Mohlo by sa zdať, že roboty, kybernetika a umelá inteligencia sú vyslovene pánska záležitosť. Ale rozhodne to tak nie je. Dôkazom toho je Mária Virčíková, mladá krásna Košičanka, ktorá bola pred pár rokmi ocenená ako najlepšia doktorandka v oblasti technických vied vďaka svojej práci s robotmi Nao a zvíťazila aj v súťaži Študentská osobnosť Slovenska v kategórii IT a matematicko-fyzikálnych vied. Dnes je uznávanou špecialistkou v odbore umelá inteligencia.
Čo vás vlastne priviedlo k robotike? Boli ste už odmala fanúšičkou takýchto príbehov, a tak nejako prirodzene ste smerovali k tomuto odboru?
– Tvoriť nové technológie pre mňa znamená posúvať hranice ľudského poznania a je to fascinujúce. Nefandila som špeciálne robotom, ale odmalička ma muselo baviť to, čomu sa venujem – inak by som bola nešťastná. Mohla by som byť veterinárka, novinárka alebo dizajnérka – čokoľvek, kde by som mohla rozmýšľať a tvoriť. Každej práci so zaujímavým poslaním by som sa venovala naplno.
V tejto oblasti je žena, a hlavne na Slovensku, asi ešte stále raritou. Počas štúdia ste asi veľa dievčat nestretli však? A ako na vás reagujú muži?
– Podľa štatistík Európskej komisie pracuje na odborných IT pozíciách na Slovensku len 12 percent žien. Spolupracujem so združením Aj Ty v IT, ktorého cieľom je túto štatistiku zmeniť a inšpirovať dievčatá a ženy k IT vzdelaniu a profesii. V Košiciach sme na 9. marec pripravili prvé stretnutie žien v IT s názvom Frida Talks Tech. Organizujeme to spolu s Lenkou Hlinkovou, ktorá sa tiež uplatnila v IT a dokonca píše knihu o postavení žien v tejto oblasti. Boli sme prekvapené z veľkého záujmu – dokonca sme kvôli kapacite miestnosti akciu presunuli do trikrát väčšej sály. Muži v mojom najbližšom okolí ma nepodceňujú, práve naopak, rešpektujeme sa navzájom a vážime si jeden druhého. A keďže si so spoločníkom budujeme vlastnú firmu, tak si môžeme vyberať, s kým spolupracujeme.
Na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach ste vyštudovali bakalársky kybernetiku, inžiniersky umelú inteligenciu a potom nasledoval doktorát za aplikáciu prostriedkov umelej inteligencie v sociálnej interakcii medzi ľuďmi a robotmi. Kam potom smerovali vaše kroky. Čomu sa venujete teraz?
– Už dva roky nepôsobím v akademickom prostredí. Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou a podnikať. Dlhšiu dobu som sa zaujímala o start-upy a budovanie technologickej firmy. Ostala som ale verná oblasti umelej inteligencie a vytváraniu technológií, to mi ide najlepšie. Vytvárame 3D hologramy ľudí ako vo Hviezdnych vojnách. Pracujeme na tom, aby sme zmenili spôsob, ako ľudia komunikujú navzájom na diaľku. Umelá inteligencia spočíva v tom, že učíme počítač zobraziť človeka v trojrozmernom priestore len z jednej kamery. V aplikácii si to môžeme predstaviť tak, že zrazu vidíme človeka tak, ako keby naozaj stál vedľa nás, aj keď je na druhej polovici planéty.
Vďaka svojej práci, predpokladám, často cestujete. Kde sa kvôli svojej profesii cítite ako v raji? Naozaj, čo sa týka robotiky, drží prím Japonsko, ako sa my, laici nazdávame?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári