Z archívu verejnej knižnice Jána Bocatia.
Víchrica vyvracala stromy
Včerajší víchor spôsobil v Košiciach nemalé škody, hlavne v stromoch. V Széchenyiho parku (dnes Mestský park) pri kiosku vyrval silný vietor obrovský kmeň starého stromu aj s koreňmi.
(Kassai Ujság, 26.2.1918)
Zaujímavé literárne poobedie
Presne o týždeň, v utorok poobede o štvrtej hodine, sa stane košické Národné divadlo svedkom neobyčajného literárneho podujatia. Pred košickým publikom sa predstaví niekoľko významných členov redakcie budapeštianskeho denníka Pesti Napló. Výťažok z akcie poputuje na fond pre podporu vdov a sirôt našich delostreleckých plukov.
Vystúpia tieto osobnosti: majster divadelných intimít a autor úspešných opier Zsolt Harsányi, uznávaný humorista Karinthy Frigyes, velikán súčasnej maďarskej líry Kosztolányi Dezső, básnik ženských sŕdc Imre Farkas a vynikajúci vojnový spravodajca Géza Herczeg.
(Kassai Ujság, 27.2.1918)
Žobrajúce deti
Aj toto je smutný výsledok vojny. Podobne sú na tom všetky mestá. Keď sa prechádzame po korze, alebo po hociktorej inej ulici, takmer vždy sa pred nami odkiaľsi zjaví akýsi malý drobec. Ešte ho nevidno ani od zeme a nemá ešte ani päť rokov.
Tvár chúďatka je bledá, bez života. Nedostatočne ošatený s otrhanými topánkami na nohách, vystrie svoje rúčky pred náhodným okoloidúcim a so slzami v očiach čosi od neho očakáva.
My sa v duchu pýtame samých seba, že čo by to mohlo byť. No len máloktorí z nás nevie zodpovedať na túto otázku. Sú to pochopiteľne peniaze, ktoré tieto malé bytosti žobrú po uliciach. Človeka to vždy chytí za srdce a nedokáže odísť bez toho, aby nedal zopár halierov.
Žobráci boli a vždy budú. Väčšina z nich je však práceneschopná pre starobu. No ako vôbec môže postihnúť malé pachoľa na začiatku svojho života takýto smutný osud? Kto môžu byť tí ľudia, ktorí sú odkázaní na takto vyžobrané drobné?
Môžu to byť snáď také ľahkomyseľné ženy, ktoré využijúc to, že ich manželia bojujú na fronte, žijú neviazaným životom a o výchovu svojich detí nedbajú a posielajú ich vlastnou cestou? Alebo sú to živoriace rodiny, ktoré nedokážu živiť svoje deti?
Hoci možností je veľa, v žiadnom prípade nemožno pripustiť detské tuláctvo ani žobráctvo. Je povinnosťou polície, aby sa tomu predchádzalo! Dôležité je zakročiť aj u rodičov, a ak to nepomôže, je nutné sa obrátiť na pomoc spoločnosti, a deti umiestniť do výchovných ústavov. V záujme uchovania budúcich generácií nesmieme otáľať ani sekundu a podať pomocnú ruku každému.
(Kassai Ujság, 28.2.1918)
Oprava ťahanovskej farnosti
Fara v Ťahanovciach si pýtala obnovu už veľmi dlho. Mesto s patronátnym právom nad ťahanovskou cirkvou nechalo schátranú budovu opraviť a do jej obnovy investovať 10-tisíc korún.
Tentoraz majú prísť na rad spustnuté hospodárske objekty, ktoré si budú vyžadovať nemalé financie v podobe ďalších 10-tisíc korún.
Oprava stodoly, ktorá pokryje sumu 30-tisíc korún, bude mestom ponechaná na inokedy.
(Kassai Ujság, 28.2.1918)
Mier s Ruskom podpísaný
Správa z Brest–Litovska
Rusko s nami včera poobede podpísalo mierovú a ostatné dodatkové zmluvy! Podpisom ruskej mierovej zmluvy sa bojové operácie v danej oblasti ukončili!
Nemecký cisár posiela kancelárovi nasledujúcu depešu
„Nemecký meč, ktorý držali pevne uchopený v rukách veľký vojvodcovia, nám priniesol mier s Ruskom. Hlboká vďaka Bohu, ktorý bol pri nás. Nepoddajná vytrvalosť mojej armády a ľudu ma napĺňa nesmiernou radosťou a hrdosťou. Pociťujem úľavu nad záchranou nemeckej krvi a nemeckej kultúry. Prijmite, prosím, za svoju ťažkú prácu moje poďakovanie.”
Veľká vojenská korisť po poslednej ruskej ofenzíve
Ani podľa predbežných správ nie je ľahké odhadnúť veľkosť vojnovej koristi, ktorú po sebe zanechali ruské vojská po posledných manévroch. Doterajšie správy sú nasledujúce: 6800 zajatých dôstojníkov, 57-tisíc zajatých vojakov, 2400 diel, viac ako 5000 guľometov, mnoho tisíc dopravných prostriedkov, z toho 500 automobilov a 14 pancierových vozidiel, ďalej viac ako 2 milióny striel a delostreleckých granátov, 120-tisíc pušiek, 800 parných lokomotív a 8000 železničných vozňov.
(Kassai Ujság, 4.3.1918)
Bulharské záhradníctvo Košíc
Na včerajšom zasadaní spoločných komisií mesta boli predstavené minuloročné výsledky bulharského záhradníctva v meste. Mestský radca Lajos Kossuth a mešťanosta dr. Béla Blanár so spokojnosťou referovali, že bulharská kolónia dosiahla na 17 jutrách čistý zisk 52 318 korún.
Okrem toho úspešne vypestovala osivo v hodnote 15-tisíc korún a pustila sa do významných hospodárskych investícií.
Záhradníctvo viedol pomocný účtovník Antal Blanár, ktorému navrhli pracovnú dotáciu 1500 korún. Hlavnému záhradkárovi polepšovne Ferencovi Pohlovi stanovili za riadenie a kontrolné práce 500 korún.
O podrobných záležitostiach záhradníctva podal správu Gyula Deák, ktorý vyjadril nespokojnosť nad celkovým systémom riadenia. Konštatoval, že záhradníctvo nemalo vplyv na pokles trhových cien.
Predaj sa uskutočňoval neprimeraným a nedostatočným spôsobom pri jednom jedinom stole.
Deák nebol uchvátený ani peňažnými výsledkami ani samotným vedením, ktoré bolo vraj odovzdané do rúk neschopným a neodborným osobám.
(Kassai Ujság, 28.2.1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári