KOŠICE. V rámci projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce, ktorý realizuje košická zoo spolu so Zoologickou záhradou Budapešť, vznikajú v Košiciach tri aktivity, ktoré budú viditeľné priamo v teréne.
Prvou aktivitou je projekt Karpatský lužný les, ktorým dôjde k revitalizácii centrálnej zóny zoologickej záhrady s poukázaním na jej prírodné pozitíva.
Na približne 120 až 180 metroch horskej mokrade dôjde podľa prezidenta Únie českých a slovenských zoologických záhrad a riaditeľa Zoo Košice Ericha Kočnera k prezentácii biotopu karpatského lužného lesa.
Expozícia plazov
"Druhým výstupom budú expozície európskych plazov, ktoré žijú v našich zemepisných šírkach a vznikne vlastne prvá otvorená expozícia plazov na Slovensku v zoologických záhradách, kde vo veľkých presklených kójach priamo v teréne budú prezentované naše pôvodné druhy plazov, prípadne rehabilitované exempláre korytnačiek močiarnych," uviedol Kočner.
Tretím výstupom bude podľa neho komplex troch voliér, v ktorých budú prezentované zrehabilitované živočíchy zo záchranného centra budapeštianskej zoo, ktorá ho v rámci tohto spoločného projektu modernizuje a dobudováva.
Projekt začala košická zoo realizovať v januári tohto roku.
"Prípravné práce trvali tri roky. Ukončíme ho po 20 mesiacoch v auguste roku 2019, to znamená v horizonte ani nie dvoch rokov budú môcť návštevníci už v sezóne budúceho roku môcť priamo byť konfrontovaní pri návšteve košickej zoo s novými expozíciami," vysvetlil Kočner.
Celkový rozpočet projektu pod názvom Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre zachovanie pôvodnej fauny v prihraničných regiónoch - ZOO4NAT, v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko, predstavuje 1,215 milióna eur.
Zoo Košice sa bude na čerpaní rozpočtu podieľať čiastkou 541 000 eur s päťpercentnou spoluúčasťou a Zoo Budapešť ako hlavný partner preinvestuje takmer 675 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári