Korzár logo Korzár Košice

Ceny mesta dostanú športové legendy, výnimočná žena, rektor aj muzikanti

Koho vybrali v Košiciach na ocenenie.

(Zdroj: ilustračné kosice.sk)

KOŠICE. Mestské zastupiteľstvo na svojom pondelkovom zasadnutí schválilo zoznam laureátov na tohtoročné Ceny mesta Košice.Tie sa budú odovzdávať počas májových mestských osláv.

Deväťčlenná komisia pod vedením námestníčky primátora Renáty Lenártovej (Smer) vybrala z ôsmich návrhov kolektívov tri – hudobnú skupinu No Name, Lekársku fakultu UPJŠ a kolektív Jazdeckého oddielu TJ Slávia UVLF v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na cenu pre jednotlivcov bolo v prvotnej nominácii 25 mien. Laureátmi Ceny mesta sa napokon stali: futbalová legenda Andrej Daňko, výtvarník Nikolaj Feďkovič, plavkyňa Zuzana Jusková, rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť, predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, predseda Matice slovenskej v Myslave František Mrva a majster sveta vo windsurfingu Patrik Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

Čím si ocenení tento honor vyslúžili a ako na to reagovali?

V deň, keď sa mu narodil syn, strelil tri góly

Je síce rodený Michalovčan, kde aj s futbalom ako 17-ročný začínal, avšak v roku 1967 prestúpil do košického prvoligového mužstva VSS Košice. S ním bol spojený takmer celý jeho futbalový život.

Košickí pamätníci veľmi dobre vedia, aké skvelé výkony na trávniku podávala nezabudnuteľná záložná trojica „Pollák, Daňko, Štafura“.

Aj to sa podpísalo pod úspechy, ktoré klub v tom čase žal, či už to boli 2. a 3. miesto v celoštátnej lige, víťazstvo v Československom aj Slovenskom pohári a mnohé ďalšie.

Andrej Daňko vďaka futbalu reprezentoval Československo, Slovensko a mesto Košice takmer po celom svete.

Správa, že v máji prevezme Cenu mesta ho potešila. „Nominovali ma moji bývalí spoluhráči, za čo im veľmi pekne ďakujem. Podobné ocenenia sa obvykle dávajú pri životnom jubileu a ja mám akurát sedemdesiat rokov. Verím, že som niečo pre Košice vo futbale urobil, či už ako hráč alebo ako tréner. Veľmi ma teší, že si na mňa spomenuli. V čase keď som pôsobil ešte ako hráč, chodilo nám fandiť strašne veľa ľudí. Mali sme v tom čase silného konkurenta Lokomotívu Košice. Každú sobotu boli štadióny plné a myslím si, že sme hrali veľmi kvalitný a atraktívny futbal,“ skonštatoval A. Daňko.

SkryťVypnúť reklamu

A ak by mal zo svojej bohatej kariéry vybrať ten naj moment, bol by to deň, keď ho stretlo šťastie v kariére aj živote.

„Bol to deň, keď sa mi narodil syn a ja som zároveň strelil tri góly proti Trenčínu. V tom čase dostal hráč, ktorý strelil hetrik veľkú čokoládovú loptu, ktorá mohla vážiť okolo kila. Keď mal syn už vyše roka, hral sa s ňou, gúľal si ju a popri tom sa rozbila, tak sme si na nej pochutnali,“ zaspomínal s úsmevom legendárny futbalista.

Nikolaj Feďkovič našiel v Košiciach nový domov

Dalo by sa povedať, že legenda slovenského výtvarného umenia má s Andrejom Daňkom spoločnú mladosť.

Nikolaj Feďkovič sa narodil v ukrajinskom Užhorode, avšak po pripojení Podkarpatskej Rusi k Sovietskemu zväzu sa rodina za dramatických okolností presídlila do Michaloviec, kde autor vyrastal.

SkryťVypnúť reklamu

Po štúdiách na Strednej škole umeleckých remesiel v Brne a na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe sa v roku 1976 stal pedagógom na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a o dvanásť rokov neskôr aj jej riaditeľom.

V lete 1989 odišiel do exilu do Nemecka a usadil sa v meste Bergisch Gladbach pri Kolíne nad Rýnom, kde vyše 20 rokov žil, tvoril a pôsobil na Kunst akadémii ako docent v slobodnom povolaní. Napriek tomu sa Košice natrvalo stali jeho domovom.

Výnimočná plavkyňa Zuzana Jusková

Stala sa prvou Slovenkou, ktorá v júli 2017 preplávala Lamanšský prieliv a vytvorila absolútny slovenský rekord v kategórii mužov aj žien.

Kanál medzi Francúzskom a Anglickom zvládla Zuzana Jusková bravúrnym časom 11 hodín a 16 minút.

Do cieľa tak doplávala najrýchlejšie zo všetkých našich plavcov. O 8 minút dokonca predbehla aj Zoltána Makaia, ktorý La Manche pokoril ako prvý Slovák a dlhé roky držal najlepší čas. Práve on ju však viedol ako kouč a odovzdal jej cenné rady a skúsenosti.

Zuzana Jusková túžila zdolať Lamanšský prieliv od 14 rokov, keď ešte bola plavkyňou ŠKP Košice.

Pripravovala sa na to dva a pol roka vopred. Mesačne naplávala minimálne 120 km, v zime v bazéne, v lete na Liptovskej Mare, chodila k moru a posledné mesiace pred ostrým štartom plávala až 190 km mesačne.

Prieliv v Atlantiku zdolalo doteraz iba šesť Slovákov, pričom Zuzana Jusková je z nich jedinou ženou. A za to jej právom patrí Cena mesta, hoci ju to poriadne prekvapilo.

„Čožeeee???? Som v šoku. Evidujem, že máme Dni mesta Košice, ale nejako som nepostrehla nejaké oceňovania. Je to krásne zadosťučinenie za tú všetku snahu a bolesť a dlhú cestu. Ja som 15 rokov aktívne plávala aj v reprezentácii a Košice reprezentujem v podstate skoro polovičku svojho života. Môj sen od mojich 14 rokov menom La Manche je úplne TOP vyvrcholenie môjho plaveckého pôsobenia,“ reagovala špičková plavkyňa.

Rektora TUKE zastihla správa za oceánom

V týchto dňoch je rektor košickej Technickej univerzity Stanislav Kmeť na pracovnej ceste v zámorí. Podarilo sa nám ho však zastihnúť a zistiť, čo hovorí na rozhodnutie zastupiteľstva.

„Vysoko si vážim toto ocenenie, ktoré je pre mňa motiváciou a záväzkom do ďalšej práce,“ uviedol šéf košickej „techniky“, ktorého profesijná orientácia je zameraná napríklad aj na výskum a vývoj inteligentných adaptívnych lanových a tensegrity systémov pri statickom a dynamickom pôsobení.

Komisia, ktorá rozhodovala o Cenách brala do úvahy aj to, že je autorom a spoluautorom viacerých vedeckých monografií, učebníc, skrípt a viac ako 320 vedeckých a odborných publikácií. Na jeho práce bolo zaznamenaných vyše 420 citácií.

Za jeho najvýznamnejšie diela sú považované návrh a statický výpočet kotveného stožiara v Stakčíne, návrh oceľovej konštrukcie rímsko-katolíckeho kostola v Dargove, spolupráca na projekte Steel Arény v Košiciach či návrh zavesenej potrubnej lávky cez rieku Hornád v Košiciach.

Za svoju vedeckú, odbornú a pedagogickú činnosť získal rad domácich a zahraničných ocenení. A ktorý okamih jeho kariéry je pre neho úplný top?

„Vždy ten, keď sa podarí niečo úspešne zvládnuť,“ skonštatoval.

Prvá žena, ktorá riadi Ústavný súd SR

S bohatou právnickou praxou prišla pred jedenástimi rokmi do Košíc, aby sa ujala postu predsedníčky Ústavného súdu SR.

Ivetta Macejková je prvou ženou, ktorá tento post získala. „Počas výkonu svojej funkcie dosiahla významné výsledky a mimoriadne zásluhy pri šírení dobrého mena mesta Košice a šírení dobrého mena Ústavného súdu Slovenskej republiky doma i v zahraničí. Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková buduje a šíri dobré meno mesta Košice a dobré meno Ústavného súdu Slovenskej republiky so sídlom v Košiciach,“ skonštatovala výberová komisia.

„Cenou mesta Košice som naozaj poctená,“ komentovala stručne predsedníčka Ústavného súdu SR.

Vo voľnom čase organizuje festivaly

Plk. František Mrva je vojakom vo výslužbe, no aj na zaslúženom odpočinku je naozaj aktívny.

Je predsedom miestneho odboru Matice slovenskej v Košiciach MČ Košice-Myslava a angažuje sa v kultúrnej oblasti.

Založil krajské matičné festivaly slovenských rozprávok a povestí, slovenskej ľudovej, rusínskej a rómskej piesne, amatérskeho divadla, ale aj rozprávok v podaní košických materských škôl a materských škôl z celého Košického kraja.

Každého ročníka sa zúčastňujú stovky žiakov a študentov základných, stredných škôl a gymnázií nielen z mesta Košice, ale aj z celého Košického a Prešovského kraja.

František Mrva podujatia organizuje vo svojom voľnom čase a takmer všetky výdavky spojené s organizáciou krajských matičných festivalov, vrátane nákupu cien hradí sám.

Každoročne organizuje s mestom Košice aj charitatívne akcie pre choré deti na košickej detskej onkológii DFN, detské domovy a sociálne zariadenia.

Dobrý vietor mu privial majstrovské tituly

Vlani oslávil už 25 rokov svojej aktívnej športovej kariéry, ktorá bola korunovaná mnohými úspechmi.

Jachtár Patrik Pollák ich dosiahol na domácich i zahraničných jazerách a moriach a zaradil sa na prvé miesto v histórii slovenských jachtárov po dobu celého trvania tohto športu na Slovensku.

Zúčastnil sa na OH v Atlante (1996), v Sydney (2000) a v Pekingu (2008). Získal niekoľko titulov majstra sveta a majstra Európy, desiatky medailových a pódiových umiestnení na významných medzinárodných regatách na všetkých kontinentoch sveta.

Absolvoval 665 regát, na ktorých odjazdil 3594 rozjázd.

Popri svojom bohatom športovom kalendári a účasti na regatách si vždy našiel čas aj na výchovu mladej windsurfingovej generácie.

„Dozvedel som sa to od kamaráta, ktorý ani nežije v Košiciach, ale viac sleduje aktuality na internete, kde sa to dočítal. Bol som potešený a príjemne prekvapený. Som rád, neviem, čo viac k tomu povedať,“ povedal skromne športovec, ktorý však tvrdí, že nevie, či top moment jeho kariéry ešte príde, alebo už bol.

„Za jeden z naj okamihov však považujem prvý zisk titulu absolútneho majstra sveta v roku 2006. Okrem titulov ešte veľmi rád spomínam aj na olympijské hry, najmä na nástup na štadión počas ceremoniálu, čo pre mňa bolo obrovským zážitkom,“ opísal radostné okamihy svojho života Patrik Pollák.

Nadväzujú na tradíciu jazdeckého športu

Jazdecký oddiel TJ Slávia UVLF v Košiciach tohto roku oslavuje okrúhle 60. výročie založenia.

Postarali sa o to dnes už nebohý MVDr. Jozef Duchaj a MVDr. Juraj Hanulay, v súčasnosti jeden z najuznávanejších odborníkov v oblasti jazdectva a koní na Slovensku.

Od začiatkov pôsobenia v priestoroch jazdeckého areálu dosahovali členovia Jazdeckého oddielu TJ Slávia UVLF v Košiciach mimoriadne športové úspechy.

Ako jediný fungujúci jazdecký oddiel v meste Košice tak dnes nadväzuje na tradíciu jazdeckého športu v Košiciach, ktorý má svoje počiatky v činnosti Košického dostihového spolku od roku 1870.

Dnes je najväčším jazdeckým klubom organizovaným v národnom športovom zväze – Slovenskej jazdeckej federácii.

Na športovom poli sa za posledné roky podarilo hlavne vďaka práci s mládežou dosiahnuť dobré umiestnenia.

Klub sa systematicky venuje práci s deťmi a mládežou a za roky svojej existencie bránami Jazdeckého areálu UVLF v Košiciach, kde pôsobí, prešli stovky mladých ľudí nielen z Košíc a okolia, ale aj zo zahraničia.

Pre Košičanov asi najznámejším podujatím, ktoré členovia jazdeckého oddielu organizujú, je Hubertova jazda – sprievod jazdcov a koní, ktorí prejdú Hlavnou ulicou a symbolicky tak ukončia jazdeckú sezónu.

Túto tradíciu síce poznajú aj v iných mestách Slovenska, ale nikde sa nekoná v historickom centre mesta a nemá takú atmosféru, ako tá naša košická.

„Každé ohodnotenie našej práce poteší, hoci nepracujeme pre ocenenia, ale dobrý pocit. Určite zavážilo aj to, že na medzinárodných súťažiach robíme dobré meno nielen mestu, ale celému Slovensku. Nie je to len o jazdení, ale aj starostlivosti o kone, ktorá učí hlavne deti a mladých ľudí zodpovednosti. Približujeme ľudí k prírode a pozitívne vzťahy medzi človekom a koňom sa potom prenášajú aj do medziľudských vzťahov. Treba poďakovať aj Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach za to, že nás prichýlila,“ uviedol predseda Jazdeckého oddielu UVLF v Košiciach Miroslav Martinček.

Nových lekárov vzdelávajú už 70 rokov

Aj košická „medicína“ tohto roku jubiluje. Už to bude totiž 70 rokov, čo v meste vznikla lekárska fakulta ako pobočka Slovenskej univerzity v Bratislave.

Dôvodom bol nedostatok lekárov vo východoslovenskom regióne a svoje poslanie pripravovať na budúce povolanie medicínskych pracovníkov si plní doteraz.

Lekárska fakulta UPJŠ v súčasnosti zabezpečuje nielen doktorské štúdium všeobecného lekárstva a zubného lekárstva, ale aj bakalárske a magisterské štúdium v programoch ošetrovateľstvo, fyzioterapia a verejné zdravotníctvo.

Medzinárodný rozmer získala v roku 1992, odkedy umožňuje absolvovať štúdium medicíny aj v anglickom jazyku a túto možnosť aktuálne využívajú mladí ľudia z vyše päťdesiatich krajín sveta.

Hudobná skupina No Name

Košickú kapelu „bez mena“ netreba veľmi predstavovať.

Založili ju 26. augusta 1996 Viliam Gutray a traja bratia Timkovci – Igor, Roman a Ivan.

Kedysi s nimi ako klávesák pôsobil aj Marián Čekovský, ktorého po odchode z kapely nahradil Zoli Sallai.

O pár rokov doplnil kapelu najmladší Timko – Dušan, ktorý má už svoju stabilnú pozíciu. A tak má kapela šesť členov.

Skutočný prielom v kariére prišiel v roku 2000 s albumom „Počkám si na zázrak“, a to predovšetkým vďaka piesňam „Ty a tvoja sestra“ a „Žily“. S No Name, chlapcami z Košíc, si postupne stále častejšie začali pospevovať poslucháči na Slovensku i v Česku populárneho „Starostu“ i „Večnosť“, pýtať sa „Čím to je“, či hľadať odpoveď na „Nie alebo áno“.

No Name už viac ako 20 rokov žnú úspechy doma aj za hranicami Slovenska.

Už po desiatykrát kapela získala v Českej republike prestížne ocenenie Slávik bez hraníc, čím dokázala, že je najúspešnejším slovenským interpretom za riekou Morava.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 677
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 804
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Yevhen Hessen: Ako dosiahnuť rozvod v zahraničí (informácie pre utečencov z Ukrajiny)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 677
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 804
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Yevhen Hessen: Ako dosiahnuť rozvod v zahraničí (informácie pre utečencov z Ukrajiny)

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu