Na kopci Várhegy a v jeho okolí pri Nižnej Myšli archeológovia kopú už takmer 40 rokov. No ani zďaleka ešte neobjavili všetko, čo tam po ľuďoch z doby bronzovej zostalo.
V chotári Nižnej Myšle zatiaľ košické pracovisko Archeologického ústavu SAV zaevidovalo 12 archeologických lokalít a tie budú možno v budúcnosti aj preskúmané.
Nateraz je z celkovej plochy desať hektárov odhalená zhruba tretina.

„Systematický výskum by mal kontinuálne pokračovať ešte minimálne zopár desaťročí,“ povedal archeológ Ladislav Olexa.
Táto oblasť bola v praveku významným centrom, o čom svedčí množstvo artefaktov z čias otomanskej a otomansko – füzesabonyovskej kultúry.
Osada ležala priamo na trase Jantárovej cesty a na križovatke viacerých obchodných ciest. Dokazujú to šperky z jantáru baltického pôvodu a stredomorské mušle.
Obyvatelia obchodovali aj s kovovými výrobkami.
Nálezisko patrí k európskym unikátom aj vďaka tomu, že predmety sa našli v neporušených pozíciách, teda tak, ako ich pravekí ľudia zanechali na sídlisku alebo uložili do hrobov.
Svojich mŕtvych pochovávali tak, aby ich tvár smerovala na východ, muži ležali na pravom a ženy na ľavom boku. Do hrobov dostávali šperky, jedlo a zbrane.

V obetných jamách sa zase našli kostry mladých žien, podľa anatomických príznakov panien, ktoré mali polámané krky, ruky prekrížené a zviazané na prsiach.
Dievčatá zrejme obetovali pre úspech v blížiacom sa boji.
Návštevníci, ktorí prídu v lete a na jeseň do Nižnej Myšle, môžu vidieť archeológov pri práci.
Pre deti tam vždy koncom júla organizujú podujatie Návrat na Várhegy, kde sa môžu zahrať na archeológov.
Pre študentov archeológie zo Slovenska i zahraničia je tento výskum už dlhé roky školiteľským pracoviskom.
Postupne vzniká aj archeologický skanzen „Myssle“, v ktorom už stoja príbytky a náznakovo sa archeológom podarilo zrekonštruovať aj časť opevnenia so vstupnou bránou.
Nižná Myšľa – Várhegy
– Prvé zmienky o nálezisku sú z konca 19. storočia.
– Systematicky sa oblasť skúma od roku 1977. Tím na čele s Ladislavom Olexom odkryl približne 800 hrobov a preskúmal hektáre pôdy.
– Nálezy sú uložené v depozitároch. Časť z nich je prístupná v Nižnomyšlianskom obecnom múzeu a iné budú čoskoro inštalované v novej expozícii Východoslovenského múzea v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári