KOŠICE. Východoslovenské múzeum v Košiciach získalo titul najlepšie múzeum na Slovensku za rok 2017.
Titul najlepšieho múzea a galérie Slovenska sa udeľuje za výnimočné výsledky a komplexný profesionálny prístup pri realizácii činností v múzeu a galérii, ich propagáciu i záujem verejnosti o podujatia.
V kategórii Múzeum roka sa z niekoľkých desiatok nominovaných stalo víťazom Východoslovenské múzeum v Košiciach za obnovenie tabuľových malieb krídel oltára sv. Petra a sv. Pavla, ktoré sú pokračovaním rozsiahleho a náročného reštaurovania celého oltára.
Odbornú porotu zaujala aj výstava "Leopold Horowitz. 1838-1917. Stratený - nájdený", ktorú múzeum realizovalo v spolupráci so Slovenskou národnou galériou k 100. výročiu úmrtia umelca.
„Každý rok podávame projekt. Naše múzeum malo to šťastie, že keď sa dobovým veriacim koncom 19. storočia začala nepáčiť baroková gotika, my sme už boli a mali to kde dávať. U nás sú unikáty, ktorým sa chodí klaňať celá Európa," uviedol pre TASR Robert Pollák, riaditeľ oceneného múzea, ktoré bolo založené ako Hornouhorské múzeum v roku 1872.
Ocenení východniari
Cena Andreja Kmeťa je osobitným ocenením za rozvoj, ochranu a záchranu kultúrneho dedičstva, za vedecké práce pomáhajúce odbornému rastu múzejníctva a galeristiky, etnografie a folkloristiky a za dlhoročnú odbornú prácu.
Za celoživotný prínos v oblasti dokumentácie a prezentácie tradičnej ľudovej kultúry Spiša patrí toto ocenenie in memoriam pedagógovi, etnografovi a múzejníkovi Jánovi Olejníkovi.
Ďalšie toto ocenenie si prevzala Prešovčanka Katarína Bajcurová, kurátorka zbierky moderného a súčasného umenia a autorka početných knižných monografií.
Pred piatimi rokmi v rovnakej súťaži uspelo Slovenské technické múzeum.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári