Autor dostal honorár, kniha je napísaná. Avšak stále nevyšla...

Ilustračné.
Ilustračné. (Autor: archív)
Vladimír Mezencev|9. jún 2018 o 00:00

Košické vodné pólo nemalo v bývalom Československu rovnocenného konkurenta.

KOŠICE. Košické vodné pólo nemalo v bývalom Československu rovnocenného konkurenta celé desaťročia. Majstrovský celok ČH Košice bol prakticky totožný s reprezentačným výberom.

Z medzinárodného hľadiska síce úroveň čs. vodného póla nepatrila medzi svetovú špičku, ale niektorí hráči i tréneri sa uplatnili v krajinách, ktorých reprezentácie prinášali medaily z olympijských hier i svetových šampionátov, napríklad vo vtedajšej Juhoslávii či Taliansku, Maďarsku alebo už v samostatnom Chorvátsku.

Storočnica zrodu vodného póla v metropole východu pripadla na rok 2014 a pri tejto slávnostnej udalosti mala vyjsť aj kniha pod názvom Mokrá lopta preslávila Košice.

V knihe sú zverejnené životné príbehy tých Košičanov, ktorí šírili slávu tohto olympijského športu.

Síce z predchádzajúcich riadkov vyplýva, že kniha je už dávno na svete, veď píšeme o jej obsahu a od spomínaného jubilea už uplynuli štyri roky, ale žiaľ, skutočnosť je trochu zložitejšia.

Kniha je naozaj už niekoľko rokov napísaná, ale nachádza sa iba v počítači jej autora, košického rodáka Jozefa Mazára.

Dokonca je tam aj anglický preklad tohto diela. Ale...

Autor síce svoj honorár dávno dostal, rovnako aj prekladateľka, tieto peniaze dokázal zohnať vtedajší prezident klubu Hornets Košice Miloslav Pinčák. Napriek tomu je vydanie knihy problematické a skutočnosť je skôr pesimistická.

Miloslav Pinčák pred dvoma rokmi zomrel, odvtedy sa v živote klubu veľa zmenilo a dnes už o vydaní knihy o slávnych dejinách vodného póla v Košiciach nikto nehovorí.

Vyjadrujú sa aj osobnosti svetového vodného póla

Autor knihy oslovil osobnosti svetového vodného póla s tým, ktoré vyjadrili svoj názor na úroveň tejto kolektívnej hry v Košiciach – citovaní sú ôsmi laureáti Siene plaveckej slávy sveta, jedenásti olympijskí víťazi a ďalší šiesti medailisti z olympiád, desiati svetoví šampióni, šestnásti európski.

Svoje vyznanie košickému vodnému pólu a jeho rodnému mestu pre knihu vyjadrili športovci, tréneri, rozhodcovia, alebo funkcionári z Austrálie, Chorvátska, Francúzska, Srbska, Maďarska, Ruskej federácie, Španielska, Talianska, Česka, Malty, Rumunska, Grécka, Holandska, Bulharska, Čiernej Hory, Nemecka...

Za všetkých stačí spomenúť Radka Rudiča, Milivoja Babiča či Igora Milanoviča.

Osobnosti svetového vodného póla veľmi dobre poznajú mená tých, ktorí najviac preslávili to košické.

Vo svojich príspevkoch, ktoré poskytli autorovi knihy, spomínajú predovšetkým na Ladislava Bottlika, Romana Poláčika, Ladislava Vidumanského, Štefana Bottlika, Alexandra Nagya, Karla Baču, Rudolfa Štoffana, Juraja Kulu, Alexandra Urbana, Konštantína Čopa...

Ťažko by niekto z nich uveril, že v Košiciach sa nenájde 7000 eur na vydanie diela, ktoré si rozhodne zaslúži uzrieť svetlo sveta.

Sabo: Je mi z toho smutno

Skúsený funkcionár Oto Sabo, ktorý v rokoch 1980-1990 stál na čele celého československého vodného póla a vykonával aj funkciu predsedu ČH Košice, tiež nepozná východisko z tejto situácie.

„Pokúsim sa ju riešiť na stretnutí s obidvoma prezidentmi súčasných košických klubov. Okrem toho si myslím, že i keby sa podarilo zohnať peniaze, tak kniha pred vydaním musí byť doplnená o ďalšie roky a vydať ju k 105. výročiu zrodu košického vodného póla. Je mi z toho všetkého veľmi smutno,“ priznal Oto Sabo.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Autor dostal honorár, kniha je napísaná. Avšak stále nevyšla...