KOŠICE. K ľadovým plochám, ktoré umožňujú korčuľovanie, pribudla v týchto konečne už mrazivých dňoch jedna netradičná.
Vznikla zamrznutím Hornádu pod splavom na Aničke. Od utorka sa tam korčuľujú desiatky detí aj s rodičmi.
Mráz, ktorý v utorok zasiahol aj Košice, možno robí vrásky cestárom, motoristom a kvôli popraskanému potrubiu aj vodárom a ich zákazníkom, no nie všetky prejavy počasia sú len negatívne.
Milovníkom lyžovania umožňuje do sýtosti sa vyšantiť na svahoch a komu stačia korčule, môže navštíviť ľubovoľnú vodnú plochu v okolí, určite bude zamrznutá.
Okrem obvykle využívaných miest, ako je košické jazero či Mlynský náhon, však majú Košičania k dispozícii jednu unikátnu plochu.
Vznikla zamrznutím Hornádu hneď pod splavom na Aničke, ktorý tento týždeň láka k návšteve aj unikátnym ľadopádom.
Ako sme sa mali možnosť včera popoludní na vlastné oči presvedčiť, na ploche takmer 40 x 100 metrov sa korčuľovalo vyše 20 detvákov.
Od škôlkarov, ktorí sa ledva udržali na korčuliach až po starších školákov, ktorí sa po ľade preháňali s hokejkou. Z brehu ich sledovalo zo 10 uzimených, teplým čajom s rumíkom sa zohrievajúcich rodičov.
„Nie, nebojím sa,“ odpovedal nám otec jedného z detí na otázku, či nemá strach, že sa ľad prelomí a dôjde k nešťastiu.
„Včera som tu bol tiež a jeden iný rodič doniesol elektrickú pílku, ktorou ľad na jednom mieste narezal. Odmerali sme hrúbku a tá mala 48 cm. Taký pevný ľad by odolal aj tanku, ak by sa po ňom prešiel.“
Okrem detí sa na ľad odvážilo vstúpiť aj množstvo Košičanov, ktorých prilákal pohľad z mosta na Hlinkovej ulici. Vodopád, ktorý má výšku asi tri metre, je totiž pokrytý ľadom, miestami hrubým aj jeden meter.
Voda, ktorá priteká a časť z nej zamŕza, vytvára rôzne nepravidelné tvary. Mesto uvažuje, že pod ľadovú stenu inštaluje farebné reflektory a po zotmení bude ľadopád osvetľovať.
„Hoci je ľad v týchto dňoch pevný, koruľovanie na ňom neodporúčame,“ reagoval na aktuálnu zábavku Košičanov správca Hornádu Koloman Hastrman.
„Pod ľadom sa totiž striedajú teplejšie a studenšie prúdy, ktoré ho môžu výrazne narúšať. Na jednom mieste má hrúbu 40 cm, o dva metre ďakej ani nie štvrtinu. Ak sa na takom mieste naraz stretne viacero osôb, môže sa prelomiť. Záchrana je v takých chvíľach veľmi obtiažna. Spodný prúd je silný, človeka stiahne a odvlečie ako nič.“
Aj preto Hastrman sprejom vyznačil na ľadovej ploche bezpečné zóny, za ktoré neodporúča prejsť. Ako sme sa mohli presvedčiť, deti za čiaru nechodili, dokonca sa samy navzájom upozorňovali.
Ak sa teda rozhodnete korčuľovanie pod ľadopádom vyskúšať aj vy, istite sa lanom z brehu alebo si natiahnite záchrannú plávaciu vestu.
Alebo to radšej vôbec neskúšajte, meteorológovia avizujú zmiernenie mrazov, ľad na Hornáde bude zo dňa na deň tenší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári