KOŠICE. V metropole východu sa útulky a nocľahárne pripravujú na možný zvýšený nápor počas silných mrazov.
„Počas zimných mesiacov už pravidelne prechodne zvyšuje svoje kapacity nezisková organizácia Oáza – Nádej pre nový život tak, aby mohla poskytnúť prechodné ubytovanie všetkým osobám, ktoré majú záujem a ochotu prijať pomoc,“ informovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Nocovať môžu aj v kaplnke
„Určite nenecháme nikoho na ulici a poskytneme strechu nad hlavou každému, kto ju bude potrebovať. Momentálne tu máme 270 ľudí a vieme prichýliť toľko, koľko treba,“ upresnil riaditeľ neziskovky Oáza – Nádej pre nový život Peter Gombita.

Dodal, že Oáza zabezpečuje aj zvoz v meste nájdených bezdomovcov do priestorov útulku, na čo im mesto aj finančne prispieva.
„Funguje aj dohoda s mestskou aj štátnou políciou. Ak treba, zavolajú nám a my ideme autom po bezdomovcov tam, kam treba. Niekedy nám volajú aj z nemocníc,“ dodal Gombita.
Ak bude podľa neho najhoršie, ľudia môžu prespať aj v jedálni, kaplnke, či na chodbe. K dispozícii sú aj unimobunky.
Počas noci aj dňa
Pomocnú ruku ponúka aj Arcidiecézna charita v Košiciach.
„Počas víkendu budú môcť ľudia v našom zariadení na Bosákovej ulici ostať aj cez deň. Kapacita je 82 ľudí a vieme ju trochu navýšiť ak treba, nenecháme tých, ktorí to potrebujú, bez pomoci. Ale nemôžme ísť do extrémov,“ vysvetlil riaditeľ Arcidiecéznej charity Cyril Korpesio.
No ľudia, ktorí chcú využiť ich služby, musia splniť určité podmienky. „
Niektorých už dobre poznáme a ak sú spoľahliví, môžu u nás byť. Ostatní musia prejsť hygienickou očistou, keďže pred pár rokmi sme tu mali človeka, ktorý bol nakazený tuberkulózou.“
V ostatných zariadeniach charity, ktoré sú nocľahárňami, však nevedia zabezpečiť celodennú službu.
Čaj a polievka
Ľuďom bez domova pomôžu aj v Prešove. Gréckokatolícka charita zabezpečí vo svojom objekte na ulici Pod Táborom pre občanov žijúcich na ulici teplý čaj a polievku a tiež možnosť zohriať sa v priestoroch charity.
„Tie budú v prípade potreby otvorené aj počas dňa. Súčasné kapacity charity aj nocľahárne sú postačujúce. Tieto služby sú zabezpečované aj za finančnej podpory mesta Prešov, ktoré každoročne uzatvára s Gréckokatolíckou charitou Prešov, zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na prevádzku nízkoprahovej sociálnej služby,“ informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.
Železnice: Zlé skúsenosti
Kým pred niekoľkými rokmi Železnice Slovenskej republiky umožnili pre silné mrazy bezdomovcom pobyt na staniciach, tentoraz o tom neuvažujú.
„Takéto opatrenie sme zrealizovali v priebehu 14 dní v roku 2010, avšak naše skúsenosti boli veľmi negatívne. Bezdomovci a asociáli obsadili uzlové stanice, kde prebývali 24 hodín denne, ničili zariadenie železničných staníc, požívali alkohol, znečisťovali priestory, vykonávali priamo v priestoroch stanici svoje potreby a obťažovali svojim agresívnym správaním a zápachom slušných cestujúcich,“ uviedla Ivana Popluhárová z odboru komunikácie železníc.
Dodala, že v roku 2010 sa dokonca vyskytli fyzické potýčky medzi bezdomovcami a zaznamenali aj prípad šírenia nákazlivej choroby.
„Toto opatrenie sa negatívne dotklo väčšiny slušných cestujúcich, ktorí v extrémnych mrazoch radšej čakali na vlaky vonku a nám spôsobili bezdomovci škody za niekoľko desiatok tisíc eur.“
Upozornila aj na to, že od decembra 2015 platí novela zákona o dráhach, ktorá oprávňuje manažéra infraštruktúry vyviesť alebo vykázať z priestorov stanice osoby, ktoré porušujú predpisy, ničia zariadenie, agresívne sa správajú alebo ohrozujú bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy.
Sprístupnením železničných staníc na 24 hodín by tak železnice išli proti tomuto zákonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári