KOŠICE. Krajský súd v piatok ráno vyniesol ďalší verdikt v kauze šikanovania rómskych detí zo sídliska Lunik IX.
Obsahom zasadnutia bolo odvolanie, ktoré podal prokurátor proti minuloročnému rozsudku Okresného súdu Košice II.
Ten v máji po druhý raz oslobodil deväť mužov a jednu ženu spod obvinenia, že sa dopustili trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a štyria aj vydierania.
Zdôvodnil to absenciou takých dôkazov, ktoré by potvrdili, že sa skutok stal tak, ako sa uvádza v obžalobe.
Dôvody odvolania
Predsedkyňa senátu ešte v apríli na začiatku verejného zasadnutia oboznámila s dôvodmi odvolania zo strany prokurátora.
Ten ako hlavné vo verdikte okresného súdu namietal neuznanie DVD s nahrávkou záznamu údajného šikanovania ako dôkazu, použiteľného v súdnom konaní.
Za chybu označil aj súdom odmietnutý jeho návrh na znalecké dokazovanie z odboru foto-video.
Prokurátor v odvolaní uviedol, že podľa jeho názoru okresný súd svojimi rozhodnutiami v rámci dokazovania porušil právo na spravodlivý proces.
"Rozsudok žiadam zrušiť a prípad vrátiť prvostupňovému súdu na doplnenie dokazovania a nové rozhodnutie," uviedol v odvolaní.
Záverečné návrhy procesných strán
Predsedníčka senátu potom oboznámila s doplneným dokazovaním, ktoré okresný súd vykonal po zrušení prvého rozsudku.

Prítomných oboznámila aj s rozsudkami bratislavských súdov, ktoré v tzv. správnych konaniach zrušili výpovede Ministerstva vnútra SR voči niektorým z obžalovaných policajtov.
Názor, že DVD nie je použiteľné ako dôkaz, svojím verdiktom v týchto procesoch potvrdil aj Najvyšší súd SR.
V stredu zazneli záverečné návrhy.
Prokurátor vypichol hlavné argumenty, pre ktoré žiadal rozsudok zrušiť a vec vrátiť "na okres", aby vec opäť prejednal a rozhodol.
Svoj návrh podložil najmä snahou použiť DVD nahrávku ako dôkaz, ktorý by mal policajtov usvedčiť z trestnej činnosti.
Obhajcovia rad-radom opäť označili spornú nahrávku ako nezákonný dôkaz, čo už v iných konaniach skonštatovali aj iné slovenské súdy.
Odvolanie navrhli zamietnuť ako nedôvodné.
Bez obvinených
Tak ako takmer v priebehu všetkých hlavných pojednávaní na okresnom či dvoch zasadnutí na krajskom súde, sa toho piatkového nezúčastnil ani jeden z obvinených.
Prišli iba ich dvaja z troch advokátov, Ivan Vanko a Tatjana Vorobelová.
Neprišiel ani jeden z poškodených, z ktorých väčšina je už v dospelom veku, podobne ani ich rodičia.
Chýbala aj právna zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková.
Žalobcov zastupoval iba prokurátor Rastislav Remeta z Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici, ktorý sa tomuto prípadu venoval od samého začiatku.
Nečakaný verdikt
V piatok ráno bol na programe verejného zasadnutia iba jeden bod - vyhlásenie verdiktu.
V tomto prípade to bolo uznesenie, ktorým krajský súd odvolaniu prokurátora vyhovel a rozsudok z mája 2017 zrušil a vec vrátil okresnému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie.
Ako predsedníčka senátu v krátkom zdôvodnení uviedla, napadnutý rozsudok je chybný pre nejasnosť a neúplnosť jeho skutkových zistení.
"Okresný súd sa nevysporiadal so všetkými okolnosťami, významnými pre rozhodnutie a vznikli tak pochybnosti o správnosti skutkových zistení výroku, na ktorého objasnenie treba dôkazy opakovať a vykonať ďalšie," povedala.
V ďalšom skonštatovala, že okresný súd odmietol vykonať na hlavnom pojednávaní návrh prokurátora na vykonanie dôkazu, ktorým bolo oboznámenie s DVD, na ktorom má byť zachytená udalosť z marca 2009.
A tiež nadväzujúci obrazový a zvukový záznam na CD nosiči, ktorý slúžil KR PZ pre personálne konanie voči obžalovaným.
"Súd síce v rozsudku vysvetľuje, prečo navrhovaný dôkaz nepripustil a nevykonal, ale na druhej strane vykonal rozsiahle dokazovanie výpoveďami svedkov, ktorí po prezretí videonahrávky na KR PZ vypovedali k tomu, či opoznali konkrétne osoby podľa výzoru a hlasu. V skutku obžaloby je popísané konkrétne konanie jednotlivých obvinených. Krajský súd preto zotrváva na vyslovenom právnom názore, že ak takáto informácia je podporená aj ďalšími dôkazmi, môže predstavovať dôkaz v trestnom konaní," povedala sudkyňa.
Podľa krajského súdu bude teda potrebné doplniť dokazovanie a vykonať ako dôkaz prehranie záznamu na DVD nosiči z marca 2009 a nadväzujúci záznam na CD nosiči z KR PZ.
K zodpovedaniu otázky, či možno dej na zázname technicky upraviť a pozmeniť, treba podľa krajského súdu pribrať do konania znalca z príslušného odboru.
"Pri posudzovaní tejto citlivej veci je preto nevyhnutné zachovať princípy spravodlivosti konania bez mediálneho tlaku," dodala na záver predsedníčka senátu.
Vyjadrenie prokurátora
Tento verdikt možno jednoznačne označiť ako víťazstvo prokurátora, ktorý od začiatku "bojoval" za použitie DVD nahrávky ako dôkazu.
"Uznesenie krajského súdu, ktorým na základe odvolania prokurátora zrušil rozsudok prvého stupňa a vrátil mu vec na nové prejednanie a rozhodnutie, považujem za zákonné a dôvodné. Potreba vykonania obrazového a zvukového záznamu udalostí z marca 2009 na OO Košice-Juh je potrebná v dôsledku náležitého zistenia skutkového stavu, aby mal súd všetky podklady pre spravodlivé rozhodnutie vo veci," povedal pre Korzár prokurátor Remeta.
Tlačové vyhlásenie
Tlačové vyhlásenie Poradne pre občianske a ľudské práva k dnešnému rozhodnutiu krajského súdu v medializovanom prípade týrania rómskych chlapcov z Luníka IX
Krajský súd v Košiciach na dnešnom verejnom zasadnutí zrušil rozhodnutie rozhodnutie Okresného súdu Košice II z mája 2017, ktorým súd oslobodil policajtov obžalovaných z násilia voči šiestim rómskym chlapcom z Luníka IX.
Okresný súd súd sa tak musí prípadom opätovne zaoberať a odstrániť nedostatky, ktoré mu vytkol odvolací súd.
Poškodeným rómskym chlapcom dlhodobo sprostredkováva bezplatnú právnu pomoc mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.
Advokátka a právna zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková k dnešnému rozhodnutiu súdu uviedla: „Dnešné rozhodnutie krajského súdu svedčí o tom, že prvostupňový súd pri rozhodovaní v tomto prípade dlhodobo zlyháva. Krajský súd zrušil pre pochybenia už jeho druhé rozhodnutie v tejto veci. Zodpovedné štátne orgány sú pritom podľa medzinárodného práva povinné v takýchto prípadoch spravodlivo a bez prieťahov v primeranej lehote rohodnúť. Je nemysliteľné, aby súdne konanie v takýchto prípadoch trvalo skoro 10 rokov.
„Bezohľadu na to, ako a kedy slovenské súdy v tomto prípade napokon právoplatne rozhodnú - už dnes možno povedať,že nedokázali poskytnuť poškodeným účinný prístup k spravodlivosti. ,“ dodáva Durbáková.
O čo ide v prípade
Deväť mužov a jedna žena čelili trestnému stíhaniu od leta 2009.
Išlo o Milana M., Olivera K., Júliusa C., Jaroslava Š., Igora N., Zdena V., Marcela K., Mateja K., Jána F. a Máriu H. Trestných činov zneužitia právomocí verejného činiteľa a štyria aj vydierania sa mali dopustiť v marci 2009 na šiestich rómskych chlapcoch zo sídliska Lunik IX.
Priťažujúcimi okolnosťami boli rasová nenávisť ako osobitný motív ich konania a vek obetí. Deti vo veku 11 až 17 rokov boli podozrivé, že prepadli 66-ročnú dôchodkyňu.
Podľa obžaloby policajti na chodbe OO PZ Košice–Juh nútili Rómov pod hrozbou „kopačiek" navzájom sa fackovať a bozkávať.
Prikázali im údajne vyzliecť sa donaha a nechali ich stáť s rukami nad hlavou. Huckali na nich psy bez náhubkov, údajne troch chlapcov pohrýzli.
Jedno z detí policajti vraj zavesili za ruky na zábradlie schodišťa, ďalšiemu priložil jeden z mužov zákona k hlave služobnú zbraň. Vyhrážal sa zabitím, potom ho nútil pobozkať mu topánku.
Všetkým chlapcom údajne policajti nadávali do „bandy cigánskej".
Priebeh incidentu si policajti nahrávali na mobilné telefóny. Krátke šoty si posielali medzi sebou, aj iným kolegom.
Zostrihaná a na DVD napálená nahrávka sa dostala k redaktorovi denníka SME. Ten obsah zverejnil.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári