Korzár logo Korzár Košice

Vyčistia trať na Triede SNP, na zastávkach doplnia lavičky

Na Moldavskej a Štúrovej pracuje podľa šéfa Eurovie denne 150 až 250 ľudí.

Kruhová križovatka Moldavská.Kruhová križovatka Moldavská. (Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Na posledných dvoch rozrobených úsekoch Modernizácie električkových tratí (MET) sa v utorok konal štatutárny kontrolný deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šinály: Robí sa aj cez víkendy

Generálny riaditeľ zhotoviteľskej firmy Eurovia SK Róbert Šinály konštatoval, že práce na kruhovej križovatke Moldavská a úseku trate od nej po krajský súd prebiehajú v súlade s harmonogramom.

„Robíme všetko pre to, aby sme mohli celé dielo odovzdať investorovi (mesto Košice – pozn. red.) koncom augusta," dodal Šinály.

Viceprimátor Martin Petruško (Smer) netajil radosť z týchto informácií, pochválil čulý ruch na stavbe, kde podľa šéfa Eurovie robí každý deň 150 až 250 ľudí, pracujú na turnusy, v predĺžených zmenách, mnohí z nich aj cez víkendy.

SkryťVypnúť reklamu

Eurovia má totiž podľa vedenia mesta enormný záujem na tom, aby práce ukončili čo najskôr, a obyvatelia tak museli znášať rôzne obmedzenia, vrátane dopravných, čo najkratší možný čas.

„Modernizujeme posledný stavebný úsek, samozrejme, v súvislosti s týmto stavebným ruchom a práve okružnou križovatkou sú spojené aj isté dopravné obmedzenia. Myslím si ale, že s pomocou kolegov, napríklad dopravného inžiniera Pavla Titla a všetkých ďalších zainteresovaných sme to nastavili tak, že sa to dá zvládnuť. Osobne verím tomu, že na konci letných prázdnin budeme mať hotový aj tento posledný úsek,“ zdôraznil Petruško.

Pribudnú semafory, predĺžia sa radiace pruhy

Ako sa už medializovalo v minulosti, na kruhovom objazde pribudnú na všetkých štyroch kríženiach s traťou pre autá semafory, ktoré majú zabezpečiť preferenciu električkovej dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Bude na nich blikať žltá, ktorá sa iba pri prejazde električky križovatkou zmení na červenú (po asi 10 sekúnd pri vjazde i výjazde) a potom opäť naskočí blikajúca žltá.

Prečítajte si tiež: Koľajnice v kruhovom objazde poprehadzujú Čítajte 

Takéto riešenie už funguje na križovatke Alejovej s Rastislavovou (blízko mosta VSS).

Podľa riaditeľa košického závodu Eurovie Štefana Bálinta sa zas na druhej strane zlepší prejazdnosť lokality pre autá vďaka tomu, že sa predĺži radenie do pravých pruhov pred vstupom do kruhovej križovatky.

Vozidlá smerujúce doprava, hneď na najbližší výjazd z nej, tak nebudú v čase intenzívnejšej premávky zavadzať autám, pokračujúcim v dvoch pruhoch dovnútra kruhovej križovatky.

Pri vstupe od Triedy SNP sa má predĺžiť pravý odbočovací pruh v smere k Optime (U. S. Steel) o 70 metrov, z Moldavskej v smere od Optimy na Alejovú (Železníky) o 25 metrov, v smere z Alejovej na Moldavskú (do centra mesta) o 65 metrov a v smere z Moldavskej (od centra mesta) na Triedu SNP o 15 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Na zastávkach doplnia lavičky

Petruško požiadal počas kontrolného dňa zástupcov Eurovie o vyčistenie priestoru zmodernizovaného koľajiska na Triede SNP od kamienkov a tiež, aby dali do poriadku električkové zastávky tak, ako majú byť.

Zaujímal sa aj o to, o čom už Korzár písal, teda kedy budú na Triede SNP namontované lavičky na sedenie aj v prístreškoch pre cestujúcich pri novej nemocnici a pri kine Družba, kde doposiaľ chýbajú.

Šinály prisľúbil, že všetky požiadavky investora vyriešia k čo najväčšej spokojnosti Košičanov.

Viceprimátor zotrval na stanovisku k zrušeným priechodom pre chodcov zhruba v strede medzi Toryskou a Bernolákovou aj pri kine Družba. Obnovovať sa nebudú.

Argumentoval bezpečnosťou ľudí a požiadavkami krajského dopravného inšpektorátu polície, aby boli priechody najmä v častiach so svetelnou signalizáciou.

Električky sa už nebudú križovať ako doteraz, ale budú premávať po obvode kruhovej križovatky. Oranžovou farbou sú vyznačené budúce nové zastávkové ostrovčeky. Štandardne sa budú využívať iba tie dve protiľahlé na Moldavskej ceste na strane centra mesta. (zdroj: EUROVIA SK)Električky sa už nebudú križovať ako doteraz, ale budú premávať po obvode kruhovej križovatky. Oranžovou farbou sú vyznačené budúce nové zastávkové ostrovčeky. Štandardne sa budú využívať iba tie dve protiľahlé na Moldavskej ceste na strane centra mesta. (zdroj: EUROVIA SK)

Kliknutím obrázok zväčšíte.

Rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  8. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 428
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 141
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 455
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 343
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu