Vodnopólové finále je vyrovnané a dramatické

Martin Šuster sa v oboch finálových zápasoch zapísal dvakrát do streleckej listiny. (Autor: Róbert Berenhaut)
Sportnet|2. jún 2018 o 00:00

Tretí zápas je na programe v košickom bazéne.

KOŠICE. Dve rovnaké tesné víťazstvá domácich tímov priniesli úvodné dva zápasy finálovej série play- off vodnopólovej extraligy medzi ŠK Hornets Košice a obhajcami titulu zo Slávie UK Bratislava.

V sérii hranej na tri víťazstvá si už v sobotu 2. júna o 19.00 h v bazéne košickej Mestskej plavárne môže niektorý z tímov vybojovať finálový mečbal.

Jednoznačnejší priebeh má séria o bronz, v ktorej KVP Nováky v stredu deklasovali košických Modrých Drakov aj v ich domácom bazéne.

Sršne chcú po piatich rokoch opäť oslavovať majstrovský titul.

Prvé dva finálové zápasy ukázali, že to proti obhajcom z bratislavskej Slávie UK nebudú mať vôbec jednoduché.

V prvom finále v košickom bazéne to po troch štvrtinách za stavu 7:2 vyzeralo na debakel hostí.

V poslednej sa však sršne stali absolútne neškodnými a len vynikajúco chytajúcemu brankárovi Tomášovi Hofericovi, ktorý necelú minútu pred koncom vychytal úplne voľného súpera, môžu ďakovať za to, že udržali víťazstvo 7:6.

„Nepamätám si, že by sme niekedy takto prešustrovali záver zápasu. Z môjho pohľadu to bola jednoducho katastrofálna štvrtá štvrtina bez absolútnej koncentrácie. Nerobili sme tam nič, čo sme si povedali a mohlo nás to stáť víťazstvo. Namiesto krátkych nahrávok a držania lopty do konca sme dávali súperovi šancu na kontry a takmer sme sa pripravili o víťazstvo,“ rozhovoril sa po prvom zápase poriadne nahnevaný tréner Karol Bačo ml.

Vedenie neudržali ani v Bratislave

Pred stredajším druhým zápasom v Bratislave bolo hlavnou otázkou, či priebeh štvrtej štvrtiny prvého zápasu nebude Košičanov mátať a nenaštartuje bratislavských vysokoškolákov.

Obavy sa síce v úvode druhého zápasu v Bratislave nenaplnili a Košičania sa po vyrovnaných prvých dvoch štvrtinách v tretej opäť dostali do dvojgólového vedenia.

Opäť však nezvládli záver a bratislavskí vysokoškoláci tromi gólmi tentoraz výsledok otočili a po ich víťazstve 7:6 sa finálová séria opäť dostala na začiatok.

„Do poslednej štvrtiny sme nastupovali rovnako ako minulý zápas s dvojgólovým náskokom. Žiaľbohu, nepodarilo sa nám ho udržať. Myslím si, že chlapci bojovali a snaha sa im uprieť nedá. Opäť sme mali slabé presilové hry a nedokázali sme využiť svoje šance. V neposlednom rade sme sa museli o viac než polovicu času brániť ako náš súper, ale s tým nič nenarobíme,“ hodnotil druhý zápas tréner Bačo, ktorému jeho zverenci v deň 40. narodenín nedopriali vytúžený darček v podobe druhého finálového víťazstva.

Tretí zápas finále je na programe už v sobotu 2. júna v košickom bazéne.

Jeho výsledok môže byť v konečnom účtovaní rozhodujúci. Kto ho vyhrá, získa majstrovský mečbal.

Krvavý boj o bronz

Podľa očakávaní jednoznačný priebeh má séria o 3. miesto medzi KVP Nováky a ďalším košickým klubom, ŠKP Modrí Draci Košice – Staré Mesto.

Po víťazstve Novák 18:7 v úvodnom zápase nedokázali Modrí Draci favoritovi výraznejšie vzdorovať ani v stredu v domácom bazéne a opäť vysoko prehrali 8:16.

„Na zlý začiatok sa dopláca v každom športe a my sme v tom odborníci. Bojovať sme začali až potom, kedy bolo takmer jasné, kto je víťaz. Chlapci majú málo skúseností a na psychickú pohodu ešte potrebujú dorásť. Ukazujú, že vedia hrať aj lepšie, no ukazujú to až vtedy, keď sú už uvoľnení a opadne z nich stres a panika. Odohrali sme dobrú tretiu štvrtinu, ale to už mali Nováky zápas vo svojich rukách,“ konštatoval po domácej prehre tréner Drakov Tomáš Brúder.

Napriek jednoznačnému priebehu mal zápas v košickom bazéne poriadne vybičovanú atmosféru a skončil nechutným krvavým incidentom.

Už v závere prvého polčasu sa strhla hromadná bitka v bazéne. O nepríjemnú dohru zápasu sa dávno po jeho skončení postaral gruzínsky legionár v službách Novák Giorgi Magraqvelidze. T

en zápas nedohral po vylúčení po vzájomnom napadnutí s košickým Tomášom Oremom.

Frustráciu si napokon mimo bazénu po skončení zápas vybil na Jurajovi Dilým, ktorý po napadnutí odchádzal do šatne o szakrvavenou tvárou.

Podľa trénera Brúdera to nebol bežný incident, ale útok s chladnou hlavou.

„Ten Gruzínec mal tri vylúčenia a vedel, že ďalší zápas už hrať nebude. A tak rozbil po zápase nášmu hráčovi nos. Nie vo vode, ale na brehu. A nie hneď po zápase, ale až po poradách,“ dodal Brúder, ktorý verí, že tri dni prestávky pred tretím zápasom v sobotu 2. júna budú stačiť na upokojenie nervov. Hoci pripustil, že incident nenechajú len tak a možno bude mať pre Gruzínca aj trestno-právnu dohru.

Play-off vodnopólovej extraligy

FINÁLE:

ŠK Hornets Košice – Slávia UK Bratislava 7:6 (3:1, 1:1, 3:0, 0:4), góly: Mitruk, Šuster, Voitenko po 2, Krivolapov – Tkáč 2, Kratochvíl, Kováčik, Pieter a Brezina po 1.

Slávia UK Bratislava – ŠK Hornets Košice 7:6 (1:1, 1:1, 2:4, 3:0), góly: Tkáč 1, Nedbal 1, Brezina 1, Nezhyba 1, Pieter 1, Hansstein 1, Kováčik 1 – Baran 3, Šuster 2, Vojtenko 1, 450 divákov.
Stav série 1:1.

O 3. MIESTO:

KVP Nováky – ŠKP Modrí Draci Košice 18:7 (4:1, 5:1, 4:5, 5:0) – góly: T. Bielik 5, Čaraj 3, Martanovič, Magraqvelidze a A. Kováčik po 2, Ravinger, Hrivnák, Ďurák a Oršula po 1 – Grivalský a Kaid ml. po 2. Dilý, Mikloda a Haluška po 1.

ŠKP Modrí Draci Košice – KVP Nováky 8:16 (1:5, 3:5, 3:2, 1:4), góly: Kaid ml. 3, Mikloda a Haluška po 2, Dilý 1 – Bielik a Martanovič po 4, Čaraj a Úradnik po 3, Magraqvelidze a Hrivnak po 1.
Stav série 0:2.