KOŠICE. Východoslovenské múzeum v Košiciach pokračuje aj v roku 2018 v ďalšej etape dlhodobého projektu digitalizácie vzácnych sklenených negatívov z fondu historickej a umeleckej fotografie.
Do výberu sa v tejto etape zaradilo 527 kusov zbierkových predmetov.
Tematicky bol výber zameraný na zábery zachytávajúce muzeálne výstavy, architektúru mesta, skupinové a samostatné portréty a udalosti, ktoré sa použijú aj pri pripravovaných výstavách a publikáciách Východoslovenského múzea v Košiciach v roku 2018.
Oproti etapám v minulom období sa okrem digitalizácie pristúpilo k odbornému ošetreniu zbierok.
Prešli školením
Konzervátori a reštaurátori Východoslovenského múzea boli pod odborným dohľadom vyškolení v teoretickej a praktickej časti ošetrenia.
Jednotlivé sklenené negatívy prešli základným zadokumentovaním stavu poškodenia, na základe ktorého bol určený postup ošetrenia.
Pri ňom sa museli zohľadňovať časté pôvodné retušovacie zásahy do diela a celkový stav zbierky.
Po očistení zbierky sa vymenil aj starý nevhodný obalový materiál podľa aktuálnych kritérií zodpovedajúcich modernej ochrane zbierok.
Digitalizácia sklenených negatívov nám v súčasnosti umožňuje získanie kvalitnej reprodukcie minimálne v rozlíšení 22 mpx a následná postprocesová úprava v softvéri umožňuje skvalitnenie záberu.
Digitalizácia sklenených negatívov finančne podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia prispela k ošetreniu a ochrane zbierkových predmetov a ich digitalizácii pre výskumné a bádateľské účely.
Široké využitie všetkých doteraz digitalizovaných sklenených negatívov od roku 2009 sa predpokladá pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR v roku 2018 v spolupráci s inými výskumnými, pamäťovými a kultúrnymi inštitúciami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári