KOŠICKÁ BELÁ. Dvojdňové školenie pod názvom Z chudoby k sebestačnosti, ktoré sa začalo v stredu v Košickej Belej v okrese Košice-okolie, má pomôcť pracovníkom úradov práce okresov mesta Košice.
Pripravila ho nezisková organizácia ETP Slovensko - Centrum pre udržateľný rozvoj.
"Cieľom školenia je rozšíriť profesionálne vedomosti a zručnosti pracovníkov úradov pri práci s chudobnými klientmi v záujme zlepšenia kvality ich života, ktorá je podmienená získaním a udržaním si práce," uviedla PR manažérka ETP Slovensko Beáta Hybáčková.
Tri dvojdňové školenia absolvuje v máji 60 pracovníkov úradov práce.
Rovnaké školenia pre zamestnancov verejnej správy sú podľa Hybáčkovej naplánované na jeseň pre okres Kežmarok a podľa záujmu a možností aj v ďalších okresoch Slovenska, pričom prednosť budú mať tie menej rozvinuté.
Experti spracovali príručku
"Metodika školenia Z chudoby k sebestačnosti vychádza z rovnomennej príručky Z chudoby k sebestačnosti, ktorú v minulom roku v rámci medzinárodného projektu Meníme diskurz, meníme prax: RARE - Rómovia ako ľudské zdroje, spracovali experti neziskovej organizácie ETP Slovensko," vysvetlila Hybáčková.
ETP sa na jeho realizácii podieľa od začiatku roka 2017 spoločne s Prognostickým ústavom Centra spoločenských a psychologických vied (CSPS) Slovenskej akadémie vied (SAV) a ďalšími organizáciami z ôsmich európskych krajín.
"Cieľom je pripraviť inovatívne pilotné aktivity, ktoré vedú k efektívnemu začleňovaniu sociálne vylúčených Rómov na pracovný trh vrátane zvyšovania ich kvalifikácie. Skúsenosti z inovatívnych projektov sa využijú pre návrh odporúčaní nových modelov inštitucionálnej spolupráce pracovnej integrácie dlhodobo nezamestnaných ľudí," povedala Hybáčková.
Špeciálna pozornosť na Lunik IX
V súčasnosti vstupuje projekt RARE do fázy samotnej realizácie navrhnutých pilotných aktivít.
Na Slovensku ich uskutočňuje ETP Slovensko prioritne v Košiciach, so špeciálnou pozornosťou na zlepšenie situácie v mestskej časti Luník IX.
"Dôležitosť riešenia skvalitnenia života obyvateľov Luníka IX potvrdili aj minulý týždeň zástupcovia mesta Košice, mestskej časti Košice-Luník IX, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice, Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Košického samosprávneho kraja, Prognostického ústavu CSPS SAV, Prešovskej univerzity a ETP Slovensko, keď podpísali spoločné prehlásenie. Vyjadrili ním spoločný záujem o komplexné riešenie životných problémov tejto rómskej komunity," dodala Hybáčková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári