KOŠICE. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa pozrel na projekty za stovky miliónov eur. Mali skončiť aj v kontroverzných firmách.
Kauza problematického prideľovania eurofondov za ministra Petra Plavčana (nom. SNS), ktorý po jej prevalení prišiel o funkciu, nie je ani po viac ako polroku vyriešená.
Pre dve výzvy z operačného programu Výskum a inovácie, ktoré vyhlásila štátna Výskumná agentúra ešte v máji 2016 v celkovej výške 589 miliónov eur, sa spustila vlna kritiky na jej adresu, ako aj na jej nadriadený orgán – ministerstvo školstva.

Podľa odbornej verejnosti najvypuklejší problém bolo v prípade oboch výziev ich vyhodnocovanie.
Pochybnosti vyvolávali viaceré subjekty, ktoré boli pri žiadostiach o eurofondy úspešnejšie ako prestížne slovenské univerzity a ďalšie vedecké inštitúcie. Viaceré firmy pritom nemali s vedou a výskumom žiadne skúsenosti.
Otázniky vyvolávala aj odborná spôsobilosť hodnotiteľov, ktorí často rozhodovali o projektoch, s ktorými profesijne nemali nič spoločné. Stalo sa tak napríklad, že kardiológ hodnotil oceliarsky projekt.
Jednu spornú výzvu za 288 miliónov eur Plavčanova nástupkyňa Martina Lubyová (nom. SNS) zrušila.
Druhá, s 301-miliónovým balíkom, má do skončenia všetkých kontrol stopnuté financovanie už zazmluvnených projektov.
„Vzhľadom na prebiehajúce, doposiaľ neukončené kontroly je proces implementácie v prípade všetkých projektov danej výzvy stále pozastavený,“ informovalo ministerstvo školstva.
NKÚ: Upravovali sa podmienky
Výzvy preskúmal i NKÚ. S kontrolou začal vlani v júli, inšpekcia trvala viac ako štyri mesiace. Po nich konštatoval niekoľko závažných zistení, viaceré potvrdili výhrady odborníkov.

NKÚ vo svojej správe uviedol, že Výskumná agentúra mala upraviť podmienky pre podnikateľov tak, aby sa mohli stať oprávnenými žiadateľmi a to aj v prípade, že nemali dostatočnú spôsobilosť.
Kontrolná skupina tiež v 301-miliónovej výzve vyčíta, že hodnotiace kritériá boli nastavené značne subjektívne.
„Až 31 bodov mohol žiadateľ získať za otázky subjektívneho posúdenia z celkových 45 bodov. Hranica pre schválenie bola pritom 43 bodov,“ píše sa v správe inšpekcie.
Podľa NKÚ štátna agentúra nezabezpečila odbornosť hodnotiteľov, keď žiadosť o nenávratný finančný príspevok hodnotil odborník z inej oblasti a nebol vybraný podľa jeho vedomostí a praxe.
Kontrolórom sa nepozdávala ani príručka pre hodnotiteľov, ktorú charakterizovali ako priveľmi stručnú, jednoduchú a všeobecnú pre takú vysoko odbornú a náročnú oblasť, ako sú je výskum a inovácie.
„Takto nastavený proces odborného hodnotenia ... nie je v súlade s európskymi princípmi efektívnosti, účelnosti, účinnosti a zákazu konfliktu záujmov,“ zbilancovali inšpektori.
Rezort školstva na výsledky kontroly reagoval tým, že prijal plán opatrení, aby zabezpečil transparentnosť v operačnom programe a predloží ich NKÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári