KOŠICE. Po košickom centre sa pohybuje skupina, ktorá sa vydáva za nemých a pýta od ľudí peniaze.
Na sociálnej sieti pred nimi varuje Košičanka, ktorá sa stala svedkom toho, ako partia postupuje.
Päťčlennú skupinu si všimla už v autobuse mestskej hromadnej dopravy, pretože na seba svojím hlučným správaním – smiechom a spevom – strhávali pozornosť spolucestujúcich.
Majú svoj rajón
Košičanka opisuje, že z autobusu vystúpili blízko železničnej stanice, prešli cez Mestský park a blízko Jakabovho paláca odrazu onemeli.
„Vytiahli zatváracie obaly s klipmi, na ktorom mali pripnuté papiere A4 s tabuľkami – pomôžte hluchonemým, meno a priezvisko darcu, kolónka dar v eurách. Papiere mali niekoľko fiktívnych mien a podpisov, tie obaly s klipom mal každý z nich. Chodili od človeka k človeku s falošným úsmevom a akože gestami nemých ukazovali na papier, podávajúc pero, s ktorým klepkali na kolónku so symbolom eura.“
Ako sledovala ich správanie, videla aj to, že sa nad jedným zo skupiny zľutoval pár dôchodcov a daroval mu nejaké peniaze.
Podozrivá skupina, ktorú tvoria ženy, muži a aj dvaja školopovinní tínedžeri sa podľa Košičanky najčastejšie pohybuje od stanice po Mlynskej ulici, okolo evanjelického kostola až po roh Mlynskej a Hlavnej ulice.
Dištancujú sa
Občianske združenie krajské Centrum nepočujúcich Košice potvrdilo, že sa im už ozvali viacerí ľudia, ktorí sa na zbierku pýtali.
„Ste už asi piata v poradí, ktorá sa na to pýta. Volajú nám občania i známi, dokonca sa nám ozvali z Auparku a pýtali sa, či niečo vieme o zbierke, pretože sa nejaké osoby pokúšajú pýtať si peniaze aj v priestoroch tohto obchodného centra. Od tejto zbierky sa však dištancujeme, nemáme s ňou nič spoločné,“ povedala nám jedna z pracovníčok.
Polícia: Zákon nezakazuje
Polícia uviedla, že Košičankou opisované prípady žobrania neeviduje, ale v Košiciach sa so žobraním stretáva. Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová vysvetlila, že žobranie na verejných priestranstvách nie je neprípustným alebo zákonom zakázaným konaním.
"V prípade, ak dôjde k nahláseniu prípadu žobrania rôznymi osobami a to hlavne v okolí obchodných centier, supermarketov, v okolí kostolov, hliadky po príchode na miesto, ak sa tam takéto osoby zdržiavajú, tieto osoby skontrolujú a z miesta vykážu."
Dopĺňa, že je už na zvážení každého jednotlivca a na jeho vôli, či poskytne alebo neposkytne dobrovoľný príspevok.
Ako nenaletieť
Najlepšou cestou ako si overiť, či ide skutočne o podporu dobročinnej veci, je vypýtať si od príslušných osôb písomný doklad o tom, či majú na zbierku povolenie.
Každá verejná zbierka musí byť zaregistrovaná podľa zákona o verejných zbierkach. Príslušným orgánom na registráciu je buď okresný úrad, alebo Ministerstvo vnútra SR.
Overiť, či ide o legálnu zbierku, sa dá na stránke Ministerstva vnútra SR www. minv.sk v sekcii verejná správa.
Nájsť si treba register verejných zbierok a do vyhľadávača zadať názov zbierky, respektíve dostupné údaje, ktoré máte, a online si pozrieť, či je takáto zbierka povolená.
Keď je zbierka legálna...
Počas organizovania Dňa narcisov, jednej z najväčších slovenských zbierok, možno ľahko zistiť, ako vyzerajú legálni dobrovoľníci.
Identifikovať ich napríklad možno vďaka tričku s logom Ligy proti rakovine, na viditeľnom mieste majú umiestnený identifikátor dobrovoľníka vrátane jeho osobného čísla.
Počas zbierky sa rozdávajú živé alebo umelé žlté narcisy.
Dobrovoľníci tiež majú papierovú pokladničku, sú presne určenej farby s textom Deň narcisov, s číslom registrácie zbierky vydané rezortom vnútra a pokladničky sú tiež prelepené ochrannými nálepkami, majú tiež so žltým nápisom Deň narcisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári