Ján Pivarník: V našich časoch boli štadióny vypredané

ŠOK v kategórii Legendy. Sošky spolu s J. Pivarníkom získali aj hokejista Igor Liba a vnučka nebohého Mikuláša Athanasova.
ŠOK v kategórii Legendy. Sošky spolu s J. Pivarníkom získali aj hokejista Igor Liba a vnučka nebohého Mikuláša Athanasova. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|17. mar 2018 o 00:00

Futbalovú legendu nominácia v ankete prekvapila.

KOŠICE. Ján Pivarník strávil v drese košických VSS šesť sezón. Vynikajúci pravý obranca prišiel do Košíc z Cejkova a v žlto-modrom drese odohral skvelé sezóny, ktoré však nikdy neviedli k majstrovskému titulu.

Napriek tomu, že je z neho už niekoľko desiatok rokov Bratislavčan, dodnes veľmi rád spomína na obdobie, ktoré strávil na štadióne na Solovjevovej, terajšej Watsonovej ulici.

„VSS mali dobrú povesť. Neboli sme defenzívne mužstvo, hrali sme útočný futbal, padlo veľa gólov, a tak štadión bol vždy na 90 percent vypredaný. Prišiel som do mužstva, kde hrali hráči európskeho formátu, aj v staršej aj v mladšej generácii,“ zaspomínal si na roky strávené v Košiciach Ján Pivarník.

Aj on v tom čase býval na internátoch Technickej univerzity a dodnes si pamätá to množstvo študentov na oknách, ktorí sledovali zápasy VSS v československej federálnej lige.

Na ich futbal sa dalo pozerať

Rodák z Cejkova v okrese Trebišov prišiel do Košíc v juniorskom veku. Výborne zapadol do mužstva, ktoré mútilo vody vo federálnej lige, ale nikdy nedosiahlo jej vrchol.

„Raz sa nám to skoro podarilo, keď trénoval Jozef Vengloš. Bolo to vtedy, keď staršia generácia pomaly odchádzala, a nastupovali sme my, dvadsiatnici. Hrali sme posledný zápas v Brne, remizovali sme, Trnava hrala doma, vyhrala a vyfúkla nám titul o jediný gól. Na náš futbal sa dalo pozerať, ale asi sme nevedeli tak zabojovať o majstra ako Trnava či Slovan,“ spomína s odstupom takmer päťdesiatich rokov Pivarník.

Začínal v Košiciach, končil v Bratislave

Nominácia v kategórii legendy v ankete Športová osobnosť Košíc ho prekvapila.

„Bolo to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie aj preto, že som svoju futbalovú kariéru uzatváral v Slovane Bratislava. Ale som rád, že som tu v Košiciach mohol stretnúť mnohých priateľov nielen z futbalových radov, ktorí si ma pamätali z môjho pôsobenia vo VSS,“ dodal Pivarník.

V Košiciach odohral v žlto-modrom drese šesť sezón a potom prestúpil do konkurenčného Slovana Bratislava. Nevnímal to ako zradu.

„Aj v Košiciach sme nehrali len Košičania, ale pozbierali sa tu najlepší dorastenci z celého východu. A rovnaké to bolo aj v Slovane. Keď som tam prišiel ja, tak z celého mužstva boli možno len traja odchovanci. Bola to jednoducho dobrá skladačka. Slovan mal históriu. Vyhral v 1969 veľký pohár a už sa to s ním viezlo a zaradil sa medzi veľkokluby. Možno toto chýbalo v Košiciach. Keby sme aspoň raz kraľovali československému futbalu, tak by sa to možno mohlo aj v Košiciach zopakovať. Ale my sme vždy iba bojovali, no chýbal nám ten povestný krôčik,“ hovorí bývalý skvelý futbalista, ktorému v Košiciach prirástla prezývka „Šivy“.

Cennú medailu si uchoval

Svoj najväčší úspech dosiahol Ján Pivarník v roku 1976, keď bol súčasťou mužstva, ktoré v Belehrade vybojovalo titul majstra Európy.

Zlatá medaila dodnes zdobí jeho vitrínu, hoci dresy či kopačky, ktoré v tom čase získal či vymenil so svetovými hráčmi už porozdával.

Po hráčskych rokoch sa Ján Pivarník etabloval aj ako úspešný tréner, predovšetkým v arabských krajinách. Tak ako mnohých, ani jeho vôbec neteší stav futbalu vo východoslovenskom regióne.

„Na východe boli tri špičkové mužstvá, bola to bašta československého futbalu. Prešov, Lokomotíva aj VSS vychovali svetových hráčov, nielen v našej generácii, ale aj v tých mladších. Z týchto troch mužstiev už vlastne neexistuje ani jedno. Nie je to to, čo bolo v minulosti. Je to škoda. Inde to tak nefunguje. Bayern bol rovnako silný aj pred 50 rokmi, Ajax rovnako. U nás to žiaľ neplatí. Ani Slovan už nie je to, čo býval. Veď v kádri sú len traja či štyria hráči zo Slovenska,“ povzdychol si Pivarník, ktorý v minulom roku oslávil sedemdesiate narodeniny.

Podľa neho je hlavným problémom to, že na Slovensku je málo kvalitných štadiónov a že mu chýbajú podmienky pre fungovanie futbalu.

„Smutné je to, že bývalý režim, do roku 1989, vedel vytvoriť lepšie podmienky cez fabriky, ktoré nás platili. Dnes to už nie je. A hoci všeobecne nadávame na tých, ktorí futbal financujú, nebyť ich, už ho na Slovensku nemáme,“ dodal Pivarník.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Ján Pivarník: V našich časoch boli štadióny vypredané