Stavba štadiónov v krajských mestách. Príprava trvá dlhšie ako realizácia

V Košiciach je zatiaľ len jama. Tu by do roku 2020 mal stáť nový štadión.
V Košiciach je zatiaľ len jama. Tu by do roku 2020 mal stáť nový štadión. (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
Daniel Dedina|2. feb 2018 o 00:00

Košice majú dotácie aj na umelú trávu. Chýba však partner.

KOŠICE. Modernizácia, či výstavba nových futbalových štadiónov sú pojmy, ktoré v uplynulých mesiacoch nabrali na Slovensku iný rozmer. Od zámerov sa prešlo k činom. K tomu treba prirátať výstavbu nových ihrísk, prevažne s umelou trávou, ktoré pribúdajú aj na východe Slovenska. Práve tieto témy najviac rezonovali v našom rozhovore s 51-ročným Košičanom Richardom Havrillom, predsedom Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ). Prednedávnom odštartoval už tretie funkčné obdobie na tomto poste. Na čele VsFZ stojí tento bývalý medzinárodný rozhodca FIFA od roku 2010. Pôsobí aj vo funkcii prvého viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Na decembrovej konferencii VsFZ, kde došlo k vášmu opätovnému zvoleniu do funkcie predsedu zväzu, ste zhodnotili predchádzajúce štyri roky. Ako teda vyznieva váš spätný pohľad na toto obdobie?

„S radosťou môžem konštatovať, že nášmu zväzu, ktorý je najväčším občianskym združením v rámci Košického a Prešovského samosprávneho kraja, sa darilo dobre. Z ekonomického pohľadu sme za štyri roky zdvojnásobili svoj majetok, kúpili sme pozemok pod budovou zväzu, zároveň máme na účte dvojnásobné množstvo disponibilných prostriedkov. Popri tom sme rozdali klubom dotácie na zlepšenie futbalovej infraštruktúry viac ako 170 000 eur. Šlo o projektovú schému, v rámci ktorej bola spôsobom refundácie klubom v pôsobnosti VsFZ uhradená dotácia vo výške 1 500 eur. Týkala sa menších stavebných úprav pri zlepšovaní podmienok na jednotlivých štadiónoch a dôležitá pri nich bola aj miera spoluúčasti žiadateľov. Z hľadiska organizácie súťaží sme ako prví v rámci všetkých regiónov prešli na informačný systém, zvládli sme aj reorganizáciu súťaží. A čo ma veľmi teší, znížili sme hrubé nešportové prejavy funkcionárov, hráčov aj divákov. Represívnymi opatreniami, ale hlavne prevenciou.“

Pristavme sa najprv pri „malých“ projektoch. Dotácie z vlastných prostriedkov VsFZ ste už spomenuli. Na rovnaký účel, teda skvalitnenie infraštruktúry amatérskych klubov, je určená aj šesťmiliónová dotácia z rozpočtu ministerstva školstva.

„Pre VsFZ je z nej vyčlenených 1,8 mil. eur. Necelá polovica tejto sumy, presnejšie 745-tisíc eur, už bola rozdelená. Podporených bolo 53 klubov, a to sumou od 10 do 50-tisíc eur. Šlo najmä o projekty týkajúce sa zavlažovacieho systému na štadiónoch, rekonštrukcie a vybavenia šatní. V rámci druhého kola bolo možné podávať projekty do 31. januára 2018, rozdelenie finančných prostriedkov prebehne do dvoch mesiacov.“

Ako prebieha program UEFA HatTrick, ktorého cieľom je vybudovať na východnom Slovensku päť ihrísk s umelým povrchom?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Stavba štadiónov v krajských mestách. Príprava trvá dlhšie ako realizácia