Za roky strávené medzi knihami má dokonale vycibrený cit, koľko kníh musí objednať, aby boli čitatelia uspokojení. Porozprávala nám o tom, koľko trvá, kým sa kniha dostane od objednania k čitateľovi, aj aké sú dôvody jej vyradenia.
Čo všetko čaká knihu, ktorá sa má stať súčasťou vášho knižného fondu?

– V prvom rade musím knihu objednať cez internet. Príde mi škatuľa, tú rozbalím, knihy rozložím a ako prvé musím spracovať faktúru. Následne zadávam nové tituly do našej databázy a nasleduje katalogizácia, vtedy sa každej knihe pridelia atribúty, podľa ktorých bude dohľadateľná. Zaradím ju napríklad ako slovenskú literatúru, dejiny a dostáva tiež číslo. Následne sa pečiatkuje a nalepia sa na ňu štítky, v tomto momente je už plnohodnotnou súčasťou fondu knižnice. Knižky našej knižnice sú chránené elektromagentickým kódom, preto s nimi niekedy v obchodoch „pípate“. Následne sa obaľujú do fólie a delia medzi pobočky.
Ako dlho trvá, kým sa kniha dostane k čitateľovi a môže si ju požičať?
- Ak máme menší nákup, môže sa dostať už o dva týždne. No je to skôr výnimočné. Do minulého týždňa sme spracovávali knihy kúpené v minulom roku. Je rozdiel, keď vám za rok príde 4000 kníh a 12 000, ale počet ľudí, ktorí ich spracúvajú je stále rovnaký. Takže občas si musia čitatelia počkať. Na druhej strane sa nám pomerne často stáva, že čitatelia vyžadujú aj knihy, ktoré ešte nevyšli, len ich videli niekde v reklame.
Ako sa správajú čitatelia? Robia medzi knihami neporiadok?
- Robia, väčšinou si nepamätajú odkiaľ knihu vzali, a tak ju dajú na prvé voľné miesto. Tiež sa nám snažia knihy opravovať. Dnes sú väzby, ktoré toho veľa nevydržia a čitatelia v dobrej viere vezmú lepiacu pásku a rozlietané strany zlepia. Žiaľ, to je ten najhorší spôsob, ktorým sa dá kniha opraviť. Radšej máme papier a biele lepidlo. Lepiaca páska je už nenávratná oprava. Radšej uvítame, keď pri vrátení knihy čitateľ upozorní na jej stav knihovníčku a my ich už dáme odborne dokopy.
Kedy je kniha z fondu vyradená?
– Sú rôzne dôvody, jedným z najčastejších je opotrebovanie knihy. Buď je nekompletná, poškodená, oliata alebo sú knižky, ktoré sú morálne opotrebované, napríklad politické knižky. Niekoľko ich z hľadiska histórie treba nechať, ale zas nie všetky. Dosť často dochádza aj k strate alebo čitateľovi spadne do vane a podobne. Potom žiadame jej finančné nahradenie alebo priamu náhradu knihy za knihu. Čitateľovi v tomto pomôžeme. Poradíme, kde sa dá kúpiť. Ak vieme, že už sa nedá zohnať nikde, dohodneme sa na kúpe nejakej súčasnej, ktorá je žiadaná. Alebo sa nám stalo, že niekto zabudol knižku na lavičke v parku a doniesli nám ju cudzí ľudia vďaka pečiatkam.
Čo sa deje s vyradenými knihami?
-Ponúkame ich čitateľom v burzách alebo iným knižniciam, ktorým by sa mohli hodiť. Ak sú ešte relatívne v poriadku, posúvame ich aj do nemocníc, kde ľuďom skrátia čas čakania na vyšetrenie. Už sa nám stalo aj to, že ľudia potrebovali viac starých kníh, z ktorých si spravili dizajnový prvok v interiéri, napríklad v košickej kaviarni majú barový pult, ktorý podopierajú aj vyradené knihy z našej knižnice.
Zvyknete aj individuálne, napríklad na dovolenkách pátrať v antikvariátoch po knihách, ktoré vo fonde chýbajú?
– Robievam to, ale skôr sa niekdy pristihnem pri tom, ako v kníhkupectvách zarovnávam knihy. Už som aj radila ľuďom, ktorí hľadali konkrétnu knihu, kníhkupec im poradiť nevedel, ale ja som vedela, čo hľadajú.
Podľa čoho viete koľko kníh musíte z tej jednej konkrétnej objednať?
– Za tie roky už mám pre to cit. Viem, že keď vyjde nový Dan Brown musím do centrálnej pobočky objednať minimálne tri a jedenásť ďalších pre všetky ostatné pobočky. A aj tak budú ľudia na knihu čakať možno tri alebo štyri mesiace.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári