KOŠICE. Zo Slovenska do sveta letí šokujúca správa.
No tentoraz sa o ňu nepostarali politici alebo športovci, ale dvaja mladí Košičania.
Iba tak – z recesie skúsili preosiať piesok v koryte Čermeľského potoka a výsledok šokoval nielen ich, ale aj skúsených geológov.
Medzi hlušinou objavili zrnká zlata, veľké ako šošovica.
Dlhé roky chodili Košičania okolo tej časti Čermeľského potoka, ktorá vyviera zo zeme za Crow arénou na Kavečianskej ceste a potom sa vlieva do Hornádu.
Boli ich tisíce, no nikomu nenapadlo vyše 500-metrový úsek preskúmať. Teda konkrétne, jeho dno.
Urobili to až dvaja študenti istého košického gymnázia, ktorí si cez prázdniny krátili čas sledovaním filmov o zlatej horúčke.
„Úplnou náhodou sme si s kamarátom Rišom pozreli filmy Jacka Londona o živote na Aljaške,“ zaspomínal si na aprílové horúce dni Jozef.
„Zaujalo nás, ako zlatokopi dokázali obratne narábať s ryžovacou miskou a oddeliť zrnká piesku od zlata. Rozhodli sme sa, že to skúsime ja my. Aj bez zlata. Keď sme si zohnali misky, ostávalo nám už iba nájsť vhodné miesto. Teda také, kde bude piesok i tečúca voda. Vtedy nám ktosi poradil Čermeľský potok.“
Ako Jozef i Richard priznali, od pokusu preosiať pár hrstí piesku si nič nesľubovali. Ba dokonca prvé tri či štyri pokusy skončili fiaskom.
Krúživé pohyby miskou sa im síce podarili, ale voda odplavila i jej obsah.
Počiatočný neúspech ich však neodradil. Trpezlivo trénovali, aby medzi pohybmi miskou a vyplavovaním hlušiny našli ten správny pomer.
Ako prvý na ten optimálny prišiel Jozef. A hneď po ňom i jeho kamarát.
„Najprv sme tomu nemohli uveriť,“ spomína Richard. „Obaja sme čumeli na dno svojej misky a mysleli si, že máme halucinácie. V strede každej bol doslova zlatý poklad. Drobné zrnká, ktoré sa ledva dali chytiť medzi prsty, ale aj väčšie, porovnateľné s ryžou či šošovicou.“
Ešte asi trikrát preosiali ďalšie hrste piesku, pozbierali, čo vyryžovali a odišli. Vraj preto, aby si ich niekto nevšimol a neskúsil ich napodobniť...
Návšteva zlatníka znamenala šok pre chalanov i odborníka. Až 62 gramov zlata, ktoré pred neho vysypali, malo pri súčasnej cene 1 300 dolárov za uncu hodnotu asi 2 600 dolárov.
„Ten zlatník vyzvedal, odkiaľ zlato máme, no takí blbí, aby sme to prezradili, sme neboli,“ pokračoval Jozef. „Poradili sme sa s právnikom a na základe jeho odporúčania sme podnikli ďalšie kroky. Prvým bolo prenajatie asi 50-metrovej časti potoka, kde sme zlato našli.“
Nevedno ako, no zvesť o zlatonosnom Čermeľskom potoku sa rozšírila nielen medzi košickými zlatokopmi, ale ako hlavnú správu ju opakovali aj na CNN.
Tejto i ďalším svetovým staniciam možno poďakovať za to, že k nám z tradičných nálezísk zlata, teda Juhoafrickej republiky, Brazílie aj USA, cestujú stovky zlatokopov, túžiacich zbohatnúť.
Ak ich chcete predbehnúť, máte najvyšší čas.
Posledné voľné úseky sú ešte pri tenisových kurtoch na Aničke a pri kúpalisku Ryba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári