KOŠICE. Množstvo odpadu v Hornáde a vedľa plávajúce kačky. Taký je pohľad na rieku v posledných dňoch.
Všimli si to občania, ktorí len krútia hlavami.
„Takto má vyzerať rieka v druhom najväčšom meste na Slovensku? Je to hanba, po hladine sa plavia plastové fľaše. A to aj v známej rekreačnej lokalite Anička,“ dozvedeli sme sa od ľudí.
Starosta Nigut: Ľudí do vody nepošlem
Skutočnosť, že je Hornád znečistený viac ako inokedy, zaregistroval aj starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH).
„Neviem, čo sa deje, bude kontaktovať vodohospodárov. Je síce pravdou, že väčšina odpadu odpláva, časť sa však zachytí pri brehoch a špatí okolie. Ide pritom o vyhľadávanú lokalitu, kde zvyknú Košičania oddychovať. My to však upratať nemôžeme, ja si nedovolím poslať ľudí do vody, čo keby sa niečo stalo?“ vysvetľuje Nigut.
Vodohospodári sa pripravujú na dažde
Podľa Mariána Bocáka z referátu komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) dochádza k znižovaniu hladiny Ružína.
„V týchto dňoch sú zvýšené prietoky Hornádu smerom od Vodnej Stavby Ružín z dôvodu topiaceho sa snehu a dažďa. Toto opatrenie je vzhľadom na ročné obdobie v súlade s manipulačným poriadkom. Chceme zvýšiť kapacitu tejto vodnej stavby a pripraviť ju tak na možné dažďové obdobie a ďalší topiaci sa sneh z povodí riek Hornád a Hnilec,“ vysvetľuje M. Bocák.
„V súvislosti so zvýšenou hladinou rieky, následkom manipulácie s vodnou stavbou Ružín, sa do toku dostal aj odpad kumulovaný pri priehradnom múre. Ide o ľahostajnosť značnej časti tam žijúceho obyvateľstva.“
Našli aj chladničku či mŕtve zvieratá
Odpad z hladiny vodohospodári likvidujú minimálne raz ročne.
V prípade Ružína tvorí domový a komunálny odpad, plasty či textil až takmer 70 percent bordelu, ktorý sa vo vode objaví.
„Našiel sa tam však aj skelet chladničky či práčky, ale aj uhynuté zvieratá. Zvyšok tvoria ekologické odpady ako spadnuté stromy.“
Čakajú, kým bude viac odpadu
SVP čistotu od naplavených odpadov zabezpečuje aj pomocou špeciálnych norných stien na ústí Hornádu a Hnilca smerujúcich do Ružína. Zachytené odpady sa približujú k brehu, kde prebieha čistenie priebežne.
„Takže nemáme stanovený termín plošného čistenia VS Ružín.“
Vodohospodári teda čakajú kým sa nahromadí viac odpadu a vyberú ho naraz, keďže je podľa nich presun techniky, samotné čistenie, premiestnenie na medzi skládku, triedenie a odvoz na smetisko technicky, časovo a hlavne finančne náročné.
„V posledných rokoch sme z hladiny a pobrežných pozemkov odstránili viac ako 3000 ton odpadu. Vyšlo nás to na asi 521 tisíc eur.“

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári