KOŠICE. Kliešťom sa v lesoch okolo Košíc darí. Po prechádzkach v prírode, turistike či po zbere húb sa treba dôkladne skontrolovať.
"V okolí Košíc sú prakticky všade, v našich lesoch majú priam raj. Hneď za Furčou, za Sídliskom Ťahanovce, smerom na Myslavu, ale aj v mestských parkoch sa im jednoducho nevyhneme. Spracovali sme mapu výskytu kliešťa obyčajného na Slovensku, aj sme ju vydali ako populárnu publikáciu. Sú tam tri farby podľa hustoty kliešťov. Okolo Košíc je tmavozelená farba, čo znamená zvýšený výskyt," vysvetlil Branislav Peťko z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach.
Kliknutím na obrázok mapku zväčšíte.
Kliešťová encefalitída
"Vírus kliešťovej encefalitídy je na východnom Slovensku zriedkavý. Dlho nikto nezisťoval, ako je to s premorenosťou kliešťov, robíme to už druhý rok na našom ústave. Záchyt kliešťa infikovaného vírusom je v Košiciach vzácnosť. Podobne aj výskyt ochorení u ľudí je na východe ojedinelý," upokojuje Peťko.
Vlani zaznamenali najviac prípadov, päť, v Humennom.
"Epidémie z mlieka sú častejšie. Chorobnosť sa pohybuje v Košickom kraji okolo hodnoty 0,7 prípadu za rok, v Prešovskom je to síce dvojnásobne viac ako v Košickom, ale stále je to oveľa menej ako na západnom Slovensku."
Ohniská kliešťovej encefalitídy sú aj na strednom Považí od Žiliny po Trenčín a potom na strednom Pohroní, okresy Zvolen, Bystrica, Detva.
Lymská borelióza
Po nakazení kliešťom hrozí aj lymská borelióza.
"Zamorené kliešte sú po celom Slovensku, aj keď najviac opäť na západe. Trend za 10 rokov na Slovensku má však klesajúcu tendenciu, pričom severné kraje sú na tom horšie ako južné. Dlhodobo sa trend pohybuje medzi 12 a 20 ochoreniami ročne na 100-tisíc obyvateľov. V Košickom kraji je to asi polovica slovenského priemeru, ale trend nám mierne narastá. Lymskej boreliózy sa musíme báť aj na východe, i v okolí Košíc. V Prešovskom kraji chorobnosť naopak mierne klesá, ale to je len prechodná situácia," upozornil Peťko.
Psí kliešť nie je hrozbou
Nedávno sa v médiách objavili správy o hniezde cudzokrajných kliešťov v jednom bratislavskom byte.
Situácia však nie je dramatická.
"Išlo o náhodný nález. Rodina má dva psy, kliešte sa u nich na jeseň premnožili v byte. Boli ich stovky, niektoré sa objavili aj teraz na jar. Ich pôvod nie je celkom jasný, zatiaľ pátrame po zdroji," spresnila Markéta Derdáková z Ústavu zoológie SAV v Bratislave.
Podľa Branislava Peťka ide o druh, ktorému sa ľudovo hovorí "hnedý psí kliešť".
"Nežije v strednej Európe, ale najbližšie je v okolí Stredozemného mora, napríklad v Chorvátsku či Grécku. Osobne sme ho boli hľadať pri mori pred niekoľkými rokmi v oboch krajinách a aj začiatkom mája tohto roka. Pri všetkých troch cestách sme ho tam opakovane nachádzali miestami aj vo veľkom počte, na psoch i na tráve, na zemi," uviedol Peťko s tým, že k nám ho prinášajú psy dovolenkárov.
Na Slovensku však vo vonkajšom prostredí nemá dlhú životnosť.
Dokáže sa síce udržať v psích búdach či pelechoch, ale mrazy neprežije.
Na výskyt kliešťov na Slovensku poukazuje aj mapa, ktorú nám poskytol Parazitologický ústav SAV. Čím tmavšia farba, tým väčší výskyt kliešťov.
Fakty
Z približne 20 druhov kliešťov je najnebezpečnejší kliešť obyčajný
Na Slovensku sa vyskytuje približne 20 druhov kliešťov, päť druhov z nich je schopných prenášať rôzne vírusy, baktérie či parazity. Najnebezpečnejším z nich je kliešť obyčajný, ktorý sa vyskytuje kdekoľvek. Od listnatých a ihličnatých lesoch cez miesta s bohatou krovinovou vegetáciou až po parky a záhrady.
Kliešť v priebehu svojho života prechádza rôznymi vývojovými štádiami, no prenášačom vírusov je v každej fáze.
Najčastejšie sa prisaje vo vlasoch, v slabinách, na intímnych miestach alebo v oblasti kolien.
"Na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu a anaplazmózu. Aj keď sa v každej z nich prisaje na zviera či človeka maximálne raz, následky môžu byť fatálne," povedal hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy.
Kliešť obľubuje trávnaté porasty a kríky, obvykle v dĺžke od 20 centimetrov do jedného metra. Najlepšou prevenciou je kontrola celého tela a dôkladné vyprášenie oblečenia po príchode z lesa či túry.
Je takmer nemožné zaregistrovať prisatie kliešťa. Môže za to látka, ktorú po prisatí vypustí do rany a tým ju znecitliví. Na koži sa mu darí držať bodavými orgánmi podobným kliešťam. Na jeho vyberanie sa používajú mnohé metódy.
"Ľudia napríklad zvyknú prisatého kliešťa potierať olejom či masťou, aby kliešťa udusili. Je pravda, že kliešť sa takto zadusí, ale hrozí tu zároveň, že po usmrtení vyvráti infikovanú krv naspäť do rany," poznamenal Nagy.
"Aj keď sa s prípadmi kliešťovej encefalitídy nestretávame veľmi často, vzhľadom na závažnosť tohto ochorenia by sme kliešte nemali podceňovať. Čiastočne nás pred nimi ochráni oblečenie bez odhalených končatín a dôkladná kontrola po príchode domov. Odporúča sa aj očkovanie. To váš však ochráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nie pred boreliózou či anaplazmózou," zdôraznil Nagy.
Dodal, že ak človek po prisatí kliešťa začne cítiť stav podobný chrípke, mal by bezodkladne vyhľadať lekára.
V prípade, že niekto nájde na svojom tele kliešťa, tak by s ním nemal manipulovať holými rukami. Ako poznamenal Nagy, ideálna je špeciálna plastová karta alebo tenká pinzeta.
"Kliešťa nevytáčame, vyťahujeme ho opatrne a priamo von. Neodporúča sa potierať miesto olejom či masťou," povedal.
Po vybratí je potrebné sa presvedčiť, že v tele neostala hlavička a postihnuté miesto by sa malo dezinfikovať.
"V prípade, že v rane ostala hlavička kliešťa a bojíme sa odstrániť ju sami, navštívime zdravotníka. Odbornú pomoc vyhľadáme rovnako v prípade, že sa u nás po vytiahnutí kliešťa začínajú objavovať príznaky podobné chrípke, t.j. horúčka, malátnosť, bolesti svalov a kĺbov," uzavrel Nagy.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári