KOŠICE. Ani po uplynutí 93 dní od podania volebnej sťažnosti Richarda Rašiho (Smer) na nezákonnosť a neústavnosť novembrových volieb košického župana nepadol verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR.
Štandardná zákonná lehota je 90 dní.
Na uznesení o prijatí Rašiho podania sa pracuje

Známe je zatiaľ len to, že ÚS podľa tlačovej správy z 31. januára prijal Rašiho podanie na ďalšie konanie, ale zároveň ho aj prerušil.
„Vo veci vedenej na ÚS pod sp. zn. PL. ÚS 2/2018 lehota ďalej neplynie, keďže konanie v danej veci bolo prerušené. Bližšia špecifikácia dôvodov, pre ktoré bola označená sťažnosť prijatá na ďalšie konanie, ako aj dôvodov, pre ktoré bolo toto konanie prerušené, bude uvedená v odôvodnení písomného vyhotovenia uznesenia o prijatí, na ktorom sa aktuálne pracuje,“ reagovala hovorkyňa ÚS Martina Ferencová na otázku Korzára o dôvodoch prerušenia konania.
Doplnila, že presný termín písomného vyhotovenia „nie je momentálne možné určiť“.
Budú sudcovia čakať, na čo príde polícia?
V súvislosti s dôvodmi prerušenia konania, pre ktoré zákonná 90-dňová lehota neplynie, nám dala Ferencová do pozornosti § 31a ods. 1 zákona o ÚS.
Podľa neho „Ak tento zákon neustanovuje inak a povaha veci to nevylučuje, použijú sa na konanie pred ÚS primerane ustanovenia Civilného sporového poriadku alebo Trestného poriadku.“
Civilný sporový poriadok uvádza, že súd preruší konanie napríklad vtedy, ak „rozhodnutie závisí od otázky, ktorú nie je oprávnený v tomto konaní riešiť“.

Prerušiť ho môže, ak „prebieha súdne alebo správne konanie, v ktorom sa rieši otázka, ktorá môže mať význam pre rozhodnutie súdu“.
Raši napriek opakovanej žiadosti nekonkretizoval, či je dôvodom prerušenia konania pred ÚS jeho na polícii 12. januára podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová informovala koncom januára, že prebieha trestné stíhanie.
„Prijatie podania vnímam ako prejav jeho opodstatnenia. Prečo bolo konanie prerušené, sa treba spýtať ÚS,“ uviedol košický primátor pre Korzár.
Pre Rádio Aktuál 7. februára povedal, že ÚS „konanie prerušil, pretože dostal informáciu o tom, že prebieha teda aj vyšetrovanie po podaní trestného oznámenia. Z môjho pohľadu momentálne pravdepodobne ÚS čaká, ako sa bude vyvíjať toto vyšetrovanie. Je to veľmi komplikované. Ide o mnohé obce“.
Má podozrenie na manipuláciu s hlasmi
Raši podal volebnú sťažnosť 15. novembra. Od ÚS požaduje vyhlásenie volieb za neplatné pre neústavnosť a nezákonnosť.
Zdôvodnil to tým, že v obci Zemplínska Široká pripísali 88 hlasov inému kandidátovi, hoci ich na základe informácií od člena okrskovej volebnej komisie získal on. Podľa oficiálnych výsledkov volieb v tejto obci nezískal žiadny hlas.
Od ÚS požadoval preveriť, či je súčet platne odovzdaných hlasov podľa všetkých zápisníc okrskových volebných komisií totožný so zverejnenými údajmi Štatistického úradu SR.
Trestné oznámenie zas podal na základe volebných údajov, že sa pri župných voľbách vyskytlo enormné množstvo neplatných hlasov voličov a mohlo dôjsť k manipulácii s nimi.
Dovedna ich bolo v Košickom kraji 10 741 (6,38 percenta odovzdaných hlasov), pritom súboj o post župana prehral s Rastislavom Trnkom (nezávislý) o 875 hlasov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári