Korzár logo Korzár Košice

Vyštudovala u nich herečka z Piatej lode i jeden z tvorcov filmu Čiara

Prečítajte si o škole, v ktorej žiaci ostávajú dobrovoľne do večera.

(Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Hollywood, Bollywood či Barrandov. Nástenné hodiny ukazujú čas, aký je momentálne v známych filmových štúdiách.

Popri populárnych mestách nechýbajú ani Košice. A kde nájdete na jednej stene sústredené všetky dôležité tepny strieborného plátna?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stačí zájsť do Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach.

Už na prvý pohľad sa táto škola v niečom líši od tých klasických.

Tamojší študenti pôsobia uvoľnenejšie, v odborných učebniach nenájdete klasické lavice a k slovu sa dostávajú skôr nápady a kreativita ako bifľovanie sa.

SkryťVypnúť reklamu

Katka Kamencová (videli ste ju v úlohe matky v Piatej lodi), Viliam Štrelinger (vedúci výroby vo filme Čiara), Dominik Matulaj (aktuálne moderuje v rádiu Expres a moderátor a redaktor v Teleráne na Markíze) či Dominik György (známy filmárskym nadaním a pýši sa titulom najmladšieho prijatého uchádzača na réžiu hranej tvorby v histórii školy na FAMU v Prahe).

To je len výpočet niekoľkých mladých osobností, ktoré túto školu zameranú na obrazovú, zvukovú a masmediálnu tvorbu, absolvovali a aj vďaka nim je umelecký svet o niečo bohatší.

Ako to vidia tretiaci

Celkový pocit z toho, že to v škole myslia s odbornosťou vážne umocňuje fakt, že v rebríčku Ineko získala 2. miesto z 36 košických odborných stredných škôl.

„Nie je nič nezvyčajné, ak zostávame v priestoroch školy aj po vyučovaní. Ja tu dobrovoľne sedím aj bežne do šiestej večera,“ prezrádza tretiak Róbert Rapoš, ktorý sa venuje odboru virtuálna grafika a raz by chcel pracovať na tvorbe filmových efektov.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ho teda „prinúti“ ostať v triede aj v čase, ked už jeho rovesníci z iných škôl dávno zabudli, čo sa v ten deň vôbec na hodine vôbec preberalo?

„Umožňujú nám, aby sme si skúšali a pracovali s veľmi dobrou technikou od fotoaparátov, kamier až po počítače a počítačové programy.“

Veroniku Židovú zase najviac baví fotenie a úprava fotografií.

Prácu fotografky si vyskúšala napríklad na košických módnych dňoch Fashion Week, alebo aj na narodeninovej oslave denníka Korzár.

Uvažuje, že by v štúdiu pokračovala vo Veľkej Británii.

„Máme určite viac aktivít ako bežní študenti a tiež veľa cestujeme na rôzne pobyty,“ menuje niektoré z pre ňu prínosných pozitív.

Pracovala na projekte na Ukrajine a absolvovala tiež študijný pobyt v Budapešti.

Ďalší z tretiakov Ivan Koribanič sa v budúcnosti vidí s mikrofónom a pred kamerou.

SkryťVypnúť reklamu

Za jedinečné považuje, že na rozdiel od iných sa v tejto škole možno priučiť iným odborom ako zvyčajne.

Sám sa orientuje na masmediálnu tvorbu, ktorú berie ako odrazový mostík k svojej kariére. Chcel by totiž pracovať v televízii.

„Naša škola je okrem toho menšia ako klasické stredné školy a atmosféra je tu otvorenejšia, komornejšia a rodinnejšia.“

Tak ako jeho spolužiaci, aj on kvituje možnosť zapožičať si od školy a vyskúšať techniku, ktorá sa pokojne môže rovnať k profesionálnym.

Inšpirácia v Čechách

Školu od jej začiatkov, a je to už 14 rokov, manažuje Jarmila Uhríková.

S myšlienkou vytvoriť na slovenské pomery priekopnícku prišla pred rokmi spolu s manželom Walterom Uhríkom.

Ešte predtým ako sa stala riaditeľkou, pracovala dlhé roky ako dramaturgička v košickom štúdiu verejnoprávnej televízie.

„Už v praxi sme ako zamestnanci videli, že je na trhu nedostatok stredoškolákov zameraných na oblasť audiovízie. Kedysi existovala v Čimeliciach škola audiovizuálnej tvorby, ale po rozdelení republiky o takýto typ školy Slovensko prišlo.“

Po tom ako sa začalo v slovenskej televízii masovo prepúšťať, rozhodla sa venovať pedagogickej činnosti.

Prvý školský rok na škole, jedinej svojho druhu, odštartoval v roku 2004.

„Napísali sme si vlastné študijné odbory, vycestovali do Čiech a podarilo sa nám dokonca získať pôvodné učebné osnovy z Čimelíc. Dovolím si tvrdiť, že sme jediná stredná škola, ktorá ponúka komplexný záber na médiá, video, vizuálne efekty a masmédiá.“

Každý rok sa otvára len jedna trieda s maximálne povoleným počtom 34 žiakov. Školu navštevujú študenti z celého Slovenska, ktorí bývajú na internáte.

„Keďže sme chceli, aby deti zmysluplne trávili voľný čas aj po škole, vytvorili sme centrum voľného času a základnú umeleckú školu. Naša škola sa otvára od siedmej a často je otvorená aj do pol desiatej večer vrátane víkendov.“

Študenti tak majú neobmedzené možnosti na svoju tvorbu a to vo výtvarnom ateliéri, ateliéri virtuálnej grafiky, ateliéri videotvorby, televíznom štúdiu, strižniach, animačnom ateliéri či fotografickom ateliéri.

Ani televízie by sa nemuseli hanbiť

Na mimoriadne vyspelej úrovni je napríklad televízne štúdio, v ktorom sa spolu s réžiou a strižňou môžu pokojne natáčať aj televízne správy.

V škole sú tak na neho právom pyšní. K jeho zariadeniu pomohli eurofondy.

Počas našej návštevy je televízne štúdio nasvietené, pred približne desiatimi študentmi stojí učiteľ predmetu

„Ateliér audiovizuálnej tvorby a techniky“ Jaro Kerner. Žiakov najprv čaká zvládnutie teoretickej roviny (ako sa šíri signál, zvuk, alebo ako človek vidí svet) a vo vyšších ročníkoch prechádzajú do praktických zručností s kamerou.

„Spoznávajú statívy, učia sa fyzicky pracovať s kamerou a ovládať jej funkcie. V treťom a štvrtom ročníku musia každý mesiac vytvoriť jedno praktické cvičenie, teda krátky asi 2 – 3-minútový film plus v závere jeden ročníkový film. Témy si volia ľubovoľne, my im zadávame technické parametre,“ opisuje Kerner.

Pozdáva sa mu, že sa ešte nestretol s tým, aby deti prišli s rovnakým nápadom. „Vždy točia iné veci, ani jeden rok sa námet neopakuje.“

Cestujú do zahraničia

O niekoľko dverí ďalej nazeráme do fotoateliéru. Študenti pracujú na autoportrétoch.

Kým jeden sedí a je objektom fotenia, druhý ho fotí. Ich vyučujúca Alena Rennerová vysvetľuje, že človek sa často nerád vidí na fotografiách a o to je zadanie náročnejšie.

„Majú obrátenú úlohu, že musia byť režisérmi a zároveň aj modelmi. Svojho spolužiaka majú presne navigovať, ako presne ich má odfotiť.“

Na predmete fotografovania študenti musia tiež plniť predpísané témy ako prírodný detail, zviera či krásy zimy.

Dnes sa už žiadna škola nepohne bez toho, aby nemala partnerstvá s inými krajinami. Študenti košickej filmovej školy každoročne absolvujú niekoľko stáží v zahraničí.

Viac ako 150 žiakov v rámci programu Leonardo a Erasmus+ navštívilo rôzne štáty ako Fínsko, Maďarsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Nórsko, Holandsko či Veľkú Britániu.

„Je to pre nich motivačné. Dostanú sa na iné školské pracoviská, spoznajú krajinu. Deti sa odtiaľ vracajú zmenené, otvoria sa im úplne iné obzory, naučia sa samostatne hospodáriť, získajú nové kontakty a takú prepotrebnú prax,“ menuje riaditeľka pozitíva.

Tak ako sú košickí študenti zvedaví na zahraničie, sú na pomery v Košiciach zvedavé školy z iných štátov.

„Pravidelne k nám chodia študenti z Budapešti, Prahy, z Fínska či Nórska, ale mali sme tu aj návštevu z Turecka či Talianska.“

Dvom Ukrajinkám sa v Košiciach zapáčilo natoľko, že sa rozhodli prísť sem študovať.

Aj keď sa za štúdium na škole platí, šikovní žiaci si už počas štúdia môžu popri vyučovaní zarobiť.

Škola má totiž v predmete činnosti aj podnikateľskú činnosť a dostáva tak rôzne ponuky na tvorbu videofilmov, fotografické či kameramanské práce.

Nadanie má dvere otvorené

Riaditeľka tiež prízvukuje, že sa ešte nikdy nestalo, aby nadanému dieťaťu nedovolili študovať na škole len pre financie.

Za všetko hovorí príbeh chlapca, ktorý sa veľmi chcel stať režisérom.

Natočil film, ktorý priniesol na talentovky a riaditeľka sa hneď rozhodla poslať ho do súťaže Cineama, kde aj zabodoval.

Chlapcovi však krátko na to zomrel otec, mama prišla o prácu. Napriek tomu, že bol na štúdium prijatý, prišiel do školy oznámiť, že nemôže nastúpiť, pretože rodina by to finančne neutiahla.

„Odpustili sme mu školné pod podmienkou, že dosiahne priemer 1,5. Jeho mamka sa neskôr zamestnala v zahraničí a potom mu už za štúdium platila. Vyštudoval u nás a neskôr na vysokej aj réžiu,“ opisuje emotívnu skúsenosť riaditeľka školy.

Filmová škola vďaka šikovnej práci študentov získala viacero ocenení, významné je napríklad 1. miesto na medzinárodnom filmovom festivale Ekotopfilm, zlato v celoslovenskom kole najprestížnejšej fotografickej súťaže Amfo či víťazstvo v podpornom programe ministerstiev zdravotníctva a školstva „Škola na váhe“ s publicistickým filmom o problematike detskej obezity na školách alebo prvá cena v Bruseli za plagátovú tvorbu.

Košická filmová škola ponúka aj možnosť ďalšieho vzdelávania na pomaturitnom dvojročnom študijnom odbore a zároveň aj vyššie odborné umelecké štúdium, absolvent ktorého získava titul diplomovaný špecialista.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 970
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 119
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 868
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 833
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 131
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 583
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 132
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 029
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 880
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 639
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 318
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 15 995
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 924
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 660
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 586
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 029
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 880
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 639
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 318
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 15 995
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 924
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 660
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 586
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu