KOŠICE. Národná protikorupčná jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vyšetruje dianie na univerzitnej pôde v súvislosti s projektom Medicínskeho univerzitného vedeckého parku (MediPark).
Podľa hovorcu Policajného prezídia Martina Wäldla preveruje polícia podozrenie z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev podľa paragrafu 261 Trestného zákona.
Ten hovorí okrem iného o predložení falošných, nesprávnych alebo neúplných výkazov alebo dokladov aj o použití prostriedkov z rozpočtu Európskej únie na iný účel, ako boli pôvodne určené, čím sa umožní spôsobenie sprenevery alebo protiprávne zadržanie prostriedkov z rozpočtu EÚ.
„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je v súčasnosti možné poskytnúť k veci bližšie informácie,“ uviedol Wäldl pre náš denník.
Problémová výstavba zvieracej nemocnice?
Podľa informácií Korzára sa vyšetrovanie týka výstavby Univerzitnej veterinárnej nemocnice v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.
Nové zariadenie bolo vybudované práve v rámci projektu MediPark Košice, ktorý bol realizovaný v období od júla 2013 do novembra 2015.

Otvorenia nemocnice pre zvieratá sa verejnosť dočkala približne pred rokom.
Celkové oprávnené výdavky projektu všetkých partnerov predstavovali viac ako 32 miliónov eur.
Projekt bol financovaný cez operačný program výskum a vývoj prostredníctvom riadiaceho orgánu – ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.
Okrem veteriny sa do projektu MediPark zapojili aj Univerzita P. J Šafárika ako hlavný partner a Technická univerzita v Košiciach i Neurobiologický ústav SAV v Košiciach ako ďalší partneri.
Veterina zastrešovala celkové oprávnené výdavky vo výške viac ako 6 miliónov eur.
Z toho celkové náklady na realizáciu stavby dosiahli 3,8 milióna eur a na nákup prístrojov použili ďalších 2,6 milióna.
Podozrenia pri výstavbe
Podľa podnetu, ktorý dostala polícia, mali byť niektoré faktúry za práce a výkony pri stavbe nemocnice preplácané viackrát.
Diať sa to malo tak, že pri realizácii investičných projektov hradených z rôznych zdrojov (z eurofondov, štátneho rozpočtu, rozpočtu univerzity) na overovanie správnosti výkazu prác, vyúčtovania a úhrady sa tie mali robiť oddelene, vždy len podľa zdroja, z ktorého boli financované, a nie spolu súhrne za celý projekt.
To malo umožniť okrem duplicitného uhrádzania prác aj ich fiktívne vykazovanie.
Hasičom chýbala protipožiarna ochrana
K takému konaniu malo dôjsť podľa podnetu aj v prípade realizácie protipožiarneho riešenia v časti stavanej nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári