BRATISLAVA. Najvyšší súd v stredu vyniesol právoplatný rozsudok v kauze Okoličány a spol.
Róbertovi Okoličánymu, Róbertovi Nigutovi a Jaroslavovi Potučkovi potvrdil doživotné tresty, ktoré im v auguste 2016 vymeral Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Ako v stredu popoludní informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová, senát po vynesení rozsudku, ktorým aj zmiernil tresty niektorým obžalovaným, okamžite nariadil výkony trestu a vydal príkazy na dodanie do výkonu trestu.
Stalo sa tak v prípade 13 z celkového počtu 16 odsúdených.
Hoci sme polícii vo štvrtok ráno zaslali otázku, koho z 13 odsúdených sa už podarilo dodať do výkonu trestu, odpoveď nám do redakcie zatiaľ neprišla.
Kde sú traja hlavní aktéri?
Ako vo štvrtok písal denník N, Jaroslava Potučka dodala polícia do výkonu trestu ešte v stredu večer v Košiciach. Jeho ubytovanie v košickej väznici nám vo štvrtok dopoludnia potvrdil dobre informovaný bratislavský zdroj z justičnej stráže.
Okoličányho v stredu údajne sledovala polícia, ale ušiel do zahraničia a do väzenia nenastúpil.
Minulý piatok v rozhovore pre Korzár uviedol, že sa cíti nevinný a nemá záujem, aby sa jeho prípad ďalej naťahoval.
Na otázku, či ráta s možnosťou, že Najvyšší súd odsudzujúci rozsudok potvrdí, odpovedal: „Ja o takom niečom neuvažujem."
V stredu popoludní už bol jeho mobil nedostupný.

Po Nigutovi pátrajú
Po Nigutovi, ktorý je považovaný za veľmi nebezpečného člena skupiny a experta na zbrane, polícia pátra doteraz bezúspešne od októbra 2013.
Dôvodom je európsky zatýkací rozkaz, pôvodný zatykač vydalo Okresné riaditeľstvo Košice - okolie.
Naposledy dal o sebe Nigut vedieť v auguste 2013, kde si na Jahodnej s vodičom Gabrielom H. počkali na Ford Galaxy, v ktorom sedel 38-ročný Gelničan Marián K.

Nigut spustil paľbu, no obeť zázrakom prežila. Kradnuté BMW X5 s útočníkmi po streľbe havarovalo. Vodič ostal zakliesnený a policajtom povedal, že strelcom bol Nigut.
Ten utiekol a odvtedy je nezvestný.
Niguta obvinili z obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu a zločinu nedovoleného ozbrojovania už dva dni po útoku a NAKA požiadala Špecializovaný trestný súd o vydanie zatykača.
Ako nás neskôr informovala krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, európsky zatýkací rozkaz vydal súd v Pezinku až v októbri 2013.
Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici začal Nigutov prípad pojednávať ako proti ušlému. V septembri 2015 uznal strelca vinným a poslal na 25 rokov do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.
Po odvolaní jeho obhajcu Najvyšší súd v júni 2016 ubral z trestu dva roky.
„Predseda senátu ŠTS vydal 15. augusta 2016 medzinárodný aj európsky zatýkací rozkaz na dodanie odsúdeného R. N. do výkonu trestu odňatia slobody,“ informovala nás vtedy hovorkyňa špecializovaného súdu Katarína Kudjaková.
Je mŕtvy?
Od streľby na Jahodnej v auguste 2013 Niguta nikto nevidel ani o ňom nepočul.
Už krátko po tejto akcii sa v niektorých médiách objavili fámy, že je mŕtvy.Údajne ho práve jeho "kamaráti" dali odstrániť už krátko po incidente na Jahodnej.
Polícia doteraz tieto správy nepotvrdila s tým, že na špekulatívne teórie reagovať nebude.
Po Nigutovi stále pátra.
Prokurátor konať nemohol
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemohol zo zákona konať v prípade zadržania východoslovenského bosa Róberta Okoličányho.
Informovala o tom vo štvrtok popoludní hovorkyňa ÚŠP Andrea Predajňová.
„Prokurátor je pri verejnom zasadnutí o odvolaní jednou zo strán tohto konania. Strany sú si v konaní pred súdom rovné. Prokurátor môže vykonávať len tie úkony, ktoré mu vyplývajú z Trestného poriadku v tom ktorom štádiu konania. Vzhľadom na to, že vo veci právoplatne rozhodol Najvyšší súd SR, predseda senátu odvolacieho súdu musí ihneď vydať príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu odňatia slobody a dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody," zdôraznila Predajňová.
Takýto príkaz možno podľa jej slov vydať až po vykonateľnosti rozhodnutia - v tomto prípade po vyhlásení rozsudku.
Takýto príkaz je vydávaný bez návrhu prokurátora.
„Orgány činné v trestnom konaní, vzhľadom na štádium konania pred súdom - verejné zasadnutie o odvolaní, kde prokurátor je len jednou zo strán, nemôžu vydať príkaz na zadržanie alebo odsúdeného zadržať. Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonávajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol. Čo sa týka otázky prípadného sledovania osôb predtým, ako boli právoplatne odsúdené, s touto otázkou sa treba obrátiť na Policajný zbor SR," zdôraznila ďalej Predajňová.
Vecou by sa mali najskôr zaoberať príslušníci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, následne by sa mohlo pristúpiť k celoštátnemu pátraniu, pokiaľ by osobu nenašli v mieste trvalého bydliska.
Až potom môže byť vydaný európsky zatýkací rozkaz a napokon medzinárodný zatykač.
Môže to trvať týždne
ŠTS by mohol vydať spomínaný európsky zatýkací rozkaz až potom, keď mu bude doručený rozsiahly spisový materiál z NS SR a rozsudok tohto odvolacieho súdu.
Potvrdila to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Spis má v tejto dlhoročnej súdnej kauze takmer 20 000 strán.
Doručenie rozsudku a spisového materiálu podľa neoficiálnych informácií môže trvať až týždne.
V prípade neúspechu európskeho zatýkacieho rozkazu by potom mohol byť vydaný medzinárodný zatykač.
Galko: Hrubé porušenie
Ak sa potvrdia informácie, že na doživotie odsúdený predstaviteľ východoslovenského podsvetia Róbert Okoličány nenastúpil do výkonu trestu, lebo ušiel do zahraničia, je to ďalšie hrubé zlyhanie polície.
Uvádza sa to v stanovisku podpredsedu opozičnej strany SaS Ľubomíra Galka s tým, že strana v tejto súvislosti vyslovuje podozrenie, že za jeho útekom je podplatenie policajtov.
Zároveň liberáli žiadajú dôkladné vyšetrenie tohto prípadu.
„Pýtame sa, či existuje v Policajnom zbore nejaký funkcionár, ktorý za toto zlyhanie odstúpi z funkcie. Útek Okoličányho je ďalšou silnou indíciou, že organizovaným zločinom je prerastený celý štát a osobitne polícia," vyhlásil Galko.
Pochybila polícia?
V médiách aj na sociálnych sieťach sa od rána vedie diskusia o tom, ako sa mohlo polícii stať, že sa jej okrem jedného, Jaroslava Potučka, nepodarilo zadržať ani jedného z odsúdených.
Jej stanovisko prinášame v plnom znení:
Stanovisko polície k jej údajnému pochybeniu v prípade úteku Róberta O.
Podľa § 408 Trestného poriadku súd (predseda senátu) nariaďuje výkon trestu.
Podľa § 408 ods. 1 Trestného poriadku len čo sa rozhodnutie, podľa ktorého sa má vykonať trest odňatia slobody, stalo vykonateľným, predseda senátu príslušného súdu ihneď vydá príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu ...
Podľa § 408 ods. 4 ak odsúdený nenastúpi na výkon trestu v lehote, ktorá mu bola poskytnutá, alebo ak je obava, že ujde, alebo sa bude skrývať, nariadi predseda senátu, aby bol do výkonu trestu dodaný ... Použije sa na príkaz na jeho dodanie do výkonu trestu ustanovenie § 73 Trestného poriadku primerane ...
Podľa § 73 ods. 3 Trestného poriadku zatknutie vykonávajú na podklade príkazu príslušníci Policajného zboru ...
V predmetnej veci poskytujeme nasledovné informácie:
17.4.2007 vyšetrovateľ PZ ukončil trestné konanie voči obv. Róbertovi O. a spol. návrhom na podanie obžaloby.
Do 11.4.2018 prebiehalo súdne konanie (teda 11 rokov), ktoré s políciou nemá nič spoločné.
Súdy a ani prokuratúra neoznamujú polícii dátumy pojednávaní a už vôbec nie spôsob, akým bude v samotnej veci rozhodnuté.
Podľa našich informácií malo včera dôjsť k odsúdeniu 13 osôb.
Včera po skončení pojednávania, na základe proaktívnej žiadosti polície, boli o 14.28 hod vydané príslušným predsedom senátu príkazy na dodanie do výkonu trestu voči trom osobám, ktoré boli odsúdené na doživotné tresty.
Od momentu, keď polícia dostala príkazy, mohla začať konať v súlade so zákonom a uvedené osoby na základe príkazu zatknúť.
Včera sa podarilo zatknúť o 16.27 hod. jednu osobu a vykonávajú sa ďalšie opatrenia na zatknutie dvoch osôb, voči ktorým boli príkazy vydané.
Od momentu, ako polícia dostala príkazy zo súdu, realizuje všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených osôb do výkonu trestu odňatia slobody.
Opätovne sme svedkami nedôvodných útokov voči činnosti polície, napriek tomu, že táto koná len v súlade so zákonom a dokonca proaktívne namiesto príslušných orgánov (súd a prokuratúra).
Opätovne je snaha vo verejnosti vytvoriť obraz o nečinnosti a nezákonnom postupe polície.
„Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) verí, že sa aj v tomto prípade čo najskôr podarí dostať odsúdených do výkonu trestu, tak ako sa to polícii za posledné roky úspešne podarilo aj v takých prípadoch, keď osoby unikali spravodlivosti aj viac ako desať rokov," uvádza sa v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Andrea Dobiášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári