KOŠICE. Po správe, že mesto Košice musí vracať eurofondy vo výške 5,6 milióna eur z takmer 27-miliónového balíka na stavbu, vybavenie a techniku Kulturparku, prichádza ďalšia hrozba pre rozpočet mesta.

Mestský poslanec Miroslav Špak (nez.) varoval vo štvrtok, že ak primátor Richard Raši (Smer) nezačne urýchlene konať, bude musieť mesto z vlastnej kasy zaplatiť opravy všetkých zistených a dosiaľ neodstránených vád.
„Záruka na stavbu ako takú končí už v júni 2018. Je tu riziko, že všetko, čo na stavbe evidujeme – viac ako 50 otvorených reklamácii – ostane na krku nám, Košičanom,” vysvetlil.
Pripomenul, že len na opravu profilových fasádnych prvkov na budovách v areáli Kulturparku „by bolo potrebných 840-tisíc eur“.
Stovky reklamácií
Špak doplnil, že väčšinu stavebných prác subdodávateľsky zabezpečovala spoločnosť Dúha prešovského podnikateľa Miroslava Remetu. Generálnym dodávateľom bol Doprastav.

„Stavba má dlhodobo problémy s kvalitou. Dokonca tri mesiace po kolaudácii som poukázal na chyby, ktoré boli viditeľné voľným okom. Dodnes bolo zaznamenaných cez 500 reklamácií,“ povedal poslanec.
Všetky mal vyriešiť zhotoviteľ na vlastné náklady.
Podľa Špaka však existuje už z roku 2015 prvý zápis o tom, že Dúha nechcela pristúpiť k náprave vád na budovách (do užívania boli odovzdané v lete 2013).
Špak kritizuje, že sa Dúhe nesiahlo na zábezpeku
Zdôraznil, že už vtedy malo mesto hľadať na opravy inú firmu. „Raši však nekonal,“ podotkol.

Na financovanie odstraňovania vád malo mesto podľa neho použiť prostriedky z bankovej záruky, zloženej Dúhou vo výške 1,2 milióna eur práve na takýto účel.
„Jasným záverom rokovania z júla 2017 medzi mestom a Dúhou bolo, že sa zabezpečí odstránenie vád prostredníctvom tretej osoby zo zábezpeky. Boli aj ďalšie termíny, na ktorých sa dospelo k rovnakým záverom. A zase sa nič nestalo. Neviem, prečo primátor Raši opäť nekoná, ale chráni Remetu,“ konštatoval.
Upozornil, že ak sa peniaze zo záruky nepoužijú do 15. augusta, „príde Remeta, vezme si 1,2 milióna a zmizne“.
Situácia je podľa neho veľmi vážna, lebo „keď si predstavíte, koľko času a administratívnych úkonov je treba absolvovať, kým sa rozbehne a vyhodnotí verejné obstarávanie, tak počítam, že na samotné stavebné práce zostáva päť týždňov“.
Sadra namiesto cementu
„Máme tu aj indície na jasný podvod, keď sme nedostali to, za čo sme zaplatili. Podľa znaleckého posudku, ktorý má Raši na stole od vlaňajšieho septembra, nám dali namiesto cementu na fasádu Kulturparku sadru,“ uviedol Špak

Znalecký posudok, ktorý vypracoval Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, naozaj skonštatoval rozdiely vo vzorkách stavebného materiálu, ktorý mal byť podľa projektu na fasáde a ktorý tam v skutočnosti bol.
„Výsledky skúšok jednoznačne preukázali, že materiál vzoriek zo zisťovaných objektov je odlišný od referenčnej vzorky na báze rímskeho cementu. Dominantným komponentom rímskeho cementu je kremeň, z odobratej vzorky profilových fasádnych prvkov je dominantným komponentom sadrovec,“ píše sa v dokumente.
Špak považuje túto zámenu stavebných materiálov za príčinu zlého stavu fasády budov v Kulturparku.
Poslanec: Primátor vypustil lož

Poslanec predniesol svoje podozrenia, že na diele nie je všetko kóšer, už na mestskom zastupiteľstve 11. decembra 2017.
Raši vtedy reagoval v tom zmysle, že sa meškalo aj preto, aby dielo odovzdali v najlepšej kvalite.
“Nemáte dôkaz, ani dôvod, len tak trepete do povetria,” adresoval Špakovi.
Toho takáto reakcia podľa jeho slov definitívne presvedčila o tom, že Raši kryje Remetu.
„Primátor, ktorý má na stole od októbra 2017 úplne jasný dôkaz, že Remeta nahradil na stavbe cement sadrou, tento fakt nielen zatajil, ale priamo a verejne urobil vyhlásenie, kde dva mesiace po tomto výsledku znaleckého posudku vypustil zo seba takúto lož,“ napísal poslanec v tlačovej správe, ktorú zverejnil vo štvrtok večer.
Peňazí zhotoviteľa sa nedotkli
Magistrát prostredníctvom šéfa komunikačného oddelenia Jozefa Marka upresnil, že mesto eviduje 408 uplatnených reklamácií, ktoré zhotoviteľ stavby odstránil alebo ich v tomto čase odstraňuje.
„Mesto z bankovej záruky zatiaľ nečerpalo, zhotoviteľ odstraňoval závady na vlastné náklady. Platnosť bankovej záruky vyprší dňom 15. 8. 2018,“ potvrdil Marko.
Mesto vysvetľuje svoju nečinnosť v čerpaní prostriedkov z bankovej záruky tým, že by tak mohlo urobiť, ak by došlo k porušeniu zmluvných ustanovení, pri ktorom by zhotoviteľ nenastúpil na odstránenie týchto vád.
V takom prípade by podľa Marka magistrát použil tieto prostriedky.
Mesto sa bráni, že o zmene nevedelo
Vedenie mesta sa vyjadrilo aj k výsledkom znaleckého posudku, ktorý konštatoval zámenu stavebných materiálov.
„Dôvod zámeny materiálového zloženia mestu nie je známy. Mesto zistilo túto zámenu až pri reklamačnom konaní. Nakoľko vykonávané opravy realizované poddodávateľom zhotoviteľa sa stále ukázali ako neúčinné, Mesto si zabezpečilo vypracovanie znaleckého posudku spolu s rozborom materiálového zloženia.“
Podľa Marka magistrát vyzval zhotoviteľskú Dúhu na odstránenie vád, týkajúcich sa fasád dotknutých objektov.
„Mesto požadovalo, aby sanácia fasád bola zrealizovaná v súlade so zmluvnou a projektovou dokumentáciou, t. j. aby bola vykonaná v kvalite zodpovedajúcej predpísanému materiálovému zloženiu a aby bola zabezpečená životnosť fasádnych profilovaných prvkov na úrovni životnosti rekonštruovaných budov,“ uviedol Marko.
Čo si Dúha nechala preplatiť?
Magistrát neodpovedal na doplňujúcu otázku, ako to bolo fakturované, teda či platilo mesto z európskych peňazí vyššie ceny za nepoužitý rímsky cement alebo či bola uhradená nižšia cena za materiál so sadrovcom.
Od mesta sme si vyžiadali celý znalecký posudok, no ten nám magistrát odmietol sprístupniť s odvolaním sa na prebiehajúci reklamačný proces.
Mediálna zástupkyňa firmy Dúha Simona Dodrvová prisľúbila, že spoločnosť poskytne reakciu k výsledkom znaleckého posudku v priebehu piatka.
Autor: bri
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári