety.
„Ale ak mám byť konkrétny, tak je to niekoľko činností. Policajti majú právo ktoréhokoľvek lyžiara požiadať, aby sa podrobil dychovej skúške na alkohol. Ak nameraná hodnota prevýši povolené jedno promile, vinník zaplatí pokutu 100 eur a na šesť hodín mu budú zadržané lyže. Ďalšou činnosťou policajtov je meranie rýchlosti lyžiarov, ktorí sa rútia dole svahom tzv. šúsom. Maximálne je povolená päťdesiatka, každé prekročenie o 10 vyjde hazardéra na 50 eur. Samozrejme, pokutovať môžu aj lyžiara, ktorý ohrozuje ostatných aj inak než rýchlou jazdou. Napríklad opačným extrémom, teda pomalou jazdou alebo riskantným predbiehaním.“
Okrem hliadkovania na svahu patrí do kompetencie Lyžiarskej polície aj dohliadanie na poriadok pri čakaní na vleky, kde sa vyskytujú konflikty veľmi často.
Po prvom napomenutí neprispôsobivého lyžiara nasleduje druhé, po ňom pokuta 10 eur a ak nepomôže ani druhá za 30 eur, nasleduje vykázanie zo svahu. Polícia má tiež právo vykázať zo svahu každého lyžiara, ktorý nemá prilbu.
Ako sme sa v stredu mali možnosť na Jahodnej presvedčiť, reakcie na Lyžiarsku políciu sú len a len pozitívne.
Lyžiari jazdili na svahu zjavne slušnejšie a aj čakanie na vleky sa zaobišlo bez zvyčajných strkaníc.
Ak sa projekt osvedčí, od budúcej sezóny sa rozšíri aj na Kavečany a Kojšovskú hoľu. Pravda, ak sa tam bude vôbec lyžovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári