KOŠICE. Mimovládna organizácia (MVO) Ľudia a voda v spolupráci s Francúzmi (Coordination Eau île-de-France) a Angličanmi (The Flow Partnership) organizuje v Košiciach trojdňový medzinárodný seminár pod názvom Aktívne partnerstvo pre vodu a klímu v Európe.
Informoval o tom líder MVO Ľudia a voda Michal Kravčík, ktorý uviedol, že seminár sa koná na Slovensku preto, lebo tu sa zrodila v roku 2007 Nová vodná paradigma (www.vodnaparadigma.sk).
Definuje súvislosti vzťahu vody a klímy i vplyv poškodzovania krajiny na rozpad malých vodných cyklov a extrémnych výkyvov počasia.
Seminár je súčasťou aktivít štvorročného projektu Voda a klíma, ktorý podporila Európska komisia z programu Erasmus + sumou vyše 400-tisíc eur.
Program potrvá štyri roky a mal by vyústiť do mobilizácie ľudí vo všetkých štátoch Európy.
Projekt odštartoval pred štyrmi mesiacmi v Paríži.
Prečo v Košiciach?
Kravčík uviedol, že seminár sa organizuje v Košiciach preto, lebo v Košiciach bol zverejnený Košický protokol pre vodu, vegetáciu a klímu (2009). Protokol ponúka riešenie, ako zastaviť zmenu klímy na lokálnej, regionálnej, kontinentálnej i globálnej úrovni.
„Dvadsaťpäťročná práca MVO Ľudia a voda v oblasti výskumu, technologických riešení a podpory mobilizácie odbornej i laickej verejnosti prináša riešenia. Svet v posledných rokoch o tieto riešenia prejavuje veľký záujem. Preto spolu s partnermi štartujeme globálnu iniciatívu Rain for Climate - Dážď pre klímu,“ povedal Kravčík.
Účastníkom seminára z Francúzska, Anglicka i Slovenska predstavia koncept Novej vodnej paradigmy, metódy i princípy zbierania dažďovej vody v poškodenej lesopoľnohospodárskej i urbánnej krajine, a tiež ako si urobiť dažďovú záhradu a spríjemniť si mikroklímu.
Súčasťou seminára je aj zoznámenie sa s konkrétnymi projektmi na Spiši a v Košiciach.
Prehodnotiť správanie sa k vode
„Tak ako Mikuláš Kopernik priniesol v stredoveku nový pohľad na svet, že nie Zem, ale Slnko je stredobodom vesmíru, tak teraz je pre ľudstvo najvyšší čas prehodnotiť svoje správanie sa k vode. Ak chce ľudstvo prežiť, potrebuje dostať vodu do centra pozornosti vo všetkých sférach strategických rozhodnutí v ekonomike, sociálnej oblasti, životného prostredia i kultúry na všetkých úrovniach, až po globálne spoločenstvo. To, čo sa na Slovensku zrodilo vďaka neúnavnej práci MVO Ľudia a voda, je pre nás nádejou a zároveň príležitosťou hlbšie spoznať a výsledky transferovať do medzinárodných vôd. Verím, že účastníci seminára si toto posolstvo odnesú domov do svojich komunít a pomôžu vode vrátiť sa do centra pozornosti,“ povedal riaditeľ pre plánovanie a stratégiu z organizácie The Flow Partenrship Philip Frasier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári