KOŠICE. Takmer tri roky vyšetrovania potrebovala polícia na to, aby niekoho obvinila v kauze nákupov predražených ultrazvukov ešte z roku 2013 pre Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach.
Ako informoval v pondelok Denník N, je ním synovec v apríli zosnulého bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer) Branislav Paška.
Ten bol v tom čase šéfom verejného obstarávania v nemocnici.
Jeho obvinenie potvrdil Denníku N Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý uviedol, že trestné stíhanie bolo začaté 29. októbra 2015 a obvinenie za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe bolo Paškovi vznesené 30. apríla 2018.
Hovorkyňa špeciálnej prokuratúry tiež Denníku N napísala, že voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal obvinený sťažnosť, o ktorej prokurátor zatiaľ nerozhodol.
Nemocnica prisľúbila odpovede v utorok.
Na tender upozornila mimovládka
Na podozrenie z predraženého tendra v košickej nemocnici upozornila v lete 2015 mimovládka Via Iuris. Súťažné podklady si prevzalo 13 firiem, ponuku predložila jedna, ktorá napokon vyhrala.
Konkurenčné firmy poslali nemocnici 58 otázok, v ktorých spochybňovali údajne diskriminačne nastavené kritériá (napríklad ovládanie všetkých funkcií ultrazvuku pomocou podsvietených, aktívnych tlačidiel a prídavného dotykového LCD displeja, či vybavenie ultrazvuku štyrmi otočnými kolieskami s brzdiacim mechanizmom, hoci podľa odborníkov stačia dve).
Nemocnica zaplatila za ultrazvuky 375–tisíc eur. Jeden z prístrojov, pre rádiologické oddelenie, stál takmer 92-tisíc eur bez DPH.
Via Iuris poukázala, že nemocnica vo Vsetíne kúpila kvalitnejší prístroj značky Phillips (s lepšou sondou a väčším displejom) za 51-tisíc eur bez DPH.
Postavy v prípade
V čase nákupu ultrazvukov bol riaditeľom nominant Smeru Ladislav Rosocha. Nemocnica vtedy nákup obhajovala tým, že takú cenu čakali a tender bol v poriadku.
Vo výberovej komisii na dodávku ultrazvukov sedel okrem Branislava Pašku aj Ľudovít Demian – brat vtedajšieho poslanca Smeru Jaroslava Demiana.
Súťaž na dodávku ultrazvukov organizovala spoločnosť Pro Tender, ktorú vlastní Peter Hložný, exspolužiak súčasného vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer).
Tender vyhrala spoločnosť Wega – MS. Je to firma, ktorej sa podľa Via Iuris dlhodobo darilo najmä v tendroch na dodávku ultrazvukov za vlád Roberta Fica (Smer).
Nemocnica: Nebol dôvod spochybnenia
Nemocnica v minulosti pre Korzár poskytla stanovisko, v ktorom tvrdila, že víťazná cena sa nelíšila od predpokladanej hodnoty.
„Nebol dôvod na spochybnenie korektnosti predloženej cenovej ponuky,“ zdôraznila jej vtedajšia hovorkyňa Ladislava Šustová.
Formulované požiadavky a definovanie parametrov bolo podľa nej medicínsky opodstatnené a vymedzené tak, aby predmet zákazky splnil účel.
„Zadefinované parametre sú v konečnom dôsledku výhodou pre lekárov, aj pacientov.“
Medializované boli aj ďalšie sporné tendre – na výstavbu moderného urgentu, na nákup luxusného auta, štyroch nových ultrazvukov a výber poradcu pri obstarávaniach.
Konštatovania v blogu
Gabriel Šipoš, riaditeľ mimovládky Transparency International Slovensko (TIS), napísal v tom čase blog na sme.sk, v ktorom hodnotil Paškovu prácu ako šéfa obstarávania.
Konštatoval, že viac ako polovica nákupov bola v podstate rozhodnutá bez súťaže, „lebo Paška vyberal len z jednej ponuky. V priemere na jeden tender dostával jeden a pol uchádzača“.
Za roky 2009 až 2015 vtedy Šipoš porovnal, že v prešovskej fakultnej nemocnici malo len 6 percent zákaziek podiel tendrov s jednou ponukou, v košickej univerzitnej je to 55 percent.
Za Pašku ako šéfa výberovej komisie sa robil megatender na výstavbu moderného urgentu v hodnote takmer 27 miliónov eur, hradeného z eurofondov.
Pred jeho dokončením polícia obvinila Hložného a dvoch konateľov stavebných firiem (Ján Bync PKB Invest a Milan Dunaj z Chemkostavu Michalovce), ktoré sa o zákazku uchádzali, z manipulácie verejnej súťaže.
Prípad napokon zastavil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Nahrané telefonáty, kde sa uchádzači zhovárali, kto dá akú cenu, ani SMS-ky mu nestačili.
Aktéri známej bitky
O miesto šéfa verejného obstarávania zdravotníckeho zariadenia však neprišiel Paška pre sporné súťaže, ale až po známej brutálnej bitke na košickej Hlavnej ulici v novembri 2015.
Obeťou útoku troch bratov Paškovcov bola štvorica ľudí, pričom sa kopance ušli aj žene, ležiacej na zemi.

V novembri 2017 padol rozsudok Okresného súdu Košice I.
Bývalému technickému riaditeľovi Bytového podniku mesta Košice Martinovi Paškovi vymeral za prečin výtržníctva peňažný trest 500 eur, v prípade marenia tri mesiace väzenia.
Niekdajšieho štátneho policajta Maroša a aj Branislava uznal za vinných z prečinov výtržníctva a ublíženia na zdraví, za čo im vymeral šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok.
Rozsudok nie je právoplatný, lebo sa voči nemu odvolali Paškovci aj prokurátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári