KOŠICE. Pilotný projekt na Juhu zaplatil Kosit. Podľa neho je teraz finančne na ťahu samospráva.
Keď v novembri 2017 odovzdávala spoločnosť Kosit na Oštepovej ulici na Juhu do užívania prvé podzemné kontajnery v meste, avizovala, že na jar 2018 by mohlo v Košiciach pribudnúť až päť ďalších nových podzemných hniezd.
Záujem o ne vraj prejavili viaceré mestské časti.
Paráda za 30-tisíc eur
Podmienkou však podľa Kositu bolo vyriešiť ich financovanie, keďže inštalácia stanovišťa s podzemnými kontajnermi vychádza podľa náročnosti stavby na 25 až 30-tisíc eur.
Pilotný projekt na Oštepovej financoval práve Kosit.
Podľa neho je teraz finančne na ťahu košická samospráva.
„Viaceré mestské časti sa pýtali, či bude pokračovanie, ale je to náročný náklad. Chceli sme to odskúšať, preto sme do pilotného projektu investovali my,“ hovorí generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko.
Ako uviedol, podzemné kontajnery majú výhody i nevýhody a napríklad pre podzemné siete ich nie je možné umiestniť kdekoľvek.
„Ale je to dobré, estetické, moderné riešenie. Len naň treba nájsť peniaze.“
Vhodné do centra mesta
Šéf Kositu dodal, že on osobne by si vedel predstaviť ďalšie podzemné kontajnery trebárs v pešej zóne v Starom Meste.
Vysvetľuje, že lacnejším riešením než úplne podzemné kontajnery sú polopodzemné, aké ešte v Košiciach nie sú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári