VEĽKÁ IDA. Kultúrny, ale aj spoločenský život je v obci Veľká Ida delený na dva svety. Môže za to spôsob, akým obec organizuje pre miestnych verejné podujatia.
V obci, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti areálu spoločnosti U. S. Steel Košice, žije oficiálne necelých 4-tisíc obyvateľov.
Z nich je približne polovica Slovákov, tretina Rómov a okolo 18 % sa hlási k maďarskej národnosti.
Hudbu počúvali spoza plota
Naposledy sa obecný úrad na čele so starostom Júliusom Beluscsákom (nezávislý) pustil do zorganizovania oslavy Dňa detí.
Na sobotnú akciu sa však nedostali všetci Veľkoiďania.
Na prípad nás upozornila jedna z obyvateliek, ktorá prišla na oslavu s deťmi, no do areálu miestneho kaštieľa, kde sídli aj obecný úrad, ich nevpustili.
„V dedinskom rozhlase bolo v sobotu vyhlásené, že na Deň detí sú tam vítaní všetci. Chcela som, aby sa aj naše deti trocha pohrali a pozabávali. Keď sme prišli, pri bráne nám rómska hliadka povedala, že to nie je pre Cigánov, a dnu nás nepustili. Spoza plota hrala cigánska hudba, ale Rómov dnu nechceli,“ poukázala na paradox rómska obyvateľka, ktorá hovorí o diskriminácii.
Dodala, že v dedine to funguje tak, že raz za čas zorganizuje starosta akcie iba pre Rómov.
„Sú to zábavy s hudbou alebo športový turnaj, nie Deň detí. Ten je iba raz v roku,“ doplnila svoju nespokojnosť.
Starosta: Mám podporu väčšiny všetkých
Starosta si za svojím systémom organizovania podujatí stojí a neplánuje ho meniť.
„Teraz sme mali Deň detí pre Nerómov, predtým sme organizovali akciu pre nich. Myslím si, že je to spravodlivé a o žiadnu diskrimináciu nejde. Tento rok už bola rómska zábava, rómsky turnaj a Deň detí v materskej škole, kam chodia aj rómske deti. Na margo vyjadrenia rómskej obyvateľky, že spoza plota hrala cigánska hudba, podotýkam, že hrali anglické, maďarské a slovenské skladby,“ povedal Beluscsák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári