KOŠICE. V Košiciach sa vo štvrtok večer konalo na Moyzesovej ulici zhromaždenie na podporu slobody slova a médií.
Cieľom bolo aj upozorniť na vraždu Jána Kuciaka a odmietnuť zastrašovanie novinárov.
Zhromaždenie reagovalo najmä na situáciu v RTVS. Podobné stretnutie s rovnakým cieľom sa konalo aj v Bratislave.
Tichý protest
Vo štvrtok o 18. hodine sa konalo stretnutie, ktoré reagovalo na súčasnú situáciu v RTVS.
Pozvaní boli košickí zástupcovia kultúrnej obce, študenti masmediálnej komunikácie a miestni novinári.
Tí sa zišli pred štúdiom Slovenského rozhlasu na Moyzesovej ulici, aby vyjadrili tichý protest s praktikami RTVS.
Zhromaždenie nebolo verejné a zúčastnilo sa ho približne dvadsať ľudí, ktorí prišli vyjadriť svoj postoj symbolickým mlčaním, oblečení do čiernych farieb.
Týmto gestom sa pripájajú aj k iniciatíve Kultúrny reparát, ktorým vo štvrtok v Bratislave taktiež vyjadrili svoj nesúhlas s dianím vo verejnoprávnom médiu a okolo budovy RTVS vytvorili živú reťaz.
„Personálne zmeny, ktoré sa dejú v RTVS, sú pre nás veľmi alarmujúce, pretože prepúšťajú ľudí, ktorí sa venovali poctivej novinárskej práci. My sme dnes prišli podporiť tých novinárov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a objektívne,“ povedal Ján Gálik, spoluorganizátor protestov Za slušné Slovensko.
Podľa Gálika sa za posledné roky vedeniu RTVS a jej redaktorom podarilo získať si dôveru ľudí, o ktorú však krokmi terajšieho vedenia prichádza.
Protestom si zároveň pripomenuli, že sloboda médií nie je samozrejmá vec.
„Podporujeme a pevne stojíme za slovenskými novinármi. Mnohí z nich dnes pokračujú v odkaze Jána Kuciaka a ďalej odhaľujú nepríjemné pravdy,“ povedal Gálik.
Praktiky kritizuje Maďarič aj Kiska
Vo štvrtok sa konalo aj vypočutie riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, ktoré navrhol predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.
Riaditeľ vo svojom prejave pred členmi parlamentného výboru povedal, že žiadna politická moc nezasahovala do vysielania RTVS.
Prepúšťanie zamestnancov Rezník obhajoval aj porovnávaním s predošlými obdobiami, keď mali prepustiť väčší počet zamestnancov.
Situáciu v RTVS kritizoval na štvrtkovom mediálnom výbore Marek Maďarič (Smer). Nepáčilo sa mu, že do vedúcich funkcií boli dosadení bývalí hovorcovia štátnych inštitúcií a ministerstiev.
Pripomenul aj to, že narušenie situácie RTVS siaha už do obdobia pred vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
Podľa neho majú veľký podiel viny na tejto situácii politici, ktorí obviňovali RTVS z toho, že nie je verejnoprávna, alebo protivládna.
V minulosti sa takto vyjadrovali viacerí politici z koalície. Medzi nimi najmä predstavitelia SNS, ale aj bývalý premiér Robert Fico.
K situácii sa vo štvrtok vyjadril aj prezident Andrej Kiska.
„S veľkým znepokojením sledujem, čo sa deje v RTVS. Vyjadrenia redaktorov o cenzúre, prepúšťanie novinárov za to, že prejavili svoj názor - to je neprípustné. Verejnoprávna inštitúcia nepatrí jej riaditeľovi ani strane, ktorá ho tam dosadila,“ napísal Kiska na svojom profile.
Novinári sú znepokojení

Vo štvrtok vyjadrilo znepokojenie nad dianím v RTVS aj vyše 200 novinárov naprieč slovenskými médiami.
„Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá,“ uvádza sa v liste.
Novinári upozorňujú na to, že RTVS je verejnoprávnou inštitúciou, ktorá má slúžiť verejnosti a nie politickej strane.
„Kto sa snaží umlčať médiá, siaha v prvom rade na právo verejnosti vedieť, čo sa v krajine deje,“ píše sa na záver listu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári