Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. marec, 2019 | Meniny má Emanuel
Nájdete nás na webe

Veľké jarné upratovanie Košíc: Len za víkend vyzbieralo 250 dobrovoľníkov 10 ton

Na výzvu spoločnosti KOSIT reagovalo všetkých 22 mestských častí.

Do jarného upratovania sa pustili aj obyvatelia Zelenej stráne.Do jarného upratovania sa pustili aj obyvatelia Zelenej stráne.(Zdroj: Michal Lendel)

KOŠICE. Veľké dobrovoľnícke jarné upratovanie verejných priestranstiev odštartovala v uplynulých dňoch spoločnosť KOSIT v spolupráci s mestskými časťami.

„Neporiadok v našom okolí je tým, čo nám nepochybne prekáža najviac. Aby sme prispeli k skvalitneniu nášho životného prostredia, radi podporujeme aktivity veľkého upratovania, preto sme sa rozhodli vyhlásiť aj akciu KOSIT Jarné upratovanie,“ informoval generálny riaditeľ spoločnosti Marián Christenko.

Vysvetlil, že ich firma prispela na tieto aktivity sumou 11-tisíc eur, pričom o podporu sa mohli uchádzať všetky mestské časti, takže pre každú z nich vyčlenili príspevok vo výške 500 eur.

„V rámci tejto sumy poskytneme mestským častiam veľkokapacitné kontajnery, dopravu, vrecia a rukavice. Upratovanie vytypovaných lokalít v mestských častiach bude prebiehať ako koordinovaná a organizovaná aktivita. Veľmi nám záleží aj na osvete v tejto oblasti. Všetko bude závisieť najmä od ochoty dobrovoľníkov, ktorí chcú spoločne s nami prispieť k zveľadeniu nášho mesta. Dobrovoľníkov, ale aj podnety na aktivity spojené s upratovaním hľadáme aj na našom facebooku,“ opisuje Christenko iniciatívu a ponuku spoločnosti.

Zapojili sa celé Košice

Podmienkou pre zapojenie sa samospráv bolo, aby jednotlivé mestské časti nahlásili do 18. apríla svoj záujem o príspevok a krátko popísali, čo by chceli financovať.

O akciu KOSIT Jarné upratovanie prejavilo nakoniec záujem všetkých 22 mestských častí, ktoré majú svoje aktivity rozplánované priebežne v mesiacoch apríl a máj, alebo ešte nemajú presný termín upratovania.

Počas uplynulej soboty, deň pred environmentálnym sviatkom - Dňom Zeme, odštartovala akcia hneď v niekoľkých mestských častiach.

Upratovali aj posilňovali vzťahy

Do projektu sa cez víkend rozhodla zapojiť aj Šaca.

Okrem desiatok dobrovoľníkov sa pracovných nástrojov chopil aj starosta mestskej časti Daniel Petrík.

Stretli sme ho s miestnymi obyvateľmi na parkovisku pred cintorínom.

„Počítali sme, že na našom stanovišti budeme traja, maximálne štyria, zatiaľ sme desiati, za čo sme vďační. Takýmto spôsobom sa totiž posilňuje okrem poriadku aj komunitný život a vzťahy medzi obyvateľmi,“ povedal nám v sobotu starosta Šace.

Podľa neho by sa podujatie nemohlo uskutočniť bez odhodlania aktívnych obyvateľov a záujmu miestneho úradu a spoločnosti KOSIT.

„Vítaná je každá pomocná ruka. Pripravili sme koncepciu, podľa ktorej chceme postupovať a vytypovali sme si najproblémovejšie lokality,“ uviedol Petrík.

Ďalšie tímy sa pustili do čistenia koryta potoku Ida i do upratovania parkoviska na Buzinskej ulici, ktoré využívajú hlavne kamionisti.

O výsadbu stromčekov a kvetín, ktorých priesady dostali od KOSIT-u, sa postarali miestni seniori.

Šačania brigádovali spolu na deviatich miestach.

Pridali sa i miestni Rómovia

Okrem asi 60 dobrovoľníkov sa do upratovania zapojili aj Rómovia, ktorí žijú v troch bytovkách v blízkosti centra Šace.

„Jedno zo stanovíšť, kde sme mali od KOSIT-u zložený veľkokapacitný kontajner, sú práve mestské bytovky na Námestí oceliarov, ktoré spravuje naša mestská časť. Tu robíme veľké upratovanie v okolí obytných domov, ale hlavne v ich vnútri. Obyvatelia vypratávajú pivnice, chodby a ďalšie spoločné priestory, kde bude vykonaná v nasledujúcich dňoch aj deratizácia a dezinsekcia,“ doplnil starosta.

Týchto prác sa zúčastnil aj obyvateľ jednej z bytoviek Ľudovít Čisár.

„Keďže je Deň Zeme, rozhodli sme sa aj my urobiť niečo pre prírodu a teda aj pre nás. Vynášame z pivníc a chodieb zbytočný nábytok a ďalší neporiadok. Okrem vriec a rukavíc, ktoré sme dostali, máme zapožičané náradie. V týchto bytovkách žije viac ako 70 rómskych rodín, niektorí sa zapojili, iní nie. Ale budú to desiatky obyvateľov.“

Zmýlili si vzácne miesto so skládkou

Mestská časť Krásna sa snažila prostredníctvom tejto akcie vyčistiť jedno z historicky najvzácnejších miest nielen v tejto lokalite, ale aj v rámci celého územia Košíc.

„Ide o miesto, na ktorom stál benediktínsky kláštor. K nemu sa viaže prvá písomná zmienka o Krásnej spred 875 rokov. Toto výročie ju radí na tretie miesto v rámci Slovenska. Tu sa začali písať dejiny Košíc. V tomto čase je to zakonzervované archeologické nálezisko, ktoré je chránené krajským pamiatkovým úradom. Výskum, ktorý tu prebiehal v sedemdesiatych rokoch, bol ukončený. Dnes čaká miesto na lepšiu dobu, ktorá umožní vytvoriť tu podobné archeologické centrum, aké poznáme z Nižnej Myšle,“ predstavil starosta Marek Kažimír.

Priestor pred brigádou ničím nepripomínal historické nálezisko.

„V prvom kroku sme si dali za úlohu pozbierať stavebný a plastový odpad, ktorý sa tu nachádzal. V druhom kroku sme spoločne s dvadsiatkou dobrovoľníkov z Krásnej odstránili biologický odpad. Bohužiaľ, niektorí obyvatelia, hlavne z tejto lokality Na hore, si to tu pomýlili so skládkou,“ vyjadril sa Kažimír.

Ten privítal ponuku KOSIT-u, ktorá prišla s možnosťou využiť produkty a služby spoločnosti vo výške 500 eur.

„My sme to využili na pristavenie veľkokapacitného kontajnera. Ten sa nám podarilo naplniť dvakrát. Ďalej nám zapožičali náradie a dali rukavice či vrecia na odpad. Výrazným spôsobom nám to pomohlo, za čo im chcem poďakovať.“

Privítali by to aj každý mesiac

Pozitívne vníma akciu aj starosta Košickej Novej Vsi Milan Lesňák.

Doplnil, že podobnú pomoc by privítal pre svoju mestskú časť aspoň raz do mesiaca.

„Mali sme pristavený jeden šestnásťkubíkový kontajner, ktorý sme spoločne s pätnástkou dobrovoľníkov a štyrmi zástupcami z miestneho úradu naplnili. Dokonca sme prekročili aj jeho kapacitu,“ prezradil nám starosta.

Toho prekvapila odozva verejnosti.

„Záujem prejavili hlavne obyvatelia Zelenej stráne. Ľudia sa o akcii mohli dozvedieť z našej webovej stránky alebo facebookového profilu. V okolí novostavieb sme ponachádzali množstvo stavebného odpadu i polystyrén, ktorý rozfúkava vietor zo susednej stavby. U developera budeme urgovať, aby zabezpečil nápravu,“ avizuje Lesňák.

Prítomných obyvateľov vyzval, keď uvidia suseda, ktorý vyhadzuje stavebný odpad kam nepatrí, aby neváhali kontaktovať jeho úrad.

„Nie je hanbou upozorniť na takéhoto človeka. Hanbou je, ak sa niekto správa bezohľadne k svojmu okoliu. Ľudia si musia uvedomiť, že na životné prostredie musíme myslieť nielen na Deň Zeme, ale každý deň počas roka,“ dodal starosta.

Pratali aj na KVP i Severe

S KOSIT-om sa do jarného upratovania zapojili aj na Sídlisku KVP, kde napočítali 56 dobrovoľníkov.

Nezaháľali ani Severania. Obyvatelia bytovky na Národnej triede 71, 73, 75, ktorá nedávno prešla rekonštrukciou, si vyhrnuli rukávy a pustili sa do ďalšieho zveľaďovania svojho bývania a blízkeho okolia.

„Oslovili sme mestskú časť, aby nám zabezpečila kontajner. Ten sa nám spoločnými silami za pár hodín podarilo naplniť asi z troch štvrtín,“ povedala domová dôverníčka bytovky.

Na Severe sa upratovalo už aj minulý piatok. Sedemdesiat žiakov Špeciálnej základnej školy z Odborárskej ulice pomáhalo čistiť obľúbený park na Aničke.

Len za víkend 10 ton odpadu

Počas uplynulého víkendu sa napokon podarilo dovedna 250 dobrovoľníkom odbremeniť Košice od desiatich ton odpadu.

Ten by sa zmestil do 200 sídliskových kontajnerov s objemom 1 100 litrov.

Podľa Silvie Karolyiovej z komunikačného odboru KOSIT-u je zarážajúce, že taký neporiadok vznikol iba pre ľudskú nezodpovednosť.

„Namiesto toho, aby odniesli niektorí z nás svoj odpad do zberného dvora, ktorých je v meste hneď niekoľko, zbavujú sa ho tým, že ho zložia na ktorékoľvek miesto. Neuvedomujú si ale dôsledky svojho konania, ktorým škodia životnému prostrediu. Problém sa týka všetkých, či už je to zahodený papierik, plastová fľaša alebo špak z cigarety, ktoré skončia mimo odpadkového koša,“ povedala.

Poďakovala všetkým, ktorí prišli na akciu alebo akýmkoľvek spôsobom podporili poriadok v meste. „Im patrí veľká vďaka. Je povzbudivé aj pre nás v KOSIT-e, keď vieme, že Košičanom na čistote a zdravom prostredí záleží,“ uzavrela Karolyiová.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup
 2. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 3. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 4. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 7. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 8. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 9. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 10. Investment Advisory Guide for Slovakia
 1. Kúpa spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH
 2. Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup
 3. Vaše šatstvo poputuje pre dobrú vec
 4. Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca
 5. Prvé ocenenia A+ udelené
 6. Regionálne servisné centrum PwC
 7. Napredujeme vďaka zmenám
 8. Bezkonkurenčná rozmanitosť
 9. Rozvíjajte svoj potenciál s nami
 10. Staň sa súčasťou sveta pohybu
 1. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 31 104
 2. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 27 975
 3. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 25 182
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 20 354
 5. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 10 530
 6. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 7 169
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 7 154
 8. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross! 3 267
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 3 040
 10. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 2 989

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop