KOŠICE. Vedenie mesta nechá posúdiť Právnickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika platnosť nájomnej zmluvy uzatvorenej medzi mestom Košice a parkovacou spoločnosťou EEI z roku 2012 a tiež jej dodatkov.
Súčasťou právnej analýzy má byť zhodnotenie vzájomných nárokov a tiež návrh na realizáciu ďalších právnych alebo faktických krokov mesta voči EEI v prípade neplatnej nájomnej zmluvy.

„Mesto Košice to považuje za potrebné, aby poslanci mestského zastupiteľstva získali v rozhodovaní o ďalšom postupe mesta vo vzťahu k parkovacej spoločnosti nezávislé právne stanovisko, ktoré im rozhodovanie uľahčí,“ uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Za analýzu zaplatí fakulte 7200 eur.
Termín dodania posudku je stanovený na 12. júna, čiže necelý týždeň pred tým, ako majú o osude firmy EEI v Košiciach rozhodovať mestský poslanci.
Pred tým dodali analýzu EEI
Bod o vysporiadaní zmluvného vzťahu mesta s parkovacou spoločnosťou bol naplánovaný už na februárovom rokovaní.
Poslanci vtedy schválili uznesenie, v ktorom žiadali vtedajšieho primátora Richarda Rašiho (Smer), aby rokoval s EEI o uzatvorení dohody, na základe ktorej by sa podarilo celú vec vyriešiť.

Vo februári dalo vedenie mesta poslancom k dispozícii právnu analýzu vypracovanú pre spoločnosť EEI.
Podľa nej je možné očakávať, že ak by súd o celej veci v budúcnosti rozhodoval, neakceptoval by rozpor s cestným zákonom ako dôvod neplatnosti zmluvy medzi mestom a EEI.
Na ten sa odvolávajú všetci kritici parkovacej koncepcie v réžii firmy EEI.
„Cestný zákon v čase uzavretia zmluvy neobsahoval explicitnú úpravu spôsobu, akým mohli obce zabezpečiť systém dočasného parkovania na miestnych komunikáciách,“ píše sa v dokumente EEI, v ktorom sa spomína aj zodpovednosť mesta za škodu vzniknutú parkovacej firme.
Neplatnosť zmluvy naznačil súd aj NKÚ
Avšak v máji mal rozhodnúť Krajský súd v Košiciach v prospech vodiča, ktorý odmietol zaplatiť mestskej polícii za parkovanie na mieste v správe EEI.
Košičan sa odvolával práve na neplatnosť zmluvy z roku 2012 s tým, že podľa vtedy účinného cestného zákona musel byť výnos parkovného príjmom obce a nie súkromnej spoločnosti.

Toho istého názoru je i Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Jeho inšpektori po revízii na košickom magistráte konštatovali, že mesto nebolo oprávnené v zmysle zákona zveriť parkovanie súkromnej firme a preto je podľa Občianskeho zákonníka taký právny úkon neplatný. Avšak to musí potvrdiť súd.
Podľa NKÚ malo mesto pochybiť okrem iného aj pri verejnej obchodnej súťaži, vďaka ktorej EEI zákazku na 10 rokov získala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári