Koncert Wagnera
Rozmanitý a kvalitný program košického divadla vždy púta pozornosť nášho obecenstva. Verným príkladom toho môže byť aj neutíchajúci záujem Košičanov o pripravovaný koncert Richarda Wagnera so svetoznámym spevákom Károlyom Buriánom, ktorý sa uskutoční v nedeľu dopoludnia.
Ojedinelú udalosť nášho hudobného života bude podľa očakávaní hodnotiť košická inteligencia veľmi vysoko.
Predpredaj lístkov v dennej kase divadla je už v plnom prúde.
(Felsőmagyarország, 16. 4. 1918)
Mŕtve ryby v Hornáde
Hlavný lekár Košíc upozornil políciu, že v rieke Hornád sa v poslednom období čoraz častejšie objavujú uhynuté ryby.
Podľa jeho názoru, príčinou úhynu rýb bude s najväčšou pravdepodobnosťou vypúšťanie otravnej látky alebo fekálií do rieky z niektorej továrne. Polícia začala rozsiahle vyšetrovanie, aby potvrdila, resp. vyvrátila zmienenú skutočnosť.
(Kassai Ujság, 18. 4. 1918)
Vlámali sa do strojárne v Čermeli
Riaditeľ Čermeľskej strojárne Karol Michnik podal trestné oznámenie, že minulú noc sa neznámi lupiči vlámali do jeho závodu. Z 18 metrov dlhého hnacieho remeňa odrezali a vzali so sebou 10 metrový kus. Vyšetrovanie sa už rozbehlo.
(Kassai Ujság, 10. 4. 1918)
Bájky o mŕtvole
Prednedávnom prišla partia detí za mýtnikom z Čermeľského údolia, aby mu oznámila, že v lese pri Kavečanoch natrafili na neznámu mŕtvolu. O veci boli ihneď upovedomené príslušné orgány, ktoré vyslali do terénu svojich ľudí.
Po obhliadke miesta, ktoré deti vo svojej výpovedi uvádzali, ba ani v blízkom okolí, sa však nepodarilo nájsť žiadne ľudské pozostatky.
S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o zlý nechutný vtip skupiny mladých šarvancov.
(Kassai Ujság, 18. 4. 1918)
Zadržali ďalšiu nebezpečnú vykrádačskú bandu
Vlámačky a krádeže sú v našom meste v tomto ťažkom období už takmer dennou samozrejmosťou. Tú poslednú, ktorá sa odohrala včera v noci v mestskej polepšovni, však neradno obísť a nestačí sa o nej zmieniť iba v niekoľkých bežných riadkoch.
Neznámi páchatelia, vystrojení pakľúčmi, vypáčili dvere do dielní, okná porozbíjali a odniesli si odtiaľ hnacie remene v hodnote 20 tisíc korún. Korisť skrútili a zabalili do vriec a vydali sa smerom ku Klobusitzkej ulici (dnes Masarykova ulica).
Zhodou okolností šla v tom čase tým smerom vojenská patrola, ktorej bola trojica s veľkými vakmi ihneď podozrivá.
Rovnako však uvažovali aj zlodeji, ktorí tušiac nebezpečenstvo, zahodili vrecia a rozutekali sa.
Dvaja z hliadkujúcich vojakov sa pustili za nimi, ďalší dvaja odišli na políciu aj s ukradnutou korisťou, aby podali hlásenie.
Detektív Bauer ešte nevyšiel ani z brány budovy polície, keď sa pred ním objavili dolapení traja zlodeji v sprievode svojich prenasledovateľov – vojakov. Na polícii sa potom ku všetkému priznali. Jednalo sa o troch vojenských zbehov s nie príliš lichotivou minulosťou. Ich mená sú František Pavlik, Elek Mutyván a František Zantovics.
Detektívom Kepesovi a Vargovi sa počas výsluchu podarilo zistiť, že uvedená trojica zlodejov mala prsty aj pri vlámačke, ktorá sa odohrala pred ôsmimi dňami v Guttmannovom dome na Alžbetinom námestí (dnes Námestie osloboditeľov).
(Kassai Ujság, 14.4.1918)
Prednáška o Dalmácii
Sériu prednášok Kazinczyho spoločnosti v Košiciach a Robotníckeho gymnázia ukončí prednáška Özséba Vécseyho.
Premonštrátsky učiteľ vo svojom vystúpení predstaví politický a geografický význam Jadranu, jeho vzťah k monarchii so zreteľom na spojitosť našej domoviny s morom. Súčasťou podujatia bude premietanie stoviek fotografií, znázorňujúcich krajšie a krajšie scenérie dalmátskeho pobrežia, ktoré oboznámia poslucháčov s významnými prírodnými a historickými pamiatkami, prístavmi a mestami pripomínajúcimi uhorskú minulosť.
Prednáška sa uskutoční dňa 13. apríla v sobotu večer o šiestej hodine v budove gymnázia. Vstup je zdarma.
(Felsőmagyarország, 13. 4. 1918)
Veľká krádež u zlatníka Hansera
Zlatník Karol Hanser podal na polícii trestné oznámenie na dve pomocné pracovníčky, Máriu Noviszedlák a Máriu Járó, ktoré odcudzili šperky, striebro a zlato v hodnote takmer 40-50 tisíc korún.
Okrem toho si „zapožičali“ aj hotovosť vo výške 30 až 40 tisíc korún, a to tým spôsobom, že pri odvádzaní tržby si časť peňazí vždy nechali pre seba.
Pri prehliadke sa zistilo, že z tejto sumy mali pri sebe len necelých 2600 korún, zvyšok minuli na šatstvo, divadlo, kino, kvety a iné zábavky.
Mária Járó si dokonca zariadila jednu izbu s nábytkom v cene 1600 korún. Podľa doterajších zistení boli všetky šperky a strieborné predmety nájdené a zaistené.
Precíznu a rýchlu prácu polície musíme pri tomto prípade pochváliť. Vďaka tomu neutrpel klenotník Hanser, okrem vyššie uvedenej peňažnej hotovosti, žiadne väčšie škody. Čo sa týka dolapenia páchateľov, polícia pokračuje v intenzívnom pátraní.
(Felsőmagyarország, 16. 4. 1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári