KOŠICE. Vznik prvých cechov, ako aj ich zánik v nadväznosti na nástup priemyselnej výroby a tiež vznik prvých rožňavských manufaktúr na výrobu kože a kameniny priblíži putovná výstava pod názvom Rožňavské cechy.
Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 24. mája o 16.00 h v Dome remesiel v Košiciach.
Výstava, ktorú pripravilo Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach a Banícke múzeum v Rožňave, podáva prehľad o hospodárskych a spoločenských podmienkach vzniku prvých cechov, ich sláve v 17. a 18. storočí.
Návštevníci sa dozvedia o cechovej hierarchii, o organizácii cechovej činnosti, ktorá bola okrem samotnej remeselnej výroby orientovaná i na styk s verejnosťou a na spoločenský život, tiež o vonkajších vplyvoch a vnútorných faktoroch, ktoré boli príčinou zániku cechov.
Výstava je podľa jej kurátorky Uršule Ambrušovej z VSM v Košiciach zaujímavá nielen písomným, ale predovšetkým bohatým, 300 až 500 rokov starým trojrozmerným cechovým materiálom, ktorý sa podarilo zachovať z existencie niekdajších rožňavských cechov.
"Sú to hlavne cechové truhlice, zvolávacie tabuľky a pečatidlá, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou cechového života v Rožňave a ktorými sa prezentoval cech navonok. Dnes je tento materiál zapísaný v zbierkovom fonde Baníckeho múzea v Rožňave," vysvetlila Ambrušová.
Výstava Rožňavské cechy je putovnou výstavou. Vo VSM v Košiciach bude mať deviatu reprízu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári