Situácia s túlavými psami na východnom Slovensku je veľmi zlá, podobná Rumunsku. Nachádzajú sa tu problematické osady, kde sa psy nekontrolovane množia, na dedinách sú psy chované v zlých podmienkach, na reťaziach, bez vody, bez jedla, prístrešku. Občianske združenie Pomoc psíkom na východnom Slovensku bolo založené vo februári 2015 vo Veľkých Kapušanoch, je regionálnym centrom Slobody zvierat. Janka Bikkyová je denne konfrontovaná so situáciou na východe Slovenska. Novelu víta, no má aj výhrady.
Vláda schválila novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ľudovo nazývanú Zviera nie je vec. Aký vplyv to bude mať na vašu prácu?
– Povinné čipovanie umožní rýchle vyhľadanie majiteľa odchyteného psa a jeho bezodkladné vrátenie. Problém môže nastať, keď si majiteľ psa nevyzdvihne, v tom prípade je majiteľ povinný uhradiť náklady vynaložené na pobyt psa v útulku alebo v karanténnej stanici (strava, opatera, veterinárne úkony) a útulok alebo karanténna stanica je povinná určitú dobu držať psa pre majiteľa. Zo skúseností viem, že nie všetci majitelia sú zodpovední, s niektorými ľuďmi je ťažká komunikácia.
Vítanou novinkou je zriadenie Registra odchytených zvierat.

– Zriadenie registra odchytených túlavých zvierat je novinka, až prax ukáže ako bude fungovať. Doteraz sa nám stávalo, že sme odchytili psa, ktorý čip mal, ale nebol zaregistrovaný v centrálnom registri spoločenských zvierat. Nemohli sme preto kontaktovať majiteľa. Je to pochybenie veterinára, ktorý svoju robotu urobil polovične. Čip aplikoval, ale nezaregistroval. Novinkou je, že veterinár bude musieť čip zaregistrovať do 24 hodín, čo vnímam pozitívne.
V pôvodnom návrhu bolo viac vecí, ktoré napokon neprešli, napríklad zákaz držania psov na reťaziach, čipovanie mačiek, čo vás osobne mrzí, že nebolo schválené?
– Mňa najviac mrzia reťaze. Je to starý a zlý zvyk Slovákov. Najviac prípadov týrania som ako inšpektorka Slobody zvierat riešila práve v súvislosti s reťazami. Na reťazi nemá opustený pes šancu prežiť bez pomoci.
Má čipovanie psov význam, skutočne sa bude dať vďaka nemu klepnúť po prstoch množiteľom? Čo s čipovaním psov seniorov alebo v osadách?
– Myslím si, že obyvatelia osád potrebujú inú pomoc, nie to, aby tam boli psy, ktoré sa zdržiavajú pri ich obydliach čipované. Potrebujú pomoc sociálnych pracovníkov, aby vedeli vychovávať svoje deti, držať ich v čistote, získať hygienické a sociálne návyky, zabezpečiť im vzdelanie. Čipovanie psov v osadách vidím ako úplne zbytočné. Myslím si, že psy z osád by mali byť odchytené a umiestnené do útulkov. Psa by mal mať iba taký majiteľ, ktorý je schopný sa o neho postarať – zabezpečiť mu stravu, veterinárne ošetrenia a dobré podmienky na život. Čo sa týka čipovania psov seniorov – som za, aj starý psík sa môže zatúlať. Čip nie je tak finančne zaťažujúci, aby si to množitelia nedokázali zabezpečiť pre každý vrh šteniatok. Druhá otázka je, ak budú namnožené šteniatka čipovať, môžu ich predávať ako doteraz? Ja to vidím ako podnikanie a z podnikania je potrebné platiť daň, ak človek podniká, je povinný viesť účtovníctvo, byť registrovaný ako fyzická alebo právnická osoba.
Aká je situácia s túlavými psami na východnom Slovensku?
– Situácia na východnom Slovensku je veľmi zlá. Väčšina útulkov je nonstop na prasknutie. Mestské útulky spravujú mestá, pomáhajú dobrovoľníci. V niektorých útulkoch psy čakajú aj roky na nového majiteľa. V niektorých karanténnych staniciach sa psy utrácajú. Vznikajú spolky na ochranu zvierat, dočasné opatery, kde sú psy v domácom prostredí, no aj tak je to stále málo na ten počet psov na východe. Akákoľvek pomoc s umiestnením psov je vítaná.
Čo je dôvodom, že je to u nás také zlé?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári