KOŠICE. Mesto Spišská Nová Ves diskriminovalo rómsku ženu pri výberovom konaní na miesto terénnej sociálnej pracovníčky a musí ju odškodniť.
Právoplatne to potvrdil Krajský súd v Košiciach, ktorý sa v plnom rozsahu stotožnil z rozhodnutím Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi z marca 2017.
Ako nás informoval Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské prava v Košiciach, ide o jedno z prvých právoplatných rozhodnutí slovenských súdov v prípade rasovej diskriminácie v prístupe k zamestnaniu v prospech diskriminovanej osoby.
Mala vzdelanie i prax
Poškodená rómska žena sa v roku 2010 uchádzala o miesto terénnej sociálnej pracovníčky v Spišskej Novej Vsi.
Napriek tomu, že mala požadované vzdelanie aj dlhoročnú prax s terénnou prácou v rómskych komunitách, na voľné miesto boli prijaté uchádzačky nerómskeho pôvodu s nižšou kvalifikáciou a kratšou praxou, ktoré neovládali rómsky jazyk.
Aj Fond sociálneho rozvoja, ktorý v tom čase financoval pracovné miesto, následne, na podnet pani Pompovej vyjadril pochybnosti nad zákonnosťou priebehu výberového konania, avšak jeho výsledky už nemohol zvrátiť.
Osemročný proces
Úsilie poškodenej ženy o dosiahnutie spravodlivosti trvalo takmer osem rokov. Okresný aj krajský súd jej žalobu spočiatku zamietli.

O jej prípade rozhodoval aj Ústavný súd SR, ktorý jej sťažnosti v decembri 2015 vyhovel a celý prípad sa opätovne vrátil na stôl okresnému súdu. Ten v marci 2017 rozhodol v prospech poškodenej ženy a prípad sa následne dostal opäť na stôl Krajského súdu v Košiciach.
Krajský súd svojím rozsudkom potvrdil, že mesto diskriminovalo poškodenú ženu v prístupe k zamestnaniu z dôvodu jej rómskej etnickej príslušnosti. Okrem ospravedlnenia, musí mesto poškodenej žene zaplatiť jej náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 2500 Eur.
"Krajský súd sa v plnom rozsahu stotožnil s odôvodnením okresného súdu, keď konštatoval, že mesto rozumnými argumentami nedokázalo vysvetliť prijatie uchádzačiek s nižšou kvalifikáciou a kratšou praxou a ani vysvetliť pochybnosti o transparetnosti celého výberového procesu. Súdy však nepriznali diskriminovanej žene odškodnenie v plnej požadovanej výške 5000 Eur. V tejto súvislosti konštatovali, že priznanú sumu 2 500 Eur považujú za primeranú," informoval nás Ivanco.
Rozhodnutie je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.
Verdikt ju potešil
"Rozhodnutie krajského súdu ma veľmi potešilo," reagovala na verdikt krajského súdu poškodená Spišiačka.
"Som veľmi rada, že moja snaha o spravodlivosť nakoniec nebola zbytočná. Verím, že môj úspech by mohol povzbudiť iných ľud k tomu, aby sa nebáli postaviť proti diskriminácii, porušovaniu ľudských práv a neprávosti. Zamestnávatelia by nemali odmietať ľudí, ktorí si hľadajú prácu, kvôli ich inému etnickému pôvodu. Tiež verím, že môj prípad zlepší rohodovanie súdov v takýchto prípadoch pre iných ľudí do budúcna," dodala Spišiačka, ktorej bezplatnú právnu pomoc dlhodobo sprostredkovávala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva so sídlom v Košiciach.
Advokátka poškodenej, spolupracujúca s Poradňou, v súvislosti s rozhodnutím súdu povedala: „ Rozhodnutie krajského súdu v prospech klientky vnímam pozitívne. Súdy však musia do budúcna podstatne zrýchliť svoje rozhodovanie v prípadoch diskriminácie a diskriminované osoby primerane odškodňovať. Je nevyhnutné, aby súdy vysielali jasný signál, že diskriminácia sa nevypláca."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári