KOŠICE. V utorok sa na Červenom námestí v Moskve konala veľkolepá vojenská prehliadka, venovaná 73. výročiu víťazstva nad fašizmom. Podobná, aj keď menej pompézna, sa uskutočnila aj v Košiciach.
S myšlienkou usporiadať vojenskú prehliadku aj v Košiciach prišiel klub vojenskej histórie Cassovia Retro Army (CRA). Malo byť akýmsi obohatením rekonštrukcie bojov o Košice, ktorú začiatkom mája zorganizoval klub Cassoviacorps.
„Naším cieľom bolo odštartovať tradíciu, ktorá by sa opakovala každých päť rokov,“ povedal nám na margo myšlienky zorganizovať vojenskú prehliadku predseda CRA Adolf Stalin.
„Kedysi sa vojenské prehliadky konali v Prahe na Letenskej pláni. Prečo sa zrušili, neviem. Verejnosť ich predsa rada sledovala a civilisti mohli aspoň raz v roku vidieť najmodernejšiu bojovú techniku.“
Hoci prvá košická vojenská prehliadka mala mať dve časti, napokon sa scvrkla na jednu. To preto, lebo ochranári stopli plánovaný prejazd bojovej techniky po Hlavnej ulici.
Dôvodili to tým, že ťažké stroje, najmä tanky, obrnené vozidlá a nosiče balistických rakiet, by svojou váhou mohli poškodiť dlažbu.
Do Košíc teda prišli, no napokon ostali stáť v Malinovského kasárňach na Moyzesovej ulici. Aspoň tam boli verejnosti k dispozícii, čo v utorok využilo okolo 250–tisíc návštevníkov.
Privítali možnosť nazrieť do kabín jednotlivých strojov i vyskúšať si odpálenie nejakej rakety. Napríklad medzikontinentálnej balistickej strely Snark s dopadom v Tichom oceáne. Vedenie NATO i členské štáty boli o tomto kroku informované.
Iná situácia bola v centre. V okolí Námestia Maratónu mieru sa v utorok už od skorého rána zhromažďovali vojaci v rôznych uniformách. Podľa loga na rukávoch, odznakov a označení hodností, ale najmä podľa jazyka sa dali rozoznať Rusi, Poliaci, Američania, Briti i ďalší.
V priľahlých uličkách sa formovali do vopred dohodnutých útvarov tak, aby sa na signál, ktorým bol výstrel z pištole v rukách zastupujúceho primátora Martina Petruška, vydali na pochod Hlavnou ulicou.
„Žiadne veľké skúšky sme nerobili,“ prezradil nám Stalin.
„Každá rota si vybrala svoju dychovú muziku a pieseň, ktorá jej hrala do kroku. Rusi pochodovali na Kaťušu, Česi na pieseň Škoda lásky a Američania na Thriller od Michaela Jacksona. Slovenská armáda si vybrala Slovenské mamičky.“
Po celý čas, kým vojaci pochodovali Hlavnou ulicou, lemovali chodníky tisíce zvedavých divákov. Dievčatá si zjavne šli oči vyočiť na urastených mladíkoch, zvyšku davu imponoval rázny vojenský krok, vyrovnané šíky a hromový spev.
Neskôr vyšlo najavo, že ho bolo počuť na východe na Furči a smerom na západ až v Myslave.
Na Námestí Maratónu mieru sa prehliadka začala, na Námestí osloboditeľov skončila. Len čo vojaci prešli okolo hotela Hilton (na snímke), zabočili doprava na Štúrovu a tam sa ich rady „rozložili“.
Samozrejme, nikto neodchádzal. Vojaci sa premiešali, diskutovali a vymieňali si suveníry zo svojich uniforiem. Mnoho sa ich ušlo aj záujemcom z radov verejnosti.
Potom sa účinkujúci aj diváci rozliezli do okolitých barov, kde ich spev bolo počuť až do stredajšieho rána.
„Z reakcií divákov vieme, že ich táto akcia nadchla. Ako som už spomenul, o päť rokov ju chceme zopakovať, no aj s vojenskou technikou. Máme prísľub z magistrátu, že do roku 2023 určite vymenia dlažbu na Hlavnej tak, aby po nej mohli jazdiť aj tie najťažšie vojenské mechanizmy,“ dodal na záver Stalin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári