KOŠICE. V kuloároch košického U.S. Steelu sa hovorí o možnej zmene na poste prezidenta.
Ten doterajší, Scott Buckiso, sa podľa informácií zo zákulisia má presunúť do amerického mesta Gary v štáte Indiana, kde by mal údajne šéfovať tamojšiemu závodu U.S. Steelu Gary Works.
Na tieto informácie zareagovala v pondelok firma na svojej webovej stránke. Označila ich za špekulácie a fámy, ktoré majú ďaleko od faktov.
„Prezident spoločnosti U. S. Steel Košice nemá v úmysle z Košíc v najbližšom čase odísť,“ uvádza sa v stanovisku.
Buckiso: Prví sa to dozvedia zamestnanci
„Ak sa rozhodnem odísť, alebo ak bude o mojom odchode rozhodnuté, všetci moji kolegovia v U. S. Steel Košice na všetkých úrovniach, ktorí tu dennodenne robia vynikajúcu prácu, budú prví, ktorí sa o takejto zmene dozvedia. O našej spoločnosti bolo v posledných rokoch vypustených veľa fám a ja chcem našich zamestnancov požiadať, aby sa nimi vôbec nezaoberali, ale aby sa sústredili na bezpečnosť svoju i kolegov okolo seba a pokračovali vo výbornom výkone, ktorý denne podávajú. Minulý rok nám ukázal, že zameranie sa na bezpečnosť, kvalitu, dodávky a náklady je našou najlepšou stratégiou a nik ju nenapĺňa lepšie než zamestnanci v U. S. Steel Košice,“ dodal Scott Buckiso
Scott Buckiso pracuje pre americkú korporáciu od roku 1990, do Košíc sa dostal na jar 2015 po tom, čo predtým vystriedal viacero manažérskych pozícií v rôznych prevádzkach U.S. Steelu v USA, Kanade a Srbsku.
V rokoch 2009 - 2011 dokonca pracoval aj ako manažér finišingu v Gary Works.
Oceliarňam sa darí
Aktuálne sú výrobné kapacity spoločnosti využívané na 102 percent a rastú aj ceny, za ktoré železiarne predávajú svoju produkciu odberateľom na celom svete.
Železiarne vykázali za uplynulý rok hrubý zisk pred úrokmi a zdanením vo výške 327 miliónov USD, finančne porovnateľný bol z jeho pohľadu aj rok 2016.
Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska to už také jednoznačné zďaleka nie je. Investície z vlastných zdrojov do výrobných zariadení podniku sú striedme.
Ak sa už aj nejaké realizovali, tak väčšinou išlo o investície do zlepšenia ekológie, na ktoré dostal U.S. Steel aj peniaze z eurofondov.
Akcionári však mohli byť nespokojní iba s rokom 2015, kedy zisk nedosiahol ani 48 miliónov dolárov.
V tom roku však Buckiso šéfoval železiarňam len 7 mesiacov, keďže od 1. mája 2015 nahradil Georgea Babcokea, ktorý z Košíc odišiel rovno do dôchodku.
Málo výrobkov s vyššou pridanou hodnotou
Nielen niektorí analytici, ale aj čínski „pytači“ z He Steel Group, ktorí majú záujem o kúpu železiarní, po návšteve košickej fabriky skonštatovali, že na to, aby sa vyrovnali aspoň bežnej západoeuŕopskej hutníckej fabrike, bolo by tu potrebné naliať obrovské investície.
Tie by mali smerovať do výroby produktov s vyššou pridanou hodnotu, ktoré momentálne nedosahujú ani desatinu produkcie železiarní.
Išlo by napríklad o výrobu pocínovaných, pozinkovaných, či lakoplastových plechov, elektroplechov alebo zvýšenia produkcie plechov pre automobilový priemysel.
Predpokladaná výška investícií sa rôzni, no napríklad odborník na hutnícky priemysel a majiteľ košickej spoločnosti Pikaro Peter Kamaráš ju pred rokom pre náš denník odhadol na minimálne miliardu dolárov.
Američania do rozvoja týchto výrobných technológií však zrejme veľmi investovať nechcú.
Aj počas nedávneho stretnutia odborárskych šéfov v železiarňach so S. Buckisom im prezident naznačil, že v roku 2018 investície takéhoto druhu vôbec neplánujú.
Autor: das
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári