BRATISLAVA, KOŠICE. Na Najvyššom súde (NS) SR sa začalo v utorok verejné zasadnutie v prípade Róberta Okoličányho, považovaného za bosa východoslovenského podsvetia, a ďalších 15 obžalovaných.
Na verejné zasadnutie neprišiel ani jeden obžalovaný, súhlasili s konaním v ich neprítomnosti, v prípade obžalovaného Róberta Niguta vedie súd konanie ako voči ušlému.
"Konštatujem, že zákonné podmienky na vykonanie verejného zasadnutia v predmetnej trestnej veci sú splnené," povedal predseda senátu.
NS SR naplánoval konanie v tejto veci na dva dni, súd by mal pokračovať aj v stredu (11.4.).

Najvyšší súd rozhoduje o odvolaniach voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý v auguste 2016 uložil doživotné tresty odňatia slobody Róbertovi Okoličánymu, Róbertovi Nigutovi a Jaroslavovi Potučkovi.
V prípade je spolu 16 obžalovaných za 19 skutkov.
Podľa súdu sa mali jednotliví obžalovaní dopustiť trestných činov ako založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej a teroristickej skupiny, viacerých vrážd, nedovoleného ozbrojovania, lúpež, vydieranie, krádeže, poškodzovanie cudzej veci a ďalšie.
Aké tresty dostali
ŠTS odsúdil Róberta Okoličányho, Róberta Niguta a Jaroslava Potučka na trest odňatia slobody na doživotie, Jozefa Leška na 25-ročný trest odňatia slobody, Ľubomíra B. na 12,5 roka, Pavla K. na 12 rokov, Jaroslava J. na 11 rokov, Jána B. na deväť rokov, Martina M. na osem rokov, Rudolfa O. na päť rokov, Ľuboša V. na päť rokov, Michala B. na štyri roky, Róberta Cs. na štyri roky, Ladislava F. na tri a pol roka, Romana D. na tri a pol roka a Mariána T. taktiež na tri a pol roka.
Pôvodná obžaloba na celú zločineckú skupinu bola podaná 27. apríla 2007 a súd do dnešného dňa vytýčil v tejto kauze približne 130 pojednávaní.
Čo namietali obžalovaní
Súd na utorkovom zasadnutí zrekapituloval žalované skutky a zhrnul aj odvolacie dôvody strán konania.

Obžalovaní namietali predovšetkým údajnú existenciu zločineckej skupiny, ktorá podľa nich nebola preukázaná.
Robert Okoličány rozhodnutiu ŠTS okrem iného vyčítal, že záver súdu bol len hypotetický a nepodložený dôkazmi.
"Súd si vyberal," prečítal predseda senátu.
Výpoveď kľúčového svedka vo veci označil Róbert Okoličány za nedôveryhodnú. Skutok podľa neho nebol preukázaný, dôkazná situácia neobstojí a obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.
Prokurátor v rámci svojho odvolania uviedol, že podľa jeho názoru trest 25 rokov pre Jozefa Leška nie je postačujúci vzhľadom na to, že sa zúčastnil na závažných trestných činoch. Preto pre neho požaduje doživotie.
Zasadnutie bude pokračovať v stredu záverečnými návrhmi strán a je pravdepodobné aj vynesenie verdiktu.
Za čo ich odsúdili
Prvostupňový rozsudok konkrétne pripisoval členom skupiny zodpovednosť za vraždy Jozefa Eštóka, Jozefa Ferenca, Mareka Adama, Zdeňka Lhotského a Ganiho Selmaniho.
Podľa obžaloby tieto vraždy naplánovali Róbert Okoličány a Róbert Nigut a vykonávateľmi boli väčšinou Róbert Nigut a Jaroslav Potučko.
Pri vražde Eštóka pritom zahynul aj náhodný okoloidúci vodič Roman Straka.
Podľa rozsudku členovia skupiny zorganizovali aj útoky na viacero osôb alebo útoky na kasína a zábavné podniky s cieľom prinútiť ich majiteľov platiť za ochranu.
Pri akciách využívali nelegálne držané zbrane a kradnuté autá.
Proti skupine svedčil ako kľúčový svedok bývalý člen Róbert G.
Množstvo pojednávaní
Skutkami údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny sa súdy zaoberajú od augusta 2007.
Prokurátor pôvodne žaloval skupinu Róberta Okoličányho dovedna z 19 skutkov, medzi ktorými bolo založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie (úžera).
Prípady viacerých obžalovaných, ktorí na súd nechodili, senát prvostupňového súdu postupne vyčlenil na štyri samostatné konania, čo sa neskôr ukázalo ako problém.
Bývalý Špeciálny súd vyniesol 17. februára 2009 rozsudok nad niektorými členmi skupiny - Róbertovi Okoličánymu a Jaroslavovi Potučkovi vymeral doživotie, ďalší piati členovia dostali tresty v rozmedzí od štyroch do osem a pol roka.
Členov údajnej zločineckej skupiny vtedy odsúdil za desať trestných činov, ktorých sa podľa žalobcu dopustili v rokoch 2000 až 2005.
Obžalovaní sa voči verdiktu súdu odvolali. Rok po prvostupňovom verdikte 26. februára 2010 senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí pôvodný rozsudok zrušil.
Prípad vrátil Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie a rozhodnutie.
Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári