Turecký publicista v Košiciach
Celá turecká kolónia v Košiciach s nedočkavosťou očakáva prednášku známeho novinára Sulejmana el Syrryho pod názvom „Islam vo svetovej vojne”, ktorá sa uskutoční 3. mája o šiestej hodine poobede v zasadacej miestnosti župného domu. Zaiste tam nájdeme mladú generáciu nového Turecka bažiacu po vzdelaní a vede, ktorá k nám prišla, aby sa tu učila, pozdvihla svoj národ vpred a aby si osvojené slová grófa Istvána Széchényiho posunula do vlastnej roviny: „Turecko nebolo, ale bude”.
Aby sme si túto oduševnenú prednášku mohli vypočuť, je potrebné zaplatiť iba 3 alebo 5 korún, čím zároveň prispejeme na dobročinný cieľ. Výťažok zo vstupného totiž poputuje vdovám a sirotám cisársko-kráľovského 34. pešieho pluku a košického 9. uhorského pešieho pluku a na základinu pre Červený polmesiac.
(Kassai Ujság, 1. máj 1918)
Princip zomrel
Gavrilo Princip, vrah následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda a jeho ženy Žofie, dňa 28. apríla zomrel vo väznici v Terezine na následky tuberkulózy kostí.
(Kassai Ujság, 1. máj 1918)
Prvý máj
Zajtra bude všeobecný deň pracovného voľna a sviatočný deň robotníctva. V stredu poobede o pol tretej usporiada sociálnodemokratická strana v kine Uránia ľudové zhromaždenie. Odtiaľ sa zúčastnení presunú cez Hlavnú ulicu do Čermeľa.
Z tohto dôvodu vyjde ďalšie číslo nášho denníka až vo štvrtok.
(Kassai Ujság, 1. máj 1918)
Nové nariadenie proti úžere obuvi
Najnovšie číslo Úradných zvestí prináša správu o novom nariadení k obuvi, ktoré dúfajme jedným švihom ukončí neznesiteľnú úžeru tohto dôležitého trhového artiklu. Nové maximálne ceny topánok, ktoré nikto odteraz nebude môcť prekročiť ani pri kúpe ani pri predaji, sú nasledujúce:
Obuv z továrenskej veľkovýroby:
Pánske pracovné topánky (v troch akostiach) 54 – 56 korún
Dámske pracovné topánky (v troch akostiach) 51 – 57 – 63 korún
Pánske šnurovacie topánky 62 korún 25 halierov a 77 korún
Pánske poltopánky 64 korún 50 halierov – 73 korún 25 halierov
Dámske členkové poltopánky 65 korún 75 halierov – 74 korún 50 halierov
Dámske poltopánky 62 korún – 70 korún 75 halierov
Detské členkové topánky (podľa veľkosti a akosti) 37 korún 20 halierov – 60 korún 70 halierov
Obuv z remeselnej malovýroby:
Pánska členková obuv 140 – 150 – 165 korún
Pánske poltopánky 130 – 140 – 155 korún
Dámske členkové topánky 135 – 154 – 160 korún
Dámske poltopánky 125 – 135 – 150 korún
Klincami vybitá členková obuv 120 – 130 – 145 korún
Poltopánky 110 – 120 – 135 korún
(Kassai Ujság, 7. máj 1918)
Návšteva v Haltenbergovom mäsospracujúcom závode
Akurát som prišiel v pravý čas. V noci dorazilo desať vykŕmených ošípaných z Garadny (dnes obec v Maďarsku) a tú poslednú práve zakáľali. Zvyšné svine už viseli pekne očistené na obrovských hákoch.
Veľmi príjemne ma prekvapila tá absolútna čistota. Každý stôl, na ktorom sa spracováva mäso, bol vydrhnutý do snehobiela. Krájanie a mletie mäsa sa uskutočňuje za pomoci elektrických strojov v samostatnej miestnosti. O čosi ďalej sú umiestnené moderné udiarne. Potom nasleduje miestnosť, kde sa vypeká masť. Z obrovskej pece je tekutý tuk rúrami odvádzaný do čistých drevených nádrží v pivnici, kde sa za neustáleho miešania ochladzuje.
V rozmerných nádržiach sa roztavený tuk takmer stráca pred očami. I mäsa je tu akosi málo, pritom nechýba nič z dovezených zvierat. Závod je zjavne prispôsobený na oveľa vyššiu produkciu. V časoch mieru sa tu zvyklo denne spracovať aj 50 až 60 kusov ošípaných. Súčasné vojnové pomery to však neumožňujú.
Vari koľko hladných ľudí čaká na naporciovanú a spracovanú bravčovinu? Pozriem si aj to. Predaj začína ráno po ôsmej hodine, no už o siedmej sa tiesnia na chodníku pred predajňou davy. Zástup neustále narastá a o ôsmej hodine panuje obrovská trma-vrma. Na poriadok a dodržiavanie poradia dozerajú piati policajti. Je to však beznádejné. Hneď ako sa rolety predajne roztvoria, nakupujúca verejnosť sa doslova prebíja vpred. Ide prevažne o obyčajné ženy. Tovar ubúda neuveriteľnou rýchlosťou. Vo veľkom zhone obsluhujú nenásytné obecenstvo mladé a šikovné predavačky. Ich pokoj pri práci vo mne vyvoláva pocit obdivu.
Nakupujúci prichádzajú stále vo väčšom množstve. Ale Bože! Ako dokáže nasýtiť tých desať svíň z Garadny toľké hladné hrdlá? Behom hodiny sa minie všetko. Ľud však stále pribúda a pribúda, každý si chce čo to mäska zaopatriť. Nik nedokáže uveriť slovám, že už niet čo kúpiť. Pritom každý kupujúci dostal len po kile mäsa. Budúca zásielka by mala byť väčšia a vtedy sa snáď ujde aj tým, ktorí nateraz zostali s prázdnymi rukami. Dovtedy však zostanú moderné stroje nevyužité, veľké nádrže na omastu pusté. Smutnou prázdnotou budú hľadieť na dnešný svet a spomínať na šťastné a blahobytné roky, ktoré skončili kdesi v ríši rozprávok. Vari sa ešte niekedy tieto roky vrátia?
(Kassai Ujság, 9. máj 1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári