Električková doprava
Čiastočné obmedzenie dopravy košických električkových dráh sa dnešným dňom ruší. Toto rozhodnutie je jasným výsledkom zlepšených pomerov.
(Kassai Ujság, 6. február 1918)
Veľká vlámačka na Moldavskej ceste
Včera poobede medzi treťou a štvrtou hodinou sa rodina pekára Daniela Karikóa zdržiavala mimo svojho bytu na Moldavskej ceste č. 28. Kým bola rodina preč, ľstiví zlodeji vnikli do opusteného bytu a vzali so sebou šperky v hodnote 10-tisíc korún a hotovosť vo výške asi 5- tisíc korún. Polícia je našťastie na horúcej stope, i keď podozrivý zatiaľ všetko zapiera.
(Kassai Ujság, 6. február 1918)
Tmavé dediny
Z okolitých obcí, ale aj z Košíc k nám prichádzajú zúfalé ponosy o enormnom nedostatku petroleja. Ľudia preto chodia buď skôr spať, keďže k spánku svetlo nepotrebujú, alebo tí inteligentnejší sa usalašia pred krbmi a vo svetle ohňa čítajú noviny, či predčítavajú v kruhu rodiny knihy. Ústupom denného svetla sa aj na úradoch alebo na poštách všetka práca úplne preruší.
Núdza petroleja je aj tu žalostná. Neraz uplynú mesiace, kým konečne dorazia zásoby petroleja či obyčajných sviečok. Ešte dobre, že sa dni pomaličky predlžujú a konečne sa dočkáme konca týchto pochmúrnych a tichých dní.
(Kassai Ujság, 7. február 1918)
Úmyselný požiar
Včera večer o pol siedmej bol v dome č. 8 na Továrenskej ulici (Gyár utca) spozorovaný požiar. Oheň sa šíril z izby poštovej doručovateľky Márie Jaskó.
Hasičom sa podarilo živel čoskoro udusiť. Poškodená zostala v nemom úžase, keď zistila, že niekto jej odcudzil 300 korún v hotovosti. Vyšetrovanie ukázalo, že zlodej po krádeži peňazí sa snažil zakryť stopy zločinu úmyselným založením ohňa.
(Kassai Ujság, 7. február 1918)
Návšteva v ateliéri Lajosa Csordáka
Vo vynovenej bašte už roky prebieha tvorivá umelecká činnosť. Podiel na tejto aktivite prislúcha výnimočne pracovitému a znamenitému výtvarnému umelcovi Lajosovi Csordákovi. Jeho maliarska kariéra sa úplne scelila s našimi mestami. Už roky žije u nás v Košiciach, predtým bol horlivým návštevníkom okolitých maliarskych zákutí našej župy.
V začiatkoch sa do pozornosti širokej verejnosti dostával svojimi akvarelmi stvárňujúcimi krásy okolia Slanca. Jeho cieľavedomá práca ho odvtedy zaradila k významným krajinkárom, pričom jeho obrazy sú nielen náležite uznávané, ale – a to je vždy podstatné – sú tiež kupované.

Našťastie tie časy sú už dávno preč, kedy boli umelecké diela zábavkou len tej najvyššej vrstvy vyvolených. Demokracia sa uplatnila aj v tejto oblasti. Výtvarné umenie nachádza stále pevnejšiu pôdu pod nohami medzi verejnosťou. Spolu s literárnymi a hudobnými výtvormi je jeho poslaním zušľachtiť duchovný svet človeka, povzniesť jeho pocity a prinavrátiť mu kult ideálov. Dnes už vôbec nemožno vynechať z prostredia rodín umenie.
Naša pozornosť sa preto stále intenzívnejšie obracia k maliarom a sochárom. A práve tento záujem nás doviedol do ateliéru Lajosa Csordáka. S veľkým nadšením sme badali, že majster zostal verný svojmu celoživotnému programu, teda tvorivej práci. Videli sme hotových aspoň 15 veľkých plátien a desiatky menších diel. Sú to všetko výtvory z posledného obdobia a sú prísľubom ďalšieho pozitívneho vývoja Csordákovej umeleckej tvorby.
Spomedzi veľkých plátien stoja za povšimnutie dve zátišia, ktoré svojou farebnou pompou a materiálom vyvolajú nepochybne veľký ohlas. Krajinárske diela, ktoré zobrazujú v rôznych pozíciách breh Hornádu, okolie železničného mosta, lesy na Bankove a okolie mesta, sú veľmi náladové a čerstvé práce s osobitým štýlom a kompozíciou. Sme o tom presvedčení, že budú veľmi vyhľadávané. Verejnosť bude mať možnosť vidieť niekoľko týchto obrazov na pripravovanej výstave hornouhorských maliarov.
(Kassai Ujság, 8. február 1918)
Reklamné stĺpy Košíc
Reklamné stĺpy na Hlavnej ulici v Košiciach sú natoľko ohyzdené, ako keby krvácali z otvorených rán. Plagátové franforce visia na všetkých stranách. Ľudia poverení lepením plagátov, ktorí mimo toho robia svoju prácu nezodpovedne, používajú zrejme akýsi nekvalitný lepiaci materiál. Pohľad na naše korzo je takto značne znetvorené. Aspoň pri tomto káže slušnosť, aby sa tento nedostatok čo najskôr eliminoval.
(Kassai Ujság, 8. február 1918)

Koncert pre podporu chorých
Košická pobočka spolku sanatória princa Jozefa usporiada dňa 20. februára v priestoroch veľkej sály hotela Schalkház veľkolepý a umelecky kvalitný koncert na podporu chorých s pľúcnymi ochoreniami. Ku garancii úspechu podujatia sa zaručili významné osobnosti v rámci prípravného výboru a taktiež umelci, ktorí vyjadrili svoj súhlas s účinkovaním. Vynikajúce umelecké kvality opernej speváčky Ilony Hajdu sú už pre košické publikum dobre známe, je preto zbytočné to ďalej rozoberať. Klavírny sprievod prijal Otto Herz.
Lístky na koncert sa dajú zakúpiť v kníhkupectve Jaschó Gejza na Hlavnej ulici č. 63.
(Felsőmagyarország 12.2.1918)

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári