KOŠICE. Úlohy primátora v Košiciach bude po Richardovi Rašim (Smer-SD) vykonávať jeho doterajší námestník Martin Petruško.
Vo štvrtok to oficiálne potvrdila hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.
Až do jesenných volieb

Nový podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a doterajší primátor mesta Košice Richard Raši odovzdá po dohode s oboma viceprimátormi Renátou Lenártovou a Martinom Petruškom poverenie na plnenie úloh primátora doterajšiemu námestníkovi Petruškovi.
Poverený námestník bude plniť úlohy primátora od zániku mandátu doterajšieho primátora do dňa zloženia sľubu nového primátora, ktorý bude zvolený v komunálnych voľbách v novembri 2018.
"Poverenie plnením úloh primátora mesta Košice prijímam s veľkou pokorou a rešpektom. Ako poverený námestník primátora chcem pokračovať v realizácii veľkých rozvojových projektov,
ktoré budú slúžiť aj nasledujúcim generáciám Košičanov," vyhlásil Martin Petruško.
Električkové trate, štadión, parkovanie
Dodal, že v prvom rade má na mysli druhú etapu modernizácie električkových tratí.
"Po jej dokončení si Košičania, podľa môjho názoru, zaslúžia časový oddych od začatia podobne veľkých a komplikovaných investičných akcií, ktoré výrazne zasahujú do života mesta a prinášajú dramatické dopravné obmedzenia," povedal Petruško.
Ďalšími dvoma prioritami bude stavba Košickej futbalovej arény a bude osobne veľmi rád, ak sa v Košiciach čo najskôr podarí spoločne, vecne a konštruktívne doriešiť fungovanie parkovacieho systému.
Raši: Aj dobrá myšlienka nemusí mať dobrý politický dopad
Projekt Európske hlavnémesto kultúry (EHMK), členstvo v Sieti kreatívnych miest UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) či modernizáciu električkových tratí považuje Richard Raši (Smer-SD) za najväčšie úspechy počas svojho pôsobenia vo funkcii primátora Košíc.
Povedal to po štvrtkovom prvomrokovaní novej vlády, v ktorej pôsobí ako podpredseda vlády preinvestície a informatizáciu. Z tohto dôvodu na poste šéfa Košíc končí.
"Ohodnotiť to musia ľudia a médiá, ale možno by som povedal pár míľnikov, ktoré verím, že sa nikdy nezmažú. Bol to projekt EHMK, 60 miliónov eur investovaných do kultúrnej infraštruktúry. Nikdy sa to už nezopakuje, bola to jedinečná príležitosť. Bol to projekt Európskeho mesta športu, keď sa objem neprofesionálnej športujúcej verejnosti zvýšil z 21 na takmer 40 percent. Bol to projekt kreatívneho umenia. Získali sme ako prvé mesto v strednej Európe titul UNESCO Kreatívne mesto nových médií. V roku 2019 bude na Slovensku, prvýkrát vo východnej a strednej Európe, projekt Európskeho mesta dobrovoľníctva," priblížil Raši.
Pripomenul aj veľké investičné projekty, ako napríklad modernizáciu električkových tratí.
"Celé mesto máme rozkopané,pretože máme možnosť čerpať z Operačného programu Doprava peniaze na rekonštrukciu a modernizáciu električkových tratí, bez ktorej by sme museli túto formu dopravy v našom meste zlikvidovať," zdôraznil.
Raši pri hodnotení spomenul aj projekt týkajúci sa parkovania. Pripustil, že nevyšiel podľa jeho predstáv, aj keď bol presvedčený, že je pre mesto nevyhnutný.
"Mal jedinú filozofiu, aby ľudia, ktorí bývajú vo svojich domoch a bytoch, mohli pred nimi, keď prídu večer z práce, zaparkovať. Aby nebola situácia, ako je napríklad v Petržalke, keď sa 150 000 ľudí stresuje každý večer, lebo nedokáže zaparkovať pred svojimi domami," zdôvodnil.
"Niekedy aj dobrá myšlienka, keď nedokážete ľudí presvedčiť,nemusí mať pre vás dobrý politický dopad. Ale stále tvrdím, že aj v Bratislave a na celom Slovensku sa týmto budeme musieť zaoberať,"dodal Raši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári