Korešpondencia s Amerikou
Už pred vyhlásením vojny monarchií zo strany USA bol značný problém s korešpondenciou a dopisovaním. Odkedy trvá medzi oboma štátmi vojnový stav, kontakty s našimi rodákmi žijúcimi za oceánom sa úplne prerušili.
Podľa informácií nášho korešpondenta z Budapešti, tento stav sa zdá byť konečne vyriešený. Budapeštianska redakcia novín Virradat totiž našla navzdory vojnovým pomerom spôsob, ako sa skontaktovať s našimi americkými krajanmi.
Každý, kto má záujem túto služby využiť, nech sa obráti na redakciu na adrese: Budapešť, Erzsébet-körűt 22.
(Felsőmagyarország, 6.3.1918)
Česko-slovenská armáda
Podľa amerických telegrafných správ, americké parníky už niekoľko týždňov privážajú spoza oceánu do Európy Čechov a Slovákov. Tí potom vstupujú vo Francúzsku do vlastnej armády, ktorá už teraz má spolu 120-tisíc mužov.
(Kassai Ujság, 7.3.1918)
Potopený anglický parník
Minulú noc bol v blízkosti írskeho pobrežia potopený anglický parník Calgarian o výtlaku 17-tisíc ton. Loď zasiahlo niekoľko torpédových striel. Posádku lode tvorilo v tom čase 400 mužov. Okrem nich sa na lodi zdržiavalo ešte ďalších 150 námorníkov. Aký bol ich osud, zatiaľ nevedno.
(Felsőmagyarország, 7.3.1918)
Lesný požiar
Včera v priebehu dňa vzplanul v lese na Furči v blízkosti vojenskej strelnice požiar. Oheň zachvátil les o rozlohe troch jutár. Hasičom sa podarilo plameňa za pomerne krátky čas lokalizovať.
(Kassai Ujság, 7.3.1918)
Volebné právo žien
Profesor košickej právnickej akadémie Gyula Osváth, predniesol pre členov košického Katolíckeho autonómneho kruhu prednášku o najaktuálnejšej téme súčasnosti.
Otázka volebného práva žien bola u nás naliehavá už pred vypuknutím svetovej vojny. Bolo to v časoch vzostupu myšlienky rovnoprávnosti muža a ženy v prúde nástupu moderného veku. Táto otázka sa účinne zmenila počas dlhotrvajúceho vojenského konfliktu. Národ povolal do zbrane najzdatnejších a najpracovitejších mužov. Chýbajúcu pracovnú silu v továrňach a na poliach mohol štát vyplniť bez toho, aby sa kriticky zasekol, iba početným táborom žien.
To, ako túto nesmierne ťažkú úlohu ustáli, nemusíme nikomu ozrejmovať. Stačí, ak smelo vyhlásime, že bez ich pomoci by sme doterajšie výsledky nikdy nedosiahli. Ak teda obstáli všade tam, kde bolo za potreby ich pracovitých rúk a ženského umu, nemožno ich diskvalifikovať ani od možnosti zásahu do politického vývoja vlastnej krajiny.
Osváth vo svojej prednáške podrobne líčil súčasný právny stav tejto otázky u nás, pričom jeho vyjadrenia do blízkej budúcnosti vyzneli pozitívne. Následne predstavil rozšírenie a výsledky uplatnenia ženského volebného práva v cudzine.
Svoje vystúpenie ukončil slovami, v ktorých vyjadril názor, že aj keď sa ženy môžu prepracovať až do najvyššej politiky, ich najsvätejším poslaním bude vždy v prvom rade starostlivosť o kruh vlastnej rodiny.
Obecenstvo prijalo prejav Gyulu Osvátha so sympatiami. Úspešné a poučné podujatie ukončili vystúpenia nadanej recitátorky Erzsébet Balló a klaviristky Lenky Klimkovics.
(Kassai Ujság, 9.3.1918)
Oheň v továrni na nábytok
Včera v noci vypukol požiar v Neugröschlovej továrni na nábytok. Šíriaci živel našťastie dokázali košickí hasiči pod vedením veliteľa Rozsicsa a ruských vojenských zajatcov pracujúcich v továrni rýchlo lokalizovať a uhasiť. Zhorela iba jedna otvorená kôlňa s drevom. Škody sú minimálne.
(Kassai Ujság, 9.3.1918)
Otázky verejnej bezpečnosti
S radosťou zisťujeme, že našimi početnými článkami sa čosi predsa podarilo dosiahnuť vo veci zhoršených pomerov verejnej bezpečnosti Košíc.
Výsledok ešte zďaleka nespĺňa naše očakávania, ale ako počúvame, mnohé účinné nariadenia sú už v procese riešenia. Do doby, kým stav polície opäť dosiahne maximum, uprázdnené miesta budú suplovať a posilňovať povolaní domobranci.
Na bezpečnosť a poriadok mesta budú dozerať okrem mestskej polície aj príslušníci vojenskej polície. Čo sa týka otázky zvýšenia platov policajtov, na to si ešte budeme musieť počkať. Je to na škodu, pretože bez toho darmo môžeme očakávať zásadnejšiu zmenu k lepšiemu.
Keď sme v jednom z našich článkov apostrofovali políciu a žandárstvo, situáciu sme trocha viac vyfarbili a to preto, lebo sme to považovali za nutné. Len tak sme mohli upriamiť pozornosť kompetentných úradov na príčiny mnohých problémov, ak sme ich prezentovali čo najrealistickejšie. Úmysel, ktorý by zmenšoval zásluhy nášho osvedčeného žandárstva alebo urážal ich sebavedomie, bol od nás vždy vzdialený.
Zneužívanie práva žandárov pre vlastné obohatenie možno vysvetliť a čiastočne ospravedlniť len nesmierne ťažkými životnými podmienkami súčasnosti a slabými stálymi platmi, z ktorých len s obtiažou sa dá udržať životaschopnosť domácnosti a rodiny. Zvlášť to platí pre mnohodetné rodiny.
Znovu teda musíme zdôrazniť, že bezpečnosť ulíc možno zlepšiť nielen zvýšením stavu policajtov a žandárov, ale aj potrebou ich uchrániť pred chudobou a hladom.
(Felsőmagyarország, 13.3.1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári