KOŠICE. Sedemnásť študentov z Afganistanu nastúpi budúci týždeň do leteckého výcviku. Teória ich čaká od začiatku marca, praktické cvičenia v máji a v júni.
Za projektom v Košiciach stojí Letecká fakulta Technickej univerzity a Slovak Training Academy (STA).
„Kedysi tu študovali piloti z krajín celého sveta, dokonca aj budúci vojenskí piloti susedných krajín. Je to len návrat k tomu, čo tu kedysi úspešne fungovalo. Treba dodať, že nie je v možnostiach našej fakulty otvoriť si vlastné výcvikové stredisko na praktický výcvik pilotov,“ opisuje dekan leteckej fakulty Stanislav Szabo.
Spolu s STA hovoria o obrovskom úspechu pre región aj vysoké školstvo. Práve prví študenti z Afganistanu sú pritom podľa nich dôkazom životaschopnosti projektu.
Hlásia sa z celého sveta

„Za krátky čas sme zaznamenali obrovský záujem o teoretickú aj praktickú výučbu z viacerých krajín. Sme presvedčení, že do tohto regiónu sa oplatí investovať. Historicky bol vždy spojený s letectvom. Či pôjde len o Košice, zatiaľ nemôžme konkretizovať, lebo v hre sú viaceré možnosti,“ vysvetlil riaditeľ strediska STA Juraj Lauš.
Doplnil však, že v každom prípade pôjde o lokalitu na východe Slovenska. „Záujem o výcvik rastie, momentálne nás oslovili záujemcovia z viacerých krajín celého sveta. Vedia, že je tu kvalita, rozumná cena a technika, ktorú využívajú. V neposlednom rade letecká fakulta, ktorá má dobré meno a stále cveng.“
Vedúci projektu STA Peter Korba hovorí, že plánujú prijať do sto ľudí, či už inštruktorov pilotovania, ale aj iné profesie, ktoré s letectvom súvisia. „Sekundárna zamestnanosť sa týka firiem, s ktorými spolupracujeme. Poskytujú pre nás ubytovanie, alebo iné podporné činnosti. A aj tieto firmy potrebujú ľudí, aby nám vedeli zabezpečiť tú podporu, ktorú potrebujeme.“
Podľa dekana Szaba sa zavedením výcvikového strediska Košice i región opäť dostávajú do popredia a radia sa k oblastiam so silnou tradíciou letectva.
„Som rád, že v roku osláv 45. výročia vysokoškolského leteckého vzdelávania a vďaka projektu STA tradícia opäť ožíva 13 rokov po tom, ako odletelo posledné lietadlo Biely Albatros,“ povedal dekan.
Dodal, že vďaka akreditovanému študijnému programu profesionálny pilot budú môcť opäť ponúknuť absolventom aj možnosť praktickej prípravy.
Pre študentov teória aj prax
Korba pripomína, že vďaka výcviku pilotov z celého sveta vzniknú desiatky pracovných miest aj pre ľudí s vyšším vzdelaním a hlavne skúsenosťami.

„Máme k dispozícii typy vrtuľníkov, ktoré sú vo svete žiadané. Študenti začínajú praktický výcvik na type Schweizer 269 s pokračovaním na MD-500. K dispozícii sú aj americký UH-60 či ruský Mi-17.“
Menuje tiež, že momentálne je pre študentov k dispozícii celkovo 15 vrtuľníkov, vrátane štyroch Sikorski UH-60 Black Hawk.
V blízkej budúcnosti pribudnú ďalšie dva vrtuľníky. STA v Košiciach predstavil aj nový letecký simulátor na spomínaný Black Hawk, ktorý je jediný na Slovensku.
Učia aj vojenských pilotov
STA síce zatiaľ nerokuje s ministerstvom obrany o možnom výcviku slovenských pilotov, ale letecká fakulta áno.
„Pred dvomi rokmi sme boli opätovne oslovení, či by sme neposkytovali letecké vzdelávanie pre rezort obrany. Ponuku sme prijali a nastúpili k nám prví kadeti. Sú študentami Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ale na štúdium ich vyslali na našu fakultu. Sme jedinou fakultou svojho druhu v strednej Európe. Poskytujeme štúdium a výcvik nielen civilným, ale teraz už aj vojenským pilotom,“ vysvetlil dekan Szabo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári